W Nisku

Czy szpital w Nisku upadnie? Wielomilionowe długi placówki

Czy szpital w Nisku upadnie? Wielomilionowe długi placówki

Sytuacja niżańskiego szpitala od dłuższego czasu budzi niepokój. Ciągle mówi się o złej sytuacji finansowej, o złym zarządzaniu. Teraz pojawiła się niepokojąca informacja, że dyrekcja placówki nie opłaca składek ZUS pracownikom.

Pod koniec czerwca Szpital im. PCK w Nisku ogłosił przetarg na wybór banku prowadzącego obsługę bankową. Zamówienie dotyczyło obsługi bankowej szpitala oraz udzielnie kredytu obrotowego w rachunku bieżącym w wysokości 3 mln zł. Zabezpieczenie kredytu ma stanowić hipoteka oraz cesja z kontraktu na udzielenie świadczeń zdrowotnych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Placówki zainteresowane przetargiem wystosowały pismo do dyrekcji ze szczegółowymi pytaniami na temat obecnej sytuacji finansowej szpitala, struktury należności, zaciągniętych kredytów, liczby pracowników, planu naprawczego oraz zaległości w spłacie zobowiązań wobec ZUS-u, PFRON-u i Urzędu Skarbowego.

Dyrekcja odpowiedziała 7 lipca 2016 roku. Pismo to zostało upublicznione i jest dostępne na stronie internetowej szpitala. Czytamy w nim, że na dzień 31 maja 2016 roku należności do zapłaty przez szpital wynoszą ponad 3 mln zł, zobowiązania handlowe to ponad 2,5 mln zł; szpital ma do spłaty 3 kredyty, zadłużenie pierwszego wynosi blisko 7 mln zł, drugiego ponad 2 mln zł, zaś trzeciego blisko 185 tys. zł.

Zainteresowane banki zapytały szpital czy ma zaległości w spłacie zobowiązań wobec ZUS-u, PFRON-u i Urzędu Skarbowego. Jak czytamy w piśmie placówka nie ma zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego, nie opłaca PFRON ponieważ zatrudnia 6% pracowników ze stopniem niepełnosprawności. Zestawienie zobowiązań wobec ZUS-s przedstawia poniższa tabela.

tabelka_szpital

Po podliczeniu kwot z tabeli wynika, że zobowiązania wynoszą ponad 2 mln zł. Widząc takie kwoty pojawia się pytanie czy pracownicy szpitala mają opłacane składki ZUS. Dyrektor niżańskiej placówki twierdzi, że wszystko jest w porządku.
-Nie mamy zobowiązań, wszystko opłacamy w terminie zgodnie z ustaleniami z ZUS-em. Żadnych zadłużeń nie ma i pracownicy mają płacone składki – mówił Henryk Przybycień.

Okazuje się jednak, że co innego dyrektor szpitala mówił na na ostatniej sesji Rady Powiatu Niżańskiego, która odbyła się 26 lipca. Jeden z radnych zapytał, czy placówka opłaca składki ZUS. Henryk Przybycień odpowiedział, że nie wie.

Czy rzeczywiście składki są opłacane zapytaliśmy w ZUS-ie, jednak placówka nie może udzielić takiej informacji. Jak informuje Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik prasowy ZUS jedynie pracownicy szpitala mogą sprawdzić na swoich indywidualnych kontach czy pracodawca wywiązuje się z tego obowiązku. Zaznacza, że szpital w Nisku to nie jedyna placówka w województwie, która boryka się z brakiem pieniędzy. szpitale robię wszystko by uniknąć płacenia składek swoim pracownikom, np. za nadgodziny. Prowadzi to do powstawania ogromnych należności, które szpitale i tak muszą zapłacić.

Weronika Przestój

8 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021