W Nisku

Dłużnicy w Nisku

Dłużnicy w Nisku

Ponad 560 tys. zł – to kwota zadłużenia mieszkańców Niska użytkujących lokale należące do Zarządu Budynków Mieszkalnych w 2015 roku. Na powyższą kwotę składa się zadłużenie 61 najemców korzystających z lokali obecnie, które wynosi blisko 323 tys. zł oraz zadłużenie 16 byłych najemców w kwocie 246 tys. zł.

ZBM działający jako jednostka gminna przedstawił niedawno sprawozdanie za ubiegły rok. Najtrudniejszym problemem z jakim się zmagano było odzyskanie należności od najemców. Wobec dłużników wszczęto postępowanie egzekucyjne. Większość tych osób nigdzie nie pracuje, nie ma ustalonego źródła dochodu, egzekucje komornicze są umarzane z uwagi na bezskuteczność. Sytuacja ze ściągnięciem należności od byłych najemców też jest trudna gdyż nie udało się ustalić adresu pobytu 7 z nich. Tylko u 2 z 16 osób udało się ustalić źródło dochodu i prowadzone jest postępowanie komornicze. ZBM wysłał w ubiegłym roku 391 wezwań do zapłaty.

– Prowadzimy działania w celu odzyskania należności. W 2015 roku zawarliśmy 11 umów na ratalne spłaty zadłużenia. Tym dłużnikom nie naliczamy odsetek, jeśli dokonują wpłat. Z 11 osób wywiązują się tylko 4. Rozmawialiśmy z dłużnikami, którzy mają ponad 30 tys. zaległości, żeby spróbować to rozłożyć na raty. Ci ludzie niczego nie mają, nigdzie nie pracują legalnie i jest z nimi duży problem – mówiła Katarzyna Zybura, kierownik ZBM w Nisku.
Dodała, że w 2015 roku naliczono 25 tys. zł z tytułu odsetek od zadłużenia. Spłacane zaległości są mało widoczne właśnie przez odsetki. Warto zaznaczyć, że działania prowadzone wśród mieszkańców z małym zadłużeniem przynoszą pożądany skutek. Raty są spłacane regularnie, a zadłużenie maleje.

Rada miejska w Nisku pracuje nad stworzeniem programu, który pozwoli odpracować długi mieszkańcom.
– Sytuacja z dłużników nie jest zadowalająca, ale lepsza w porównaniu z 2014 rokiem ze względu na ściągalność. Myślimy nad tym, żeby dłużnicy mogli odpracować małe kwoty, na jakie są zadłużeni. Oddaliśmy mieszkania socjalne do użytku i budujemy nowe – mówiła radna Gabriela Karnat.

W listopadzie 2015 roku oddano do użytku lokal socjalny z 8 mieszkaniami, wszystkie zostały zajęte. Jednak sytuacja ekonomiczna niektórych mieszkańców radykalnie się pogarsza, co sprawia, że zapotrzebowanie na takie lokale rośnie.

Małgorzata Petecka

}

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

W RCEZ w Nisku zakończono projekt interdyscyplinarny

rni24.eu15 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

rni24.eu13 kwietnia 2021

Mandaty za brak maseczki

rni24.eu13 kwietnia 2021

Zawiadomienie MZK o pracach konserwacyjnych na Stacji Uzdatniania Wody w Nisku

rni24.eu13 kwietnia 2021

Niżańska licealistka w finale VIII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych

rni24.eu12 kwietnia 2021

Nowe holtery dla Szpitala dzięki środkom Powiatu Niżańskiego

rni24.eu8 kwietnia 2021

VII edycja projektu grantowego “Zielona Ławeczka”

rni24.eu8 kwietnia 2021

Sukces niżańskich licealistek w Olimpiadzie ZUS

rni24.eu6 kwietnia 2021