W Nisku

Czy Nisko cierpi na kompleks Stalowej Woli?

Czy Nisko cierpi na kompleks Stalowej Woli?

 Historycznie rzecz biorąc dokumenty o budowie Stalowej Woli podpisano w Nisku i w ten sposób oba miasta są ze sobą związane. Jednak potem żyły i rozwijały się oddzielnie. Różnie też przeżywały swoje wzloty i upadki.

W okresie PRL-u Nisko miało własny dość pokaźny potencjał gospodarczy, którego podstawą były zakłady mięsne i fabryka “Nimet”. Dla okolicznych miejscowości to Nisko było centrum administracyjnym, a nie Stalowa Wola. Przez długie lata Nisko miało status miasta powiatowego, a Stalowa Wola była czymś w rodzaju miasta wydzielonego. Było tak do czasu podziału administracyjnego na 49 województw i … budowy mostu na Sanie w Stalowej Woli. Od tego czasu Nisko zaczęło tracić na znaczeniu jako ośrodek administracyjny, a łatwiejsza komunikacja ze Stalową Wolą spowodowała, że miejscowości wchodzące dzisiaj w skład gminy Pysznica zaczęły ciążyć w stronę Stalowej Woli. Rósł także dystans gospodarczy między obu miastami. Huta Stalowa Wola stała się dominującym zakładem przemysłowym i głównym motorem rozwoju miasta.

Przełom z 1989 roku stał się również przełomem w historii Niska i Stalowej Woli. Oba miasta przeżywały swoje mniejsze i większe problemy. Jednak z różnymi kryzysami – głównie gospodarczymi – zdecydowanie lepiej poradziła sobie Stalowa Wola. Przez ostatnie dwadzieścia pięć lat Nisko traciło po kolei “Nimet”, potem zakłady mięsne, a prestiżowym ciosem były przenosiny Wyższej Szkoły Ekonomicznej do Stalowej Woli. Pewną osłodą był powrót do statusu miasta powiatowego. Przez te 25 lat Nisko przeważnie traciło, ale mimo tego nie było widać, żeby władze miasta i gminy miały jakiś pomysł na to, czym ma być Nisko. I tak jest do dzisiaj. Nikt publicznie w Nisku nie postawił pytania o strategiczne kierunki rozwoju miasta. Nie ma dyskusji o relacjach ze Stalową Wolą w przyszłości.

Można odnieść wrażenie, że na przestrzeni tych 25 lat władze Niska jakby bały się o tym mówić. Z jednej strony panowała obawa, że Nisko podzieli los Rozwadowa i stanie się częścią Stalowej Woli, a z drugiej był ciągły brak pomysłu na kierunki rozwoju w przyszłości. Wyjątkiem był burmistrz Mariusz Kowalik, który nie bał się wchodzić w bliższe relacje ze Stalową Wolą. Efektem współpracy z ówczesnym prezydentem Stalowej Woli stała się wspólna obwodnica dla obu miast. Była to zasadnicza zmiana, bo przez kilkadziesiąt wcześniejszych lat nikt nie wyobrażał sobie, że te miasta mogą mieć wspólną obwodnicę. To był jednak wyjątek.

Obecnie władze obu miast nie prowadzą żadnych rozmów o współpracy. Czyżby nie było spraw, których załatwienie byłoby korzystne dla nich obu? Trudno w to uwierzyć. Aktualnie wygląda na to, że Nisko najtańszym kosztem chce korzystać z sąsiedztwa Stalowej Woli. Miejsca pracy to głównie Stalowa Wola. Komunikacja miejska również odbywa się na koszt Stalowej Woli. Pod dużymi centrami handlowymi w Stalowej Woli zawsze można dostrzec dużo aut z rejestracją RNI.

Czyżby Nisko już na zawsze pogodziło się z rolą tego słabszego, a może i gorszego sąsiada? Czego trzeba, żeby władze Niska zaczęły myśleć strategicznie? Ze współpracy ze Stalową Wolą można odnieść o wiele większe korzyści niż to, co dzisiaj na zasadzie “tiszie budiesz dalsze iediesz”. Nisko potrzebuje wizji rozwoju. Nisko potrzebuje projektów tworzonych z rozmachem jak choćby wspólna obwodnica. I po trzecie Nisko potrzebuje liderów, których nie wystraszy i nie przytłoczy wielkość i ciężar Stalowej Woli. Niestety przez ostatnie 25 lat tacy się nie pojawili, a nawet jak mieli potencjał, to nie potrafili go w pełni rozwinąć.

Nisko ma możliwości i na pewno zasługuje na coś więcej niż rola grajdołka przy silnym ośrodku przemysłowym. Warto te wszystkie pytania zadać obecnym władzom miasta i gminy.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Obwodnica Niska i Stalowej Woli oficjalnie otwarta

rni24.eu18 maja 2021

Maciej Paterski najlepszym góralem Tour de Hongrie

rni24.eu18 maja 2021

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021