W Nisku

Dworzec PKP w Nisku doczeka się modernizacji

Dworzec PKP w Nisku doczeka się modernizacji

W dniu 3 czerwca br. w Nisku, przy obiekcie istniejącego dworca PKP, odbyła wspólna konferencja prasowa Wiceministra Infrastruktury Rafała Webera, Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza i Radnego Rady Miejskiej w Nisku, Członka Zarządu Powiatu Niżańskiego V kadencji Józefa Sroki.

Podczas konferencji Wiceminister Rafał Weber poinformował, że w ciągu najbliższych czterech lat zostanie przeprowadzony remont niżańskiego dworca. Jego dokonanie będzie możliwe dzięki wpisaniu zadania na listę inwestycji, utworzonego w 2016 r. z inicjatywy Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, „Programu Inwestycji Dworcowych”, obejmującego lata 2019-2023. Dzięki środkom z Programu, niżański dworzec zyska nowy wygląd i będzie mógł spełniać funkcje na miarę oczekiwań XXI wieku. Program Inwestycji Dworcowych w chwili obecnej zawiera około 200 inwestycji dworcowych, na łączną kwotę wynoszącą ok. 1,5 miliarda złotych. Obecnie rząd realizuje wiele przedsięwzięć w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która polega również, m.in. na dofinansowaniu i realizacji inwestycji drogowych i kolejowych, znajdujących się na terenach, dotychczas niedoinwestowanych. Strategia jest szansą dla małych polskich miast i powiatów, jak m. in. Nisko i powiat niżański, aby w pełni wykorzystać istniejący w nich potencjał. Ponadto zaznaczyć należy, że realizacja przebudowy niżańskiego dworca kolejowego jest spójna z modernizacją odcinka linii kolejowej nr 68 Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk.

Modernizacja dworca kolejowego, przyczyni się do tego, że w przyszłości będzie on mógł służyć również pasażerom komunikacji autobusowej, której przystanki znajdują się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

– Dworzec w Nisku ma duże znaczenie nie tylko dla samego miasta, ale i dla całego Powiatu. Inwestycje realizowane na terenie powiatu niżańskiego, czy to w zakresie infrastruktury drogowej, czy też innej, jak komunikacyjnej i dworcowej, mają bardzo duże znaczenie dla rozwoju Powiatu, budują jego potencjał. Cieszymy się, że nasze wieloletnie zabiegi, zarówno Zarządu obecnej kadencji, jak i ubiegłej, w zakresie potrzeby dofinansowania tego typu działań, jak modernizacja niżańskiego dworca, zostały dostrzeżone i dzięki zakwalifikowaniu do programu uda się zrealizować zadanie obejmujące jego remont i przebudowę. Dziękuję Panu Ministrowi Rafałowi Weberowi, który jest naszym orędownikiem i wspiera nasze działania przyczyniające się do rozwoju Powiatu Niżańskiego, za jego pomoc i wsparcie – mówi Starosta.

Z kolei Wiceminister Rafał Weber zwrócił uwagę na to, że ujęcie dworca w Nisku na liście wspomnianych 200 inwestycji, to wielka zasługa Starosty Roberta Bednarza, jak i radnego Józefa Sroki, którzy od kilku lat zabiegali o jej realizację.

Przypomnieć należy, że 18 czerwca ub. roku, odwiedził nasz Powiat Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w obecności m.in. Posła na Sejm RP Rafała Webera spotkał się z władzami Powiatu Niżańskiego oraz zapoznał się z wyglądem i stanem dworca PKP. Miejsce, w którym skupione są przystanki, na których oczekują podróżni korzystający z usług nie tylko PKP, ale również przewoźników ruchu drogowego, takich jak PKS, czy inni liczni przewoźnicy indywidualni, będące wizytówką Niska, nie było wówczas i nadal nie jest zbyt reprezentacyjne, i pogarsza wizerunek miasta. Dlatego też cieszy decyzja dotycząca modernizacji dworca, dzięki czemu jego wygląd i otoczenie ulegnie zmianie na lepsze. Warto wspomnieć, że Starosta wraz z radnym Józefem Sroką podjęli już na początku 2018 roku rozmowy z PKP w Krakowie, w temacie możliwości wykorzystania niszczejącego dworca.

_MG_5083

_MG_5081

_MG_5078

_MG_5097

_MG_5112

Źródło: Powiat Niżański 

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021