W Nisku

Czy w Nisku mają problemy z 500 plus?

Czy w Nisku mają problemy z 500 plus?

Niedawno jeden z ogólnopolskich dzienników podał informację, że niektóre osoby, zwłaszcza te z nałogami nie otrzymują środków pieniężnych w programie 500 plus tylko ich zamiennik rzeczowy. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w Nisku. 

Ośrodek Pomocy Społecznej działający w gminie Nisko nie odnotował ani jednego przypadku, gdzie komuś nie wypłacono świadczeń lub wydano równowartość w środkach niepieniężnych.
-Mamy 2-3 przypadki, w których rodzina objęta jest pomocą asystenta rodziny, ale tylko w sytuacji, gdy w rodzinie występuje przemoc i współmałżonek mógłby środki odebrać. O taką pomoc rodziny wystąpiły na piśmie. Świadczenie wypłacane jest w kasie, pracownik towarzyszy takiej osobie podczas wypłaty oraz wydatkowania pieniędzy na dzieci – mówi kierownik OPS-u Elżbieta Tłusta.

Informacja podana w ogólnopolskich mediach spowodowała wzmożone kontrole w ośrodkach. Jak podkreśla kierownictwo pracownicy mają rozeznanie w środowisku, wiedzą kto pobiera świadczenia i jak wygląda ich sytuacja rodzinna.
Od kwietnia w gminie Nisko wypłacono już blisko 5 mln zł. Jeszcze zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy mieszkańcy składają wnioski o świadczenia wychowawcze. Zdarza się tak gdy urodzi się dziecko, stracą dochód lub wrócą za granicy. Świadczenia mają wpływ na udział mieszkańców w innych programach.

-W sierpniu w ubiegłych latach była masa wniosków na udział w wojewódzkim programie dożywienia dzieci w szkole. Teraz jest ich mało, mimo że 500 plus nie wlicza się do dochodu ani do innych uprawień. Nie rozliczamy rodzin, że jak dostały 500 zł z programu to powinny z tego wszystko zapewnić, nadal mogą korzystać z pomocy społecznej – mówi Elżbieta Tłusta.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021