W Nisku

Dziewczyna z Podwoliny podbija świat

Dziewczyna z Podwoliny podbija świat

Reżyseria, aktorstwo, podróże – to tylko część pasji Karoliny Kozioł. Teraz 23-latka napisała książkę, którą niebawem ukaże się w księgarniach.

Karolina Kozioł do 18 tego roku życia mieszkała w niżańskiej Podwolinie. Chęć przygody i zmiany kierowała nią, gdy wybrała studia w Wielki Brytanii. Rok temu ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth na kierunku filmowo-teatralnym. Podczas studiów otrzymała stypendium w Stanach Zjednoczonych. W USA otworzyła Dream Catcher Film Studio, które przyniosło jej pierwsze sukcesy. Obecnie mieszka w Londynie, gdzie na Uczelni Artystycznej kontynuuje naukę na studiach magisterskich.

Karolina przez ostatnie lata nie tylko poznawała świat, ale również realizowała swoje marzenia. Odwagę do ich spełniania wyniosła z domu.
-Mój tata powiedział mi, że nie powinnam bać się w życiu niczego i że odwaga to panowanie nad strachem. Zdradził mi sekret do tego by nie bać się żyć. Na ścianie kazał mi narysować moje marzenia i powiedział, że ograniczenia istnieją tylko w mojej głowie, że to co narysowałam to dostanę, jeżeli tylko oczywiście będę ciężko pracować i nie będę się bała walczyć o marzenia – mówi Karolina.

Wiara w siebie pozwoliła jej na rozpoczęcie przygody z filmem, który od dziecka ją fascynował.
-Miałam 11 lat, gdy obejrzałam film o zielonych płucach świata – Amazonii. Bardzo spodobało mi się to, że ktoś pokazał mi jak wygląda świat, wtedy tak bardzo dla mnie niedostępny. Narysowałam wtedy na ścianie mapę świata i kamerę. Mocno wierzyłam, że kiedyś uda mi się to marzenie zrealizować. I 10 lat później zaczęłam kręcić filmy dokumentalne. Na początku były to krótkie filmy dotyczące kultury w Maroko czy życia w Wielkiej Brytanii – mówi Karolina.

W swoich filmach stara się pokazać rzeczywistość taką jaka jest, dać widzom czas do namysłu. Jej drugą wielką pasją są podróże, to z nich przywozi zdjęcia, filmy, spisane opowieści, ale także wiele się uczy.
-Widziałam dużo miejsc, widziałam te bardzo bogate i bardzo biedne. Mieszkałam w Stanach Zjednoczonych, a po zakończeniu roku akademickiego wyruszyłam w podróż po Drodze 66. Podczas podróży poznałam wspaniałych ludzi. Kraj, który najlepiej wspominam to jak mówię „biedny kraj z tak bogatymi ludźmi”, czyli Paragwaj. Nigdy nie spotkałam się z tak wielką gościnnością – mówi Karolina.

PARAGWAJ

Młoda producentka filmowa po podróży do Brazylii postanowiła napisać książkę „Poszukiwacze marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii”, która niebawem ukaże się w Polsce. To reportaż z pobytu w kraju kontrastów, z jednej strony bajecznie bogatym i kolorowym, z drugiej biednym i niebezpiecznym. Grupa młodych filmowców wkroczyła do dzielnic nędzy, czyli brazylijskich faveli chcąc pokazać życie tamtejszych mieszkańców.
-Książka to opowieść o tym jak młodość, pasja, zero zobowiązań, chęć przygody, dzikość i przede wszystkim wolność, kierowało grupą 22-latków przy podjęciu decyzji o kręceniu filmu dokumentalnego w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, gdzie toczy się wojna. W książce zawarłam proste pytania o marzenia ludzi, którzy nie mają praktycznie nic. To reportaż o ryzyku, odwadze, szaleństwie, strachu, miłości oraz samotności – opowiada Karolina.
Dodaje, że starała się połączyć reportaż z brazylijskich slumsów z motywacją do życia.

3

Od dłuższego czasu Karolina pracuje nad scenariuszem filmu, którego akcja zaczyna się w Polsce, a następnie toczy w Szkocji.
-Podczas studiów w Stanach Zjednoczonych zaczęłam pracę nad scenariuszem. Odważyłam się pokazać jego fragment pewnemu Instytutowi i dostałam pozytywną odpowiedź, zainteresowanie współpracą. Mogę zdradzić, że będzie to historia o zwycięstwie, a rozpocznie się przy torach kolejowych na Podwolinie – mówi Karolina.

Scenariusz to jej „kochane dziecko”, stara się codziennie myśleć i pisać. A wszystkim, którzy zastanawiają się nad tym jak pokierować swoim życiem radzi by pokochać siebie, a wtedy świat stanie otworem.

Małgorzata Petecka
fot. prywatne archiwum Karoliny Kozioł

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021