W Nisku

Darz Bór!

Darz Bór!

W największym skupisku drzew w Nisku zagrały w niedzielę myśliwskie sygnałówki. W eter poszły śpiewy i psów szczekanie. Nozdrza wypełniły zapachy smażonej, gotowanej i wędzonej dziczyzny. Ta też podrażniła trzewia tych, co się na porcje z myśliwskiego kotła załapali. Wszystkim pozostał niedosyt, ale już za rok kolejny Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej.

Trzeba przyznać, że Nisku udał się ten Festiwal. Nie mogło być inaczej, bowiem wokół powiatowego Niska myśliwych nie brakuje. Skoro nie brakuje myśliwych, to i zwierza w lasach zapewne też. Wiedzą o tym nawet zagraniczni myśliwi. A nasi raz do roku prezentują się paradnie w zabytkowym Parku Miejskim. W niedzielę w cieniu wiekowych drzew swoje trofea zaprezentowało osiem kół łowieckich z trzech powiatów oraz jedno z samej stolicy województwa. To najstarsze w Polsce Towarzystwo Myśliwych z Rzeszowa, które wkrótce świętować będzie 140-lecie działalności.

Festiwal, jak to festiwal, rozpoczął się muzycznie. Najpierw pokaz artystycznego dęcia dał Zespół Sygnalistów „Raróg”, po którym zagrała Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei”, a zaraz zaśpiewał Chór „Echo” z Niska. Na plenerowej scenie dumnie prezentowały się sztandary poszczególnych kół. Warto było przy niej trwać, choćby do pokazu kulinarnego Mariusza Szweda, finalisty kulinarnego show „MasterChef”. W menu oczywiście dziczyzna. Obok swoją najnowszą książkę „Na łowy – XVII wiek” prezentował Jacek Komuda. Cóż jeszcze? Właściciele psów pokazywali, na co stać te czworonogi podczas polowania, a konie służyły siodłem i krótką przejażdżką. Na zakończenie był niezwykły koncert. „Jesienne echa kniei” w wykonaniu wabiarzy i sygnalistów popłynęły, gdy słońce kryło się za koroną parkowych drzew.

Nie było na Festiwalu stoiska, które nie byłoby oblegane. Wiadomo, że myśliwi lubią chwalić się trofeami i doprawdy było co podziwiać. Było też co zjeść, bowiem wokół Niska więcej kół gospodyń, niż kół myśliwskich. Połączenie sił dało niezwykle smakowity efekt. Kto nie był, musi „obejść się śliną” i za rok obowiązkowo stawić się w Parku Miejskim.

nis fe 4

nis fe 5

nis fe 6

nis fe 7

nis fe 9

nis fe 2

nis fe 3

Nis fe 1

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021