W Nisku

Czy szpital w Nisku upadnie? Wielomilionowe długi placówki

Czy szpital w Nisku upadnie? Wielomilionowe długi placówki

Sytuacja niżańskiego szpitala od dłuższego czasu budzi niepokój. Ciągle mówi się o złej sytuacji finansowej, o złym zarządzaniu. Teraz pojawiła się niepokojąca informacja, że dyrekcja placówki nie opłaca składek ZUS pracownikom.

Pod koniec czerwca Szpital im. PCK w Nisku ogłosił przetarg na wybór banku prowadzącego obsługę bankową. Zamówienie dotyczyło obsługi bankowej szpitala oraz udzielnie kredytu obrotowego w rachunku bieżącym w wysokości 3 mln zł. Zabezpieczenie kredytu ma stanowić hipoteka oraz cesja z kontraktu na udzielenie świadczeń zdrowotnych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Placówki zainteresowane przetargiem wystosowały pismo do dyrekcji ze szczegółowymi pytaniami na temat obecnej sytuacji finansowej szpitala, struktury należności, zaciągniętych kredytów, liczby pracowników, planu naprawczego oraz zaległości w spłacie zobowiązań wobec ZUS-u, PFRON-u i Urzędu Skarbowego.

Dyrekcja odpowiedziała 7 lipca 2016 roku. Pismo to zostało upublicznione i jest dostępne na stronie internetowej szpitala. Czytamy w nim, że na dzień 31 maja 2016 roku należności do zapłaty przez szpital wynoszą ponad 3 mln zł, zobowiązania handlowe to ponad 2,5 mln zł; szpital ma do spłaty 3 kredyty, zadłużenie pierwszego wynosi blisko 7 mln zł, drugiego ponad 2 mln zł, zaś trzeciego blisko 185 tys. zł.

Zainteresowane banki zapytały szpital czy ma zaległości w spłacie zobowiązań wobec ZUS-u, PFRON-u i Urzędu Skarbowego. Jak czytamy w piśmie placówka nie ma zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego, nie opłaca PFRON ponieważ zatrudnia 6% pracowników ze stopniem niepełnosprawności. Zestawienie zobowiązań wobec ZUS-s przedstawia poniższa tabela.

tabelka_szpital

Po podliczeniu kwot z tabeli wynika, że zobowiązania wynoszą ponad 2 mln zł. Widząc takie kwoty pojawia się pytanie czy pracownicy szpitala mają opłacane składki ZUS. Dyrektor niżańskiej placówki twierdzi, że wszystko jest w porządku.
-Nie mamy zobowiązań, wszystko opłacamy w terminie zgodnie z ustaleniami z ZUS-em. Żadnych zadłużeń nie ma i pracownicy mają płacone składki – mówił Henryk Przybycień.

Okazuje się jednak, że co innego dyrektor szpitala mówił na na ostatniej sesji Rady Powiatu Niżańskiego, która odbyła się 26 lipca. Jeden z radnych zapytał, czy placówka opłaca składki ZUS. Henryk Przybycień odpowiedział, że nie wie.

Czy rzeczywiście składki są opłacane zapytaliśmy w ZUS-ie, jednak placówka nie może udzielić takiej informacji. Jak informuje Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik prasowy ZUS jedynie pracownicy szpitala mogą sprawdzić na swoich indywidualnych kontach czy pracodawca wywiązuje się z tego obowiązku. Zaznacza, że szpital w Nisku to nie jedyna placówka w województwie, która boryka się z brakiem pieniędzy. szpitale robię wszystko by uniknąć płacenia składek swoim pracownikom, np. za nadgodziny. Prowadzi to do powstawania ogromnych należności, które szpitale i tak muszą zapłacić.

Weronika Przestój

8 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021