W Nisku

Drzewa w niżańskim parku chorują

Drzewa w niżańskim parku chorują

Grzyby – to główna przyczyna choroby drzew w Parku Miejskim w Nisku. Część z nich zostanie niebawem wycięta ze względu na bezpieczeństwo ludzi i zdrowych drzew.

Park Miejski w Nisku ma powierzchnię ponad 15 hektarów, od 1986 roku znajduje się na liście zabytków. Na przełomie marca i kwietnia pojawiły się pierwsze głosy, że drzewa w parku chorują. Ich stan zbadał dendrolog oraz konserwator, wykonano oględziny i inwentaryzację parku. Wydana została także decyzja konserwatora o koniecznej wycince tych drzew, które bezpośrednio zagrażają użytkownikom parku.

Dziś odbyły się kolejne oględziny parku, w których uczestniczyli m.in. burmistrz Niska, przewodniczący komisji rady miejskiej, inspektor ds. utrzymania zieleni i czystości w gminie Nisko.

IMG_9585 (Kopiowanie)

-Wszystkie decyzje, które będą podjęte, są konieczne. Drzewa zostaną wycięte nie na parkiet, jak to niektórzy mówią, ale dlatego, że są chore. Zagrażają one i bezpieczeństwu mieszkańców, a przede wszystkim wpływają na stan zdrowotny parku. Park jest bardzo gęsty, robi bardziej wrażenie lasu, jak typowego parku. Jak wyjmiemy chore drzewa wcale nie będzie on gorszy, a wręcz bardziej przejrzysty. W miejsce wyciętych drzew będziemy robić nasadzenia – mówił podczas oględzin parku Julian Ozimek, burmistrz Niska.

Dodał, że wycinka będzie odbywać się sukcesywnie. Gmina ma także aplikować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, skąd można pozyskać do 100 tys. zł na m.in. leczenie parku, gdyż część drzew można poddać leczeniu.

-Do natychmiastowej wycinki wyznaczono 25 drzew, przy alejkach i placu zabaw. One się w każdej chwili mogą przewrócić – mówił Władysław Pracoń z Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UGiM Nisko.

W niżańskim parku znajduje się 5107 drzew, z czego 4236 ma obwód 30 cm i większy. 360 z nich trzeba usunąć. Są one m.in. martwe, zamierające lub pęknięte.

-360 drzew jest w tak złym stanie zdrowotnym, że zagraża bezpieczeństwu ludzi, a także dalszemu rozwojowi parku. W większości są one bardzo osłabione, że grozi im przewrócenie w każdej chwili. W najbliższym czasie na obszarze parku praktycznie co weekend planowana jest impreza. Przy pojawieniu się nagłego wiatru, a wiadomo jest sezon burzowy, może zajść duże ryzyko zagrożenia życia i zdrowia – mówiła Małgorzata Nowikowska, doradca ds. zarządzania drzewostanem i kształtowaniem zieleni na terenie gminy Nisko.

do sordka (Kopiowanie)

Tłumaczyła, że trzeba zrozumieć różnicę między zdrowym i żywym drzewem. To, że drzewo jest zielone oznacza tylko tyle, że przewodzi ono składniki pokarmowe z liście do korzeni i wodę z korzeni do liści. Natomiast należy zwrócić uwagę na to czy w drzewie nie ma pęknięć, dziur, czy nie pochyla się niebezpiecznie, czy korzenie nie podnoszą się do góry, czy nie występują na nim różne grzyby.

do srodka (Kopiowanie)

-Konserwator był w terenie, wydał decyzję, zgadza się w pełni z inwentaryzacją. Dendrolog wskazując drzewa do usunięcia kierował się bezpieczeństwem ludzi, czyli najbardziej rygorystycznie traktowane były drzewa stojące w takiej odległości od alejek, że jeśli się przewrócą to grożą ludziom albo obiektom. Te drzewa, które mimo infekcji czy ubytków, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi zostawiamy, niech dalej zdobią park – dodała Małgorzata Nowikowska.

W wielu przypadkach wskazano potrzebę wykonania pielęgnacji drzew, polegającej głównie na usunięciu martwych, uszkodzonych, zainfekowanych przez patogeny grzybowe konarów i grubych gałęzi. Kilkanaście drzew będzie wymagało zamontowania atestowanych wiązań, które bezinwazyjnie zabezpieczą drzewo przed rozłupaniem.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021