W Nisku

DUSZPASTERZE CZY BIUROKRACI W SUTANNACH

DUSZPASTERZE CZY BIUROKRACI W SUTANNACH

Po raz kolejny pojawił się problem w parafii w Rudniku nad Sanem. Zwróciła się do nas czytelniczka oburzona na traktowanie jej przez proboszcza w tej parafii.

Chciała ochrzcić dziecko i z jednym z księży uzgodniła termin. Okazało się, że w tym terminie nie będą mogli dojechać rodzice chrzestni, ponieważ pracują za granicą i nie dostaną urlopów. Był też problem z cateringiem. Nasza czytelniczka poprosiła o zmianę terminu, ale na to nie zgodził się ksiądz proboszcz. Z poziomu emocji wypływających z listu naszej czytelniczki wnosimy, że się po prostu wściekła.

Postanowiła ochrzcić dziecko w innej parafii. Tam ksiądz nie robił problemów z terminem, ale za sprawą wspomnianego księdza proboszcza powstał kolejny problem, ponieważ odmówił wydania zaświadczenia dla ojca chrzestnego, żeby mógł być nim w innej parafii. Dodamy tylko, że według czytelniczki proboszcz w jej macierzystej parafii był nieuprzejmy i złośliwy. Zaznaczamy, że nie byliśmy i nie widzieliśmy ani nie słyszeliśmy. Jednak zdecydowaliśmy się sprawę przedstawić, ponieważ to już kolejny sygnał wpływający do naszej redakcji o złym traktowaniu parafian przez proboszcza z Rudnika.

Jedną ze spraw przedstawialiśmy już jakiś czas temu. Nie mamy zamiaru mieszać się w wewnętrzne sprawy Kościoła, bo póki co na razie praktyki religijne są dobrowolne. I ostatecznie faktycznie rodzicami chrzestnymi nie muszą być osoby upatrzone przez rodziców dziecka. Ostatecznie rodzice nie muszą wyprawiać przyjęcia z cateringiem, bo o ile nam wiadomo w sakramencie chrztu nie to jest najważniejsze. Ostatecznie również jakieś regulacje w Kościele muszą obowiązywać, a proboszcz jest między innymi od tego, żeby jakiegoś porządku pilnować.

Na tym moglibyśmy zakończyć nasz udział w sprawie. Jednak w tych gładkich wywodach wystaje mały fragment o który potknąć może się każdy. Ten wystający fragment to pytanie czy nasza czytelniczka i pozostali parafianie w Rudniku mają mieć do czynienia z duszpasterzem czy biurokratą w sutannie? Jeżeli proboszcz ma być biurokratą w sutannie, to zachował się prawidłowo, czyli był arogancki, złośliwy, chcący pokazać kto tu rządzi i oczywiście oczekujący gratyfikacji finansowej za to, co do niego należy z racji obowiązków kapłana.

Niestety coraz więcej sygnałów, że w Kościele coraz więcej takich biurokratów. A co powinno się stać gdyby czytelniczka miała do czynienia z duszpasterzem? Pewnie ucieszyłby się na samą wiadomość, że parafianie chcą wprowadzić do grona wiernych swoje dziecko. Zrozumiałby, że dla rodziców ważne jest kto będzie rodzicami chrzestnymi, bo to kształtuje relacje rodzinne, a przy tym rozumiałby, że życie zmusiło parafian do rozjazdów po świecie i sam z tego korzysta, bo większa niedzielna “taca”. to pieniądze, które parafianie rozrzuceni po świecie w pocie czoła zarabiają i przysyłają albo sami przywożą. Być może księża w parafii w Rudniku maja wiele zajęć i bywają zmęczeni, ale taka między innymi różnica między biurokratą w sutannie a duszpasterzem, że ten drugi nie jest od godziny do godziny, a w dodatku za opłatę za każdy kwitek wydany parafianom.

Duszpasterz jest potrzebny właśnie wtedy, kiedy życie się komplikuje i trzeba zarwać tę godzinę odpoczynku, bo parafianie nie z kaprysu czy głupoty potrzebują odejścia od przyjętego trybu funkcjonowania urzędowych spraw w parafii.

W tej sprawie stoimy z boku, ale tak ją widzimy. Chcielibyśmy tylko przypomnieć, że proboszcz z Rudnika ma swojego zwierzchnika w Sandomierzu i tam w pierwszej kolejności należy kierować swoje skargi. Czy to pomoże to już inna sprawa. Ostatecznie jak się chce należeć do Kościoła, to widać, że trzeba być przygotowanym na takie i oby nie gorsze problemy.

Weronika Przestój

12 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021