W Nisku

Czy w Nisku mają problemy z 500 plus?

Czy w Nisku mają problemy z 500 plus?

Niedawno jeden z ogólnopolskich dzienników podał informację, że niektóre osoby, zwłaszcza te z nałogami nie otrzymują środków pieniężnych w programie 500 plus tylko ich zamiennik rzeczowy. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w Nisku. 

Ośrodek Pomocy Społecznej działający w gminie Nisko nie odnotował ani jednego przypadku, gdzie komuś nie wypłacono świadczeń lub wydano równowartość w środkach niepieniężnych.
-Mamy 2-3 przypadki, w których rodzina objęta jest pomocą asystenta rodziny, ale tylko w sytuacji, gdy w rodzinie występuje przemoc i współmałżonek mógłby środki odebrać. O taką pomoc rodziny wystąpiły na piśmie. Świadczenie wypłacane jest w kasie, pracownik towarzyszy takiej osobie podczas wypłaty oraz wydatkowania pieniędzy na dzieci – mówi kierownik OPS-u Elżbieta Tłusta.

Informacja podana w ogólnopolskich mediach spowodowała wzmożone kontrole w ośrodkach. Jak podkreśla kierownictwo pracownicy mają rozeznanie w środowisku, wiedzą kto pobiera świadczenia i jak wygląda ich sytuacja rodzinna.
Od kwietnia w gminie Nisko wypłacono już blisko 5 mln zł. Jeszcze zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy mieszkańcy składają wnioski o świadczenia wychowawcze. Zdarza się tak gdy urodzi się dziecko, stracą dochód lub wrócą za granicy. Świadczenia mają wpływ na udział mieszkańców w innych programach.

-W sierpniu w ubiegłych latach była masa wniosków na udział w wojewódzkim programie dożywienia dzieci w szkole. Teraz jest ich mało, mimo że 500 plus nie wlicza się do dochodu ani do innych uprawień. Nie rozliczamy rodzin, że jak dostały 500 zł z programu to powinny z tego wszystko zapewnić, nadal mogą korzystać z pomocy społecznej – mówi Elżbieta Tłusta.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021