W Nisku

Elektronicy z RCEZ w finale E(x)plory

Elektronicy z RCEZ w finale E(x)plory

Jak co roku uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku biorca udział w ogólnopolskim Festiwalu Naukowym E(x)plory.

Elektronicy – innowatorzy z RCEZ są najliczniejszą grupą młodzieży szkolnej, która dostała się do ostatniego etapu konkursu naukowego E(x)plory. Wykonanie i badania przedwzmacniacza gramofonowego lampowego, podajnik leku dla pszczół, magnetyczno – elektrostatyczny – wodny filtr powietrza, zastosowanie baterii fotowoltaicznej w samochodzie osobowym, automatyczny zamek do drzwi dla niepełnosprawnych, wykonanie i badanie wzmacniacza akustycznego do zadań specjalnych – to tylko niektóre tematy badań młodych naukowców, które zostaną zaprezentowane 26 maja 2017 r. podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin.

-Współcześnie słychać narzekania na pokolenie, które wszystkiego dowiaduje się z YouTube’a i nie ma ambicji jednak młodzi ludzie, elektronicy – innowatorzy z RCEZ nie tylko odbiegają od tego niechlubnego schematu, ale też po prostu zawstydzają otoczenie swoim talentem i wszechstronnością. Ogromnym wyzwaniem, jakie stoi przed nami wszystkimi jest stwarzanie warunków, które pozwolą młodym Polakom rozwijać swoje pasje tutaj w niżańskim elektryku. Chcemy pokazać młodzieży, że w naszym kraju też można się realizować. Pokazać przyjazną dla ucznia szkołę, instytucje naukowe oraz innowacyjne firmy, które mogą pomóc im w rozwoju – mówi Marian Chrapko, jeden z opiekunów młodzieży w konkursie.

Konkurs Naukowy E(x)plory, to największy i najbardziej masowy konkurs w Polsce. Skierowany jest do osób w wieku 14-20 lat, które są twórcami projektów naukowych, rozwijają swoje zainteresowania i chcą poszerzać wiedzę. Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców, ale także bezprecedensowe wydarzenie dla wszystkich osób pasjonujących się nauką i innowacyjnymi technologiami. Na odwiedzających czekają targi naukowo-technologiczne, pokazy, wykłady, warsztaty i wiele innych atrakcji.

Finaliści E(x)plory będą walczyli o atrakcyjne nagrody oraz możliwość wyjazdu na międzynarodowe konkursy naukowe. A jest o co walczyć bo Festiwal E(x)plory jest jedyną przepustką do uczestniczenia w najbardziej prestiżowych wydarzeniach naukowych dla młodzieży na całym świecie, m.in.: Intel ISEF w Phoenix w Arizonie – największy na świecie konkurs naukowy dla młodzieży, INESPO w Utrechcie w Holandii – międzynarodowy konkurs projektów z dziedziny ochrony środowiska i nauki. Expo-Sciences International w Abu Dhabi – prestiżowy festiwal naukowy dla uczniów organizowany od 1987 roku, na którym młodzież prezentuje projekty z kilkunastu dziedzin naukowych. Hong Kong International Science Fair – największe azjatyckie uczniowskie targi naukowe czy InfoMATRIX w Rumuni – największy konkurs informatyczny w Europie.

Opiekunami uczniów w konkursie są: dyrektor RCEZ Wacław Piędel, wicedyrektor Andrzej Habigier oraz nauczyciel przedmiotów elektronicznych Marian Chrapko. W tym roku szkolnym zainteresowanie konkursem wzrosło 100% w stosunku do roku ubiegłego, stąd też duża liczba finalistów. Adrian Grabarz, Łukasz Sądej, Grzegorz Hajduk, Grzegorz Rychlak, Bartłomiej Zaguła, Rafał Tabian, Kacper Garbacz, Bartosz Dziedzic, Bartłomiej Sulowski, Jakub Ćwikła, Marek Łoś, Szczepan Wołosz, Jakub Jajak, Kamil Olejarz, Mateusz Powęska, Mateusz Małys, Konrad Szabat, Marcin Bulicz, Kamil Wdowiak, Mikołaj Kuziora, Mateusz Chmiel, Piotr Żurawski, Wojciech Pawłowski to reprezentacja uczniów, którzy dostali się do finału okręgowego konkursu.

źródło: RCEZ Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021