W Nisku

Dwieście lat pani Stefanio!

Dwieście lat pani Stefanio!

Dożyć stu lat to jedno, a dożyć wieku w takiej kondycji, to drugie. Stefania Pachla z Bielin k. Ulanowa łączy jedno i drugie. Właśnie skończyła 102 lata. Można? Można, tylko trzeba żyć wg wskazań najstarszej mieszkanki nadsańskiej wsi.

Żona flisaka z Bielin wyjeżdżała tylko dwa razy i dwa razy za robotą. Najpierw do Niemiec z własnej woli, a w czasie wojny okupant zesłał ją do Austrii na roboty przymusowe. Pozostałe życie spędziła na gospodarce w Bielinach. Wychowała pięcioro dzieci, doczekała się 22 wnuków, 5 prawnuków i jednego praprawnuka. Mieć potomka z pokolenia „prapra”, jest już w naszych stronach nie byle czym. Mąż Józef zaczynał zarobkować jako flisak, a gdy zwód ten zaczął podupadać, najął się do Huty Stalowa Wola. Nie żyje od 19 lat. A jubilatka ma się całkiem dobrze.

– By dożyć mojego wieku trzeba porządnie pracować, odżywiać się swojskimi nieprzetworzonymi produktami i …nie oglądać telewizji – radzi młodszym. Rad tych w dniu urodzin przybyli wysłuchać m.in. burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz, wicestarosta niżański Adam Mach oraz sołtysi Bielin. Od dwóch lat miłym gościem co miesiąc jest też przedstawiciel ZUS. Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat dostają z ZUS comiesięczne świadczenia honorowe. Obecnie jest to 4003 zł (brutto). Przysługuje ono również tym, którzy nie przepracowali ani jednego „dnia składkowego” i nie pobierają ani emerytury, ani renty. Na Podkarpaciu mamy 84 osoby, którym to świadczenie przysługuje. Najstarszą osobą jest mieszkanka Miejsca Piastowego, która ma 108 lat. Jak wyliczył Zakład, z samych świadczeń honorowych dostała już ponad 300 tys. zł. Pani Stefanio! Z całego serca życzymy, żeby dostała pani z ZUS dużo, dużo więcej.

Marcin Swobodny  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021