W Nisku

Działalność bez rejestracji i ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Działalność bez rejestracji i ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Zobacz z jakich nowych udogodnień mogą skorzystać przyszli przedsiębiorcy. To „Ulga na start”, czyli pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz działalność bez rejestracji.

Od 30 kwietnia weszły w życie przepisy, które stanowią część składową tzw. Konstytucji Biznesu
Przepisy te, w kontekście zakładu ubezpieczeń społecznych wprowadzają nowe możliwości wprowadzenia tzw. ulgi na start oraz tzw. działalności bez rejestracji.

– Dzięki wprowadzeniu ulgi na start  osoba, która rozpocznie działalność gospodarczą , w momencie zarejestrowania jej w Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej, przychodząc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, składając wniosek o objęcie ubezpieczeniami społecznymi, może zgłosić wolę skorzystania ze wspomnianej ulgi – mówi  Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS na Podkarpaciu.
Wyjaśnia, że ulga na start polega na tym, że przez 6 miesięcy kalendarzowych przedsiębiorca  nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne. Czyli jeśli ktoś, kto zakłada działalność gospodarczą raz pierwszy w życiu  lub przedsiębiorca, który kiedyś miał działalność, ale ją zlikwidował lub zawiesił  i od tego momentu upłynęło 60 miesięcy, tj. 5 lat, to przy podobnej rejestracji  ma prawo skorzystać z tzw. ulgi na start i przez 6 miesięcy nie odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.
Należy pamiętać jednak, że nowi przedsiębiorcy zobowiązani będą do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu będą mogli  korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Druga możliwość, którą wprowadza Konstytucja Biznesu, to tzw. działalność bez rejestracji. Polega to na tym, że nowy przedsiębiorca może prowadzić działalność bez wpisu do Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej, a tym samym nie zgłaszać jej do ubezpieczeń społecznych. Jest jednak warunek takiego rozwiązania, że przychody w ciągu danego miesiąca  nie mogą przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.  Obecnie jest to 1050 zł.
W takim przypadku przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a także ewidencji w CEIDG.

Zarówno w przypadku ulgi na start, czyli sześciomiesięcznego okresu nie odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak i prowadzenia działalności bez rejestracji, taki przedsiębiorca nie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi, czyli nie odprowadza składek na ubezpieczenia rentowe, emerytalne, wypadkowe. Nie ma także prawa do korzystania ze świadczeń z tego tytułu ubezpieczeń. To jest duże ułatwienie dla osób, które po raz pierwszy  podejmują działalność lub po przerwie conajmnieje 60-miesięcznej.
By skorzystać z tych udogodnień trzeba dokonać zgłoszenia w ZUS.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021