Fotorelacje

Dzień nauki w Rudniku nad Sanem

Dzień nauki w Rudniku nad Sanem

W rudnickim Zespole Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego realizowany był Projekt Edukacyjny o Charakterze Interdyscyplinarnym „Czas” w związku z setną rocznicą ogłoszenia ogólnej teorii względności. Mottem projektu były słowa Alberta Einsteina „Znane są tysiące sposób zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić”.

Projekt trwał od listopada 2015 r. do marca 2016 r.. W pierwszy dzień wiosny, 21 marca odbył się Dzień Nauki. Wtedy też podsumowano działania młodzieży z Zespołu Szkół oraz uczniów z klas III Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem.

Młodzież biorąca udział w projekcie miała m.in. przedstawić czas, jako podstawowe pojęcie w różnych dziedzinach nauki, jak również w życiu codziennym. Uczniowie mieli zapoznać się z różnymi aspektami pojęcia czasu. Program miał na celu rozbudzenie zainteresowania życiem wielkich naukowców oraz odkryciami w fizyce XX wieku. Uczestnicy mieli dowiedzieć się jak wielkie umysły i wynalazki wpływały na rozwój techniki, medycyny, ekologii. Projekt przybliżył młodzieży postać genialnego fizyka i zarazem skromnego człowieka Alberta Einsteina.
Realizacja projektu wymagała wykazania się wiedzą, umiejętnościami, ale także inwencją twórczą i systematyczną pracą. Uczniowie nauczyli się również wyszukiwać informacje, sekcjonować je i poddawać analizie.

W Dniu Nauki zaprezentowane zostały prace, które wykonali uczniowie w ramach projektowych konkursów, a były to zegary słoneczne i wodne, klepsydry, modele zegara cyfrowego. W ramach konkursu Czas ucieka wieczność czeka uczniowie wykonali fotografie.

Wielu uczniów napisało referaty, wykonało prezentacje multimedialne czy gazetki ścienne na wybrany temat. Specjalnie na tę okazję wydano okolicznościową gazetkę „Nasz czas wolny – stracony czy nie”, w której opisano jak przebiegały działania w ramach projektu.
Oprócz wystawy dla gości przygotowano projekcje filmów, a czas umilano muzyką, oczywiście z motywem czasu. Korytarze szkoły udekorowano osiami czasu, na których przedstawiono ważne wydarzenia z różnych dziedzin nauki.

W trakcie projektu szkoła zorganizowała imprezy, których tematem przednim był czas. Odbył się Tydzień Przedsiębiorczości, pod hasłem To jest Twój czas na działanie, Dzień Matematyki, gdzie położono nacisk na Kalendarz i Czas. Przygotowano akcję Czas na Zdrowie promując wśród uczniów i rodziców zdrowy styl życia. Młodzież wydała także gazetkę o sposobach spędzania wolnego czasu.
Projekt umożliwił przeprowadzenie konkursów, wykładów i dyskusji. Te ostatnie dotyczyły koncepcji czasu na przestrzeni rozwoju filozofii i nauki, a także teorii względności.

W Dniu Nauki w Zespole Szkół rozstrzygnięto konkursy, a na wszystkich gości czekała pyszna herbata i owocowe przekąski.
Projekt Edukacyjny koordynowali nauczyciele z Zespołu Szkół: Anna Błaż oraz Alina Wołoszyn oraz Andrzej Błaż, dyrektor Gimnajzum im. Orląt.

W konkursie fotograficznym wzięło udział 7 uczestników i 10 prac. Pierwsze trzy miejsca zajęły uczennice z gimnazjum: Julia Potoczna, Weronika Ptak oraz Łucja Olko, jury wyróżniło Wanesse Krzyżewską, również uczennicę gimnazjum.

W konkursie na wykonanie przyrządów lub urządzeń do pomiaru czasu wzięło udział 21 uczniów, którzy pracowali w grupach, zgłoszono 7 prac do oceny. Pierwsze miejsce zajęła grupa z gimnazjum w składzie Jakub Bełżek , Julia Potoczna, Wioletta Solarska, Weronika Ptak, która wykonała projekt zegara wodnego. Drugie miejsce także przypadło parze z gimnazjum w składzie Joanna Buras, Weronika Zakościelna, które wykonały klepsydrę. Trzecie miejsce zajęła grupa uczniów z Technikum Mechanicznego, w składzie Rafał Poźniak, Filip Pyrz, Wojciech Małys, Grzegorz Stępień. Wykonali oni zegar słoneczny. Jury wyróżniło model zegara cyfrowego wykonany przez uczniów gimnazjum Dariusz Bizior i Józefa Iskrę.
W konkursie na prezentację na temat Pojazdy na przestrzeni wieków wzięło udział 17 uczniów, którzy mogli pracować w grupach. Zgłoszono 9 prac. Jury przyznało dwa pierwsze miejsca: uczennicom gimnazjum oraz uczniom Technikum Pojazdów Samochodowych. Pierwsza para Wiktoria Złotek i Weronika Kobylarz przygotowały prezentację pt.” Pojazdy na przestrzeni wieków”, zaś druga para Kamil Kida i Krzysztof Bednarski prezentację pt. „Historia polskiej motoryzacji”. Drugie miejsce przypadło parze Mateusz Pleśniarski i Jakub Kapuściński z gimnazjum za prezentacje pt. „Pojazdy na przestrzeni wieków”.

W konkursie na wykonanie prezentacji dotyczących Alberta Einsteina i przyrządów do pomiaru czasu wzięło udział 39 uczniów, zgłoszono 21 prac. W tej kategorii zwyciężyły uczennice z gimnazjum. Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Łokaj za pracę „Od zegara słonecznego do pulsarowego”, drugie miejsce zajęła para Karolina Rzeszutek i Wiktoria Masłowska, za pracę „Albert Einstein – geniusz wszechczasów”. Trzecie miejsce zajęła para

Mieszko Majewski i Konrad Śnios, za pracę „Od zegara słonecznego do pulsarowego”.

W kategorii „referat” wzięło udział 23 uczniów, zgłoszono 16 prac. Tu również najlepsza była młodzież z gimnazjum. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Tofilski za „Czas a wszechświat – teorie naukowe”, drugie miejsce przypadło parze Wiktoria Drzymała i Łucja Olko za „Ogólna teoria względności i szczególna teoria względności”, trzecie zaś zajęła para Artur Kostyra i Piotr Wójcik za „Życie to czas nam dany”.

Ostatni konkurs to wykonanie gazetki ściennej. Wzięło w nim udział 36 uczestników, zgłoszono 14 prac. Pierwsze miejsce zajęły uczennice gimnazjum Monika Socha, Gabriela Szot za „Urządzenia do pomiaru czasu”, drugie miejsce przypadło grupie z Zespołu Szkół w składzie Anna Rękaś, Karolina Skiba, Magdalena Baran za „Przyrządy do pomiaru czasu”. Trzecie miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkół w składzie Sebastian Iskra, Marian Wiatr, Mariusz Sztaba za „Życie Alberta Einsteina”.

Małgorzata Petecka
Foto: ZS Rudnik nad Sanem

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Muzyczna uczta dla wielbicieli klasyki i organowego brzemienia

rni24.eu6 września 2021

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017