W Nisku

Dziewczyna z Podwoliny podbija świat

Dziewczyna z Podwoliny podbija świat

Reżyseria, aktorstwo, podróże – to tylko część pasji Karoliny Kozioł. Teraz 23-latka napisała książkę, którą niebawem ukaże się w księgarniach.

Karolina Kozioł do 18 tego roku życia mieszkała w niżańskiej Podwolinie. Chęć przygody i zmiany kierowała nią, gdy wybrała studia w Wielki Brytanii. Rok temu ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth na kierunku filmowo-teatralnym. Podczas studiów otrzymała stypendium w Stanach Zjednoczonych. W USA otworzyła Dream Catcher Film Studio, które przyniosło jej pierwsze sukcesy. Obecnie mieszka w Londynie, gdzie na Uczelni Artystycznej kontynuuje naukę na studiach magisterskich.

Karolina przez ostatnie lata nie tylko poznawała świat, ale również realizowała swoje marzenia. Odwagę do ich spełniania wyniosła z domu.
-Mój tata powiedział mi, że nie powinnam bać się w życiu niczego i że odwaga to panowanie nad strachem. Zdradził mi sekret do tego by nie bać się żyć. Na ścianie kazał mi narysować moje marzenia i powiedział, że ograniczenia istnieją tylko w mojej głowie, że to co narysowałam to dostanę, jeżeli tylko oczywiście będę ciężko pracować i nie będę się bała walczyć o marzenia – mówi Karolina.

Wiara w siebie pozwoliła jej na rozpoczęcie przygody z filmem, który od dziecka ją fascynował.
-Miałam 11 lat, gdy obejrzałam film o zielonych płucach świata – Amazonii. Bardzo spodobało mi się to, że ktoś pokazał mi jak wygląda świat, wtedy tak bardzo dla mnie niedostępny. Narysowałam wtedy na ścianie mapę świata i kamerę. Mocno wierzyłam, że kiedyś uda mi się to marzenie zrealizować. I 10 lat później zaczęłam kręcić filmy dokumentalne. Na początku były to krótkie filmy dotyczące kultury w Maroko czy życia w Wielkiej Brytanii – mówi Karolina.

W swoich filmach stara się pokazać rzeczywistość taką jaka jest, dać widzom czas do namysłu. Jej drugą wielką pasją są podróże, to z nich przywozi zdjęcia, filmy, spisane opowieści, ale także wiele się uczy.
-Widziałam dużo miejsc, widziałam te bardzo bogate i bardzo biedne. Mieszkałam w Stanach Zjednoczonych, a po zakończeniu roku akademickiego wyruszyłam w podróż po Drodze 66. Podczas podróży poznałam wspaniałych ludzi. Kraj, który najlepiej wspominam to jak mówię „biedny kraj z tak bogatymi ludźmi”, czyli Paragwaj. Nigdy nie spotkałam się z tak wielką gościnnością – mówi Karolina.

PARAGWAJ

Młoda producentka filmowa po podróży do Brazylii postanowiła napisać książkę „Poszukiwacze marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii”, która niebawem ukaże się w Polsce. To reportaż z pobytu w kraju kontrastów, z jednej strony bajecznie bogatym i kolorowym, z drugiej biednym i niebezpiecznym. Grupa młodych filmowców wkroczyła do dzielnic nędzy, czyli brazylijskich faveli chcąc pokazać życie tamtejszych mieszkańców.
-Książka to opowieść o tym jak młodość, pasja, zero zobowiązań, chęć przygody, dzikość i przede wszystkim wolność, kierowało grupą 22-latków przy podjęciu decyzji o kręceniu filmu dokumentalnego w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, gdzie toczy się wojna. W książce zawarłam proste pytania o marzenia ludzi, którzy nie mają praktycznie nic. To reportaż o ryzyku, odwadze, szaleństwie, strachu, miłości oraz samotności – opowiada Karolina.
Dodaje, że starała się połączyć reportaż z brazylijskich slumsów z motywacją do życia.

3

Od dłuższego czasu Karolina pracuje nad scenariuszem filmu, którego akcja zaczyna się w Polsce, a następnie toczy w Szkocji.
-Podczas studiów w Stanach Zjednoczonych zaczęłam pracę nad scenariuszem. Odważyłam się pokazać jego fragment pewnemu Instytutowi i dostałam pozytywną odpowiedź, zainteresowanie współpracą. Mogę zdradzić, że będzie to historia o zwycięstwie, a rozpocznie się przy torach kolejowych na Podwolinie – mówi Karolina.

Scenariusz to jej „kochane dziecko”, stara się codziennie myśleć i pisać. A wszystkim, którzy zastanawiają się nad tym jak pokierować swoim życiem radzi by pokochać siebie, a wtedy świat stanie otworem.

Małgorzata Petecka
fot. prywatne archiwum Karoliny Kozioł

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021