W Nisku

Darz Bór!

Darz Bór!

W największym skupisku drzew w Nisku zagrały w niedzielę myśliwskie sygnałówki. W eter poszły śpiewy i psów szczekanie. Nozdrza wypełniły zapachy smażonej, gotowanej i wędzonej dziczyzny. Ta też podrażniła trzewia tych, co się na porcje z myśliwskiego kotła załapali. Wszystkim pozostał niedosyt, ale już za rok kolejny Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej.

Trzeba przyznać, że Nisku udał się ten Festiwal. Nie mogło być inaczej, bowiem wokół powiatowego Niska myśliwych nie brakuje. Skoro nie brakuje myśliwych, to i zwierza w lasach zapewne też. Wiedzą o tym nawet zagraniczni myśliwi. A nasi raz do roku prezentują się paradnie w zabytkowym Parku Miejskim. W niedzielę w cieniu wiekowych drzew swoje trofea zaprezentowało osiem kół łowieckich z trzech powiatów oraz jedno z samej stolicy województwa. To najstarsze w Polsce Towarzystwo Myśliwych z Rzeszowa, które wkrótce świętować będzie 140-lecie działalności.

Festiwal, jak to festiwal, rozpoczął się muzycznie. Najpierw pokaz artystycznego dęcia dał Zespół Sygnalistów „Raróg”, po którym zagrała Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei”, a zaraz zaśpiewał Chór „Echo” z Niska. Na plenerowej scenie dumnie prezentowały się sztandary poszczególnych kół. Warto było przy niej trwać, choćby do pokazu kulinarnego Mariusza Szweda, finalisty kulinarnego show „MasterChef”. W menu oczywiście dziczyzna. Obok swoją najnowszą książkę „Na łowy – XVII wiek” prezentował Jacek Komuda. Cóż jeszcze? Właściciele psów pokazywali, na co stać te czworonogi podczas polowania, a konie służyły siodłem i krótką przejażdżką. Na zakończenie był niezwykły koncert. „Jesienne echa kniei” w wykonaniu wabiarzy i sygnalistów popłynęły, gdy słońce kryło się za koroną parkowych drzew.

Nie było na Festiwalu stoiska, które nie byłoby oblegane. Wiadomo, że myśliwi lubią chwalić się trofeami i doprawdy było co podziwiać. Było też co zjeść, bowiem wokół Niska więcej kół gospodyń, niż kół myśliwskich. Połączenie sił dało niezwykle smakowity efekt. Kto nie był, musi „obejść się śliną” i za rok obowiązkowo stawić się w Parku Miejskim.

nis fe 4

nis fe 5

nis fe 6

nis fe 7

nis fe 9

nis fe 2

nis fe 3

Nis fe 1

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Kasia

    5 sierpnia 2019 at 11:22

    “W największym skupisku drzew w Nisku zagrały w niedzielę myśliwskie sygnałówki”. Pudło. Las, który jest na Warchołach ma zdecydowanie więcej drzew. A wystarczyło napisać: “W parku w Nisku”, zamiast silić się na takie złote myśli…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Funkcjonowanie Urzędu Gminy i Miasta w Nisku

rni24.eu28 maja 2020

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej ul Sandomierskiej w Nisku

rni24.eu28 maja 2020

Trzydziestolecie samorządu terytorialnego

rni24.eu27 maja 2020

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie

rni24.eu27 maja 2020
wojsko

Uwaga ! Zakaz wstępu na poligon

rni24.eu27 maja 2020

Kino samochodowe w Stalowej Woli – ruszyła sprzedaż biletów

rni24.eu27 maja 2020

Ruszyły zajęcia opiekuńcze w szkołach Powiatu Niżańskiego

rni24.eu26 maja 2020
prąd

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu26 maja 2020

Policjanci zabezpieczyli nielegalny tytoń

rni24.eu26 maja 2020