W Nisku

Diecezjalne dożynki w Ulanowie

Diecezjalne dożynki w Ulanowie

Ulanów będzie w tym roku gospodarzem Dożynek Powiatu Niżańskiego. Będą to jednocześnie Dożynki Diecezji Sandomierskiej. Z taką propozycją wyszedł biskup Krzysztof Nitkiewicz. Zatem wstępne plany władz, co do organizacji tego wydarzenia w Nisku zostały zmienione.

O tym, gdzie w tym roku ma odbyć się powiatowe święto plonów, dyskutowano podczas ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego. Jako pierwszy, temat ten poruszył radny Gabriel Waliłko, który pytał czy inne samorządy były zainteresowane organizacją tego wydarzenia.

Jak wyjaśniał starosta Robert Bednarz, na jednym z pierwszych w tej kadencji konwentów wójtów i burmistrzów, zaplanowane było wstępnie, że dożynki będą odbywać się kolejno w każdej miejscowości. Najpierw miały być Jeżowem, później w Ulanowie, następnie w Jarocinie i Nisku. Organizacja tego wydarzenia wymaga wielu środków i pracy. Podczas spotkań włodarzy, padały niezobowiązujące propozycje, aby zorganizować dożynki przy okazji jakiegoś wydarzenia w danej gminie, np. święta „Grzybów” w Harasiukach czy „Powidlaków” w Krzeszowie. Natomiast w międzyczasie pojawiła się nowa inicjatywa, aby w ramach dożynek powiatu niżańskiego, zorganizować dożynki diecezjalne.

– Taką propozycję przedstawił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Osobą która ze mną rozmawiała na ten temat był ks. Stanisław Czachor, diecezjalny duszpasterz do spraw rolnictwa. Zwrócił się z prośbą, aby w ramach organizacji dożynek powiatu niżańskiego, zostały zorganizowane również dożynki diecezjalne. Argumentował to tym, że diecezjalne mają rangę, w związku z jubileuszem 200-lecia diecezji sandomierskiej. Z wiadomych względów musieliśmy odstąpić od planów i zamysłów organizacji dożynek powiatu na terenie gmin Krzeszów czy Harasiuki, dlatego że jest to inna diecezja – wyjaśniał starosta Robert Bednarz.

Podkreślał, że gminy wolą nie łączyć wydarzeń ogólnoregionalnych z wydarzeniami miejscowymi, a takimi są „Grzyby” i „Powidlaki”, które budują ich wizerunek.

Są już wstępne ustalenia, co do organizacji tegorocznych dożynek diecezji sandomierskiej. Rozpoczną się mszą święta, następnie będzie konkurs na najpiękniejszy wieniec, a później już część artystyczna. Jak wyjaśniał starosta, ostatecznie zdecydowano, że święto rolników odbędzie się w Ulanowie, gdyż ta gmina wyrażała największe zainteresowanie organizacją tego wydarzenia. – Nie było żadnej złej woli ze strony starosty, jak i zarządu czy kogokolwiek, żeby te dożynki organizować gdzie indziej niż w Ulanowie – mówi Robert Bednarz, starosta niżański.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021