W Nisku

Działalność bez rejestracji i ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Działalność bez rejestracji i ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Zobacz z jakich nowych udogodnień mogą skorzystać przyszli przedsiębiorcy. To „Ulga na start”, czyli pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz działalność bez rejestracji.

Od 30 kwietnia weszły w życie przepisy, które stanowią część składową tzw. Konstytucji Biznesu
Przepisy te, w kontekście zakładu ubezpieczeń społecznych wprowadzają nowe możliwości wprowadzenia tzw. ulgi na start oraz tzw. działalności bez rejestracji.

– Dzięki wprowadzeniu ulgi na start  osoba, która rozpocznie działalność gospodarczą , w momencie zarejestrowania jej w Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej, przychodząc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, składając wniosek o objęcie ubezpieczeniami społecznymi, może zgłosić wolę skorzystania ze wspomnianej ulgi – mówi  Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS na Podkarpaciu.
Wyjaśnia, że ulga na start polega na tym, że przez 6 miesięcy kalendarzowych przedsiębiorca  nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne. Czyli jeśli ktoś, kto zakłada działalność gospodarczą raz pierwszy w życiu  lub przedsiębiorca, który kiedyś miał działalność, ale ją zlikwidował lub zawiesił  i od tego momentu upłynęło 60 miesięcy, tj. 5 lat, to przy podobnej rejestracji  ma prawo skorzystać z tzw. ulgi na start i przez 6 miesięcy nie odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.
Należy pamiętać jednak, że nowi przedsiębiorcy zobowiązani będą do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu będą mogli  korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Druga możliwość, którą wprowadza Konstytucja Biznesu, to tzw. działalność bez rejestracji. Polega to na tym, że nowy przedsiębiorca może prowadzić działalność bez wpisu do Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej, a tym samym nie zgłaszać jej do ubezpieczeń społecznych. Jest jednak warunek takiego rozwiązania, że przychody w ciągu danego miesiąca  nie mogą przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.  Obecnie jest to 1050 zł.
W takim przypadku przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a także ewidencji w CEIDG.

Zarówno w przypadku ulgi na start, czyli sześciomiesięcznego okresu nie odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak i prowadzenia działalności bez rejestracji, taki przedsiębiorca nie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi, czyli nie odprowadza składek na ubezpieczenia rentowe, emerytalne, wypadkowe. Nie ma także prawa do korzystania ze świadczeń z tego tytułu ubezpieczeń. To jest duże ułatwienie dla osób, które po raz pierwszy  podejmują działalność lub po przerwie conajmnieje 60-miesięcznej.
By skorzystać z tych udogodnień trzeba dokonać zgłoszenia w ZUS.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021