W Nisku

Czy w Nisku mają problemy z 500 plus?

Czy w Nisku mają problemy z 500 plus?

Niedawno jeden z ogólnopolskich dzienników podał informację, że niektóre osoby, zwłaszcza te z nałogami nie otrzymują środków pieniężnych w programie 500 plus tylko ich zamiennik rzeczowy. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w Nisku. 

Ośrodek Pomocy Społecznej działający w gminie Nisko nie odnotował ani jednego przypadku, gdzie komuś nie wypłacono świadczeń lub wydano równowartość w środkach niepieniężnych.
-Mamy 2-3 przypadki, w których rodzina objęta jest pomocą asystenta rodziny, ale tylko w sytuacji, gdy w rodzinie występuje przemoc i współmałżonek mógłby środki odebrać. O taką pomoc rodziny wystąpiły na piśmie. Świadczenie wypłacane jest w kasie, pracownik towarzyszy takiej osobie podczas wypłaty oraz wydatkowania pieniędzy na dzieci – mówi kierownik OPS-u Elżbieta Tłusta.

Informacja podana w ogólnopolskich mediach spowodowała wzmożone kontrole w ośrodkach. Jak podkreśla kierownictwo pracownicy mają rozeznanie w środowisku, wiedzą kto pobiera świadczenia i jak wygląda ich sytuacja rodzinna.
Od kwietnia w gminie Nisko wypłacono już blisko 5 mln zł. Jeszcze zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy mieszkańcy składają wnioski o świadczenia wychowawcze. Zdarza się tak gdy urodzi się dziecko, stracą dochód lub wrócą za granicy. Świadczenia mają wpływ na udział mieszkańców w innych programach.

-W sierpniu w ubiegłych latach była masa wniosków na udział w wojewódzkim programie dożywienia dzieci w szkole. Teraz jest ich mało, mimo że 500 plus nie wlicza się do dochodu ani do innych uprawień. Nie rozliczamy rodzin, że jak dostały 500 zł z programu to powinny z tego wszystko zapewnić, nadal mogą korzystać z pomocy społecznej – mówi Elżbieta Tłusta.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021

Będzie nowa droga pomiędzy ulicami Reymonta i Głowackiego

rni24.eu9 lipca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wieczór wspomnień

rni24.eu8 lipca 2021