W Nisku

Dłużnicy w Nisku

Dłużnicy w Nisku

Ponad 560 tys. zł – to kwota zadłużenia mieszkańców Niska użytkujących lokale należące do Zarządu Budynków Mieszkalnych w 2015 roku. Na powyższą kwotę składa się zadłużenie 61 najemców korzystających z lokali obecnie, które wynosi blisko 323 tys. zł oraz zadłużenie 16 byłych najemców w kwocie 246 tys. zł.

ZBM działający jako jednostka gminna przedstawił niedawno sprawozdanie za ubiegły rok. Najtrudniejszym problemem z jakim się zmagano było odzyskanie należności od najemców. Wobec dłużników wszczęto postępowanie egzekucyjne. Większość tych osób nigdzie nie pracuje, nie ma ustalonego źródła dochodu, egzekucje komornicze są umarzane z uwagi na bezskuteczność. Sytuacja ze ściągnięciem należności od byłych najemców też jest trudna gdyż nie udało się ustalić adresu pobytu 7 z nich. Tylko u 2 z 16 osób udało się ustalić źródło dochodu i prowadzone jest postępowanie komornicze. ZBM wysłał w ubiegłym roku 391 wezwań do zapłaty.

– Prowadzimy działania w celu odzyskania należności. W 2015 roku zawarliśmy 11 umów na ratalne spłaty zadłużenia. Tym dłużnikom nie naliczamy odsetek, jeśli dokonują wpłat. Z 11 osób wywiązują się tylko 4. Rozmawialiśmy z dłużnikami, którzy mają ponad 30 tys. zaległości, żeby spróbować to rozłożyć na raty. Ci ludzie niczego nie mają, nigdzie nie pracują legalnie i jest z nimi duży problem – mówiła Katarzyna Zybura, kierownik ZBM w Nisku.
Dodała, że w 2015 roku naliczono 25 tys. zł z tytułu odsetek od zadłużenia. Spłacane zaległości są mało widoczne właśnie przez odsetki. Warto zaznaczyć, że działania prowadzone wśród mieszkańców z małym zadłużeniem przynoszą pożądany skutek. Raty są spłacane regularnie, a zadłużenie maleje.

Rada miejska w Nisku pracuje nad stworzeniem programu, który pozwoli odpracować długi mieszkańcom.
– Sytuacja z dłużników nie jest zadowalająca, ale lepsza w porównaniu z 2014 rokiem ze względu na ściągalność. Myślimy nad tym, żeby dłużnicy mogli odpracować małe kwoty, na jakie są zadłużeni. Oddaliśmy mieszkania socjalne do użytku i budujemy nowe – mówiła radna Gabriela Karnat.

W listopadzie 2015 roku oddano do użytku lokal socjalny z 8 mieszkaniami, wszystkie zostały zajęte. Jednak sytuacja ekonomiczna niektórych mieszkańców radykalnie się pogarsza, co sprawia, że zapotrzebowanie na takie lokale rośnie.

Małgorzata Petecka

}

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021

Odbyła się gra edukacyjna „Niepodległa w sercach, konstytucja marcowa”

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

rni24.eu4 października 2021

Policyjne działania „Motocykl”

rni24.eu4 października 2021