W Nisku

Dwieście lat pani Stefanio!

Dwieście lat pani Stefanio!

Dożyć stu lat to jedno, a dożyć wieku w takiej kondycji, to drugie. Stefania Pachla z Bielin k. Ulanowa łączy jedno i drugie. Właśnie skończyła 102 lata. Można? Można, tylko trzeba żyć wg wskazań najstarszej mieszkanki nadsańskiej wsi.

Żona flisaka z Bielin wyjeżdżała tylko dwa razy i dwa razy za robotą. Najpierw do Niemiec z własnej woli, a w czasie wojny okupant zesłał ją do Austrii na roboty przymusowe. Pozostałe życie spędziła na gospodarce w Bielinach. Wychowała pięcioro dzieci, doczekała się 22 wnuków, 5 prawnuków i jednego praprawnuka. Mieć potomka z pokolenia „prapra”, jest już w naszych stronach nie byle czym. Mąż Józef zaczynał zarobkować jako flisak, a gdy zwód ten zaczął podupadać, najął się do Huty Stalowa Wola. Nie żyje od 19 lat. A jubilatka ma się całkiem dobrze.

– By dożyć mojego wieku trzeba porządnie pracować, odżywiać się swojskimi nieprzetworzonymi produktami i …nie oglądać telewizji – radzi młodszym. Rad tych w dniu urodzin przybyli wysłuchać m.in. burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz, wicestarosta niżański Adam Mach oraz sołtysi Bielin. Od dwóch lat miłym gościem co miesiąc jest też przedstawiciel ZUS. Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat dostają z ZUS comiesięczne świadczenia honorowe. Obecnie jest to 4003 zł (brutto). Przysługuje ono również tym, którzy nie przepracowali ani jednego „dnia składkowego” i nie pobierają ani emerytury, ani renty. Na Podkarpaciu mamy 84 osoby, którym to świadczenie przysługuje. Najstarszą osobą jest mieszkanka Miejsca Piastowego, która ma 108 lat. Jak wyliczył Zakład, z samych świadczeń honorowych dostała już ponad 300 tys. zł. Pani Stefanio! Z całego serca życzymy, żeby dostała pani z ZUS dużo, dużo więcej.

Marcin Swobodny  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021