W Nisku

Czy były będzie przyszłym ?

Czy były będzie przyszłym ?

Wybory do samorządowych władz powiatu zazwyczaj budzą mniejsze emocje niż wybory do władz gmin. W tym roku może być inaczej. W powiecie niżańskim szykuje się wyjątkowo zacięta rywalizacja. Przypatrując się temu bliżej trzeba przyznać, że tak może być, ale pod pewnymi warunkami. Te warunki mogą się spełnić albo nie. Rywalizujący w tych wyborach politycy mogą niektórym z tych warunków pomóc, a przy niektórych mogą się tylko modlić, żeby się spełniły.

SZPITAL JAKO BECZKA POLITYCZNEGO PROCHU
Największym zagrożeniem dla ekipy obecnie rządzącej w powiecie jest sytuacja w szpitalu. Ostatnimi miesiącami jakby ciszej o sytuacji w szpitalu, ale napływające informacje mówią, że sytuacja nie tylko nie poprawia się, ale według niektórych robi się dramatyczna. Trudno powiedzieć czym taka sytuacja może skończyć się dla samego szpitala, ale gdyby jeszcze przed wyborami doszło by do jakiegoś ciężkiego kryzysu, to może się okazać, że władze powiatu siedzą na beczce prochu do której lont już się pali i muszą robić wszystko, żeby nie było eksplozji przed wyborami. Opozycja liczy, że szpitalna beczka prochu jednak eksploduje przed wyborami i obecne władze wylecą w powietrze. Tu i ówdzie można usłyszeć, że szykują się do specjalnego wykorzystania tej sytuacji, ale oczywiście unikają odpowiedzi na jakiekolwiek szczegółowe pytania. Czy można doszukiwać się związków między tymi informacjami, a spekulacjami, że obecny starosta coraz częściej myśli o wójtowaniu w Jeżowem niż o przedłużeniu bycia starostą? Na dzień dzisiejszy pewnie nikt tego nie potwierdzi, ale sprawa niedługo się wyjaśni.

CO Z JĘZYCZKIEM U WAGI?
Sytuacja w Radzie Powiatu wygląda tak, że żadne z ugrupowań nie jest w stanie rządzić samodzielnie i potrzebuje koalicjanta. Wiele wskazuje na to, że i po najbliższych wyborach będzie tak dalej. Te same argumenty wskazują, że ponownie języczkiem u wagi będzie lista, którą będzie firmował obecny przewodniczący Rady Janusz Nawrocki. Obecnie jest w koalicji z PiS, ale mimo wzajemnych pretensji z byłym starostą Gabrielem Waliłko, może powstać koalicja, która obaj tworzyli przed czterema laty. W tej niby prostej układance mogą jednak wystąpić pewne komplikacje. Z dwóch powodów nie wiadomo co będzie dalej z samym Januszem Nawrockim. Wiadomo, że wycofał się z pełnienia wszystkich funkcji w PSL-u, a przecież był członkiem ścisłych władz wojewódzkich i liderem powiatowych struktur tej partii. Czyżby Nawrocki przymierzał się do zaprzestania aktywności politycznej i przejścia nie tylko na polityczną emeryturę? Są też tacy, którzy uważają, że to problemy ciągnące się z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa mogą uniemożliwić Nawrockiemu kontynuowanie działalności politycznej. Jakby nie patrzeć, to Nawrocki jest kluczowym graczem na powiatowej scenie politycznej. gdyby go zabrakło, to kto straciłby, a kto zyskał?

CZY BYŁY BĘDZIE PRZYSZŁYM?
Żeby odpowiedzieć na powyżej zadane pytanie trzeba wrócić do byłego starosty Gabriela Waliłko. Nie ulega wątpliwości, ze jest liderem opozycji w powiecie i ma zamiar twardo walczyć o powrót na stanowisko starosty. Przypatrując się działalności Waliłko w Radzie trzeba przyznać, że jest kompetentny, ale jak na lidera opozycji być może za mało agresywny. Taka postawa zjednuje szacunek, ale nie rozbudza emocji bez których w polskiej polityce trudno wygrać. Waliłko z ugrupowaniem swoje wezmą, ale do rządzenia będą potrzebować koalicjanta. W takiej sytuacji brak w Radzie Janusza Nawrockiego, politycznego wygi i co za tym idzie wymagającego partnera, byłoby dla Waliłko korzystne. Problemem byłoby tylko czy ktoś zamiast Nawrockiego byłby w stanie zdobyć tyle głosów co on. O tym, kto będzie w przyszłej kadencji rządził w powiecie mogą decydować zaledwie dwa głosy, a wydaje się, że akcje Waliłko idą w górę. Jeżeli umiejętnie będzie bardziej dociskał PiS, wykorzystując do tego dogłębną znajomość spraw powiatu, to póki pewny siebie PiS może się mocno rozczarować. Z resztą są już pewne sygnały, że w PiS zaczynają sobie z tego zdawać sprawę.

Weronika Przestój

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021