W Nisku

Darz Bór!

Darz Bór!

W największym skupisku drzew w Nisku zagrały w niedzielę myśliwskie sygnałówki. W eter poszły śpiewy i psów szczekanie. Nozdrza wypełniły zapachy smażonej, gotowanej i wędzonej dziczyzny. Ta też podrażniła trzewia tych, co się na porcje z myśliwskiego kotła załapali. Wszystkim pozostał niedosyt, ale już za rok kolejny Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej.

Trzeba przyznać, że Nisku udał się ten Festiwal. Nie mogło być inaczej, bowiem wokół powiatowego Niska myśliwych nie brakuje. Skoro nie brakuje myśliwych, to i zwierza w lasach zapewne też. Wiedzą o tym nawet zagraniczni myśliwi. A nasi raz do roku prezentują się paradnie w zabytkowym Parku Miejskim. W niedzielę w cieniu wiekowych drzew swoje trofea zaprezentowało osiem kół łowieckich z trzech powiatów oraz jedno z samej stolicy województwa. To najstarsze w Polsce Towarzystwo Myśliwych z Rzeszowa, które wkrótce świętować będzie 140-lecie działalności.

Festiwal, jak to festiwal, rozpoczął się muzycznie. Najpierw pokaz artystycznego dęcia dał Zespół Sygnalistów „Raróg”, po którym zagrała Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei”, a zaraz zaśpiewał Chór „Echo” z Niska. Na plenerowej scenie dumnie prezentowały się sztandary poszczególnych kół. Warto było przy niej trwać, choćby do pokazu kulinarnego Mariusza Szweda, finalisty kulinarnego show „MasterChef”. W menu oczywiście dziczyzna. Obok swoją najnowszą książkę „Na łowy – XVII wiek” prezentował Jacek Komuda. Cóż jeszcze? Właściciele psów pokazywali, na co stać te czworonogi podczas polowania, a konie służyły siodłem i krótką przejażdżką. Na zakończenie był niezwykły koncert. „Jesienne echa kniei” w wykonaniu wabiarzy i sygnalistów popłynęły, gdy słońce kryło się za koroną parkowych drzew.

Nie było na Festiwalu stoiska, które nie byłoby oblegane. Wiadomo, że myśliwi lubią chwalić się trofeami i doprawdy było co podziwiać. Było też co zjeść, bowiem wokół Niska więcej kół gospodyń, niż kół myśliwskich. Połączenie sił dało niezwykle smakowity efekt. Kto nie był, musi „obejść się śliną” i za rok obowiązkowo stawić się w Parku Miejskim.

nis fe 4

nis fe 5

nis fe 6

nis fe 7

nis fe 9

nis fe 2

nis fe 3

Nis fe 1

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021