W Nisku

Czego dyrektor szpitala nie chce powiedzieć?

Czego dyrektor szpitala nie chce powiedzieć?

KIEDY LICZBY KŁAMIĄ, KIEDY LICZBY MÓWIĄ PRAWDĘ

Pisaliśmy już, że wokół sytuacji szpitala powiatowego w Nisku toczy się gra. Pokazaliśmy próbę ustalenia warunków tej gry tak, żeby władzom powiatu i dyrektorowi szpitala nie stała się krzywda. Miało się to dziać na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w ubiegły piątek. A teraz trzeba pokazać, co na tej sesji było trochę śmieszne, a co trochę straszne.

CO DYREKTOR WIE

Przedstawienie sytuacji szpitala obecny dyrektor zaczął od długiego wstępu w którym przedstawił historie zadłużania szpitala od roku 2010. Ten zabieg miał na celu nie tylko przedstawienie faktów, ale również wyprzedzające uderzenie w byłego starostę i jego zastępcę, którzy są obecnie radnymi powiatowymi i byli inicjatorami nadzwyczajnej sesji. Z tego co powiedział dyrektor wynikało, że szpital nie płynności finansowej od roku 2010 i od tego roku cały czas narastało zadłużenie. Według informacji dyrektora na koniec roku 2014 zadłużenie szpitala wynosiło ponad sześć i pół miliona złotych. Ta informacja to miała być ta puchowa poducha na której miękko miał wylądować dyrektor i władze powiatu. Miało to również wytrącić argumenty tym radnym, którzy chcieli rozliczyć dyrektora i władze powiatu za obecną sytuację szpitala.

CZEGO DYREKTOR NIE CHCE POWIEDZIEĆ

Okazało się jednak, że od czasu objęcia stanowiska przez obecnego dyrektora zadłużenie szpitala rośnie szybciej niż w latach 2010 – 2014, a strata tylko za pierwsze półrocze roku 2016 wynosi ponad dwa miliony złotych, a dotychczas wynosiła tyle przeważnie za cały rok. Pojawiła się również kwestia zaległości wobec ZUS-u. Dyrektor stwierdził, że szpital płaci zobowiązania wobec ZUS-u regularnie, na podstawie umowy z ZUS i nie ma żadnych wymagalnych zobowiązań względem tej instytucji. Tymczasem w dokumentach złożonych do banku w celu uzyskania kredytu są wyszczególnione wymagalne zobowiązania wobec ZUS-u na kwotę dwóch milionów złotych. Padło też pytanie po co porozumienie z ZUS-em, skoro zobowiązania nie są wymagalne? Zazwyczaj jest tak, że z ZUS-em podpisują umowę dotyczącą spłaty zadłużenia te przedsiębiorstwa, które maja już wymagalne zobowiązania, ale nie są w stanie ich płacić.

DYREKTOR “RŻNIE GŁUPA”?

Dyrektor zamiast odpowiedzieć jak jest zgodnie z faktami, czyli, że szpital ma wymagalne zobowiązania, zaczął kluczyć. Wyszło to dla niego kompromitująco. Nic nie znaczy słowo dyrektora na sesji Rady Powiatu, bo za to najprawdopodobniej nic mu nie grozi. Liczy się to, co dyrektor podał w piśmie do banku, bo za to ponosi konkretną odpowiedzialność w tym i karną. Jeżeli mimo tego dyrektor poszedł na sesji w zaparte, to albo dał dowód swojej niekompetencji, albo mówiąc kolokwialnie, rżnie głupa. W jednym i drugim przypadku wniosek z zachowania dyrektora powinien być krótki; temu panu dziękujemy już za pracę. Trzeba dodać, że dyrektor błysnął jeszcze raz, gdy powiedział, że wynik finansowy szpitala o niczym nie świadczy. W takim razie na jakiej podstawie zarząd powiatu, czy rada społeczna przy szpitalu maja ocenić jego realną sytuację finansową. Można powiedzieć, że wynik finansowy o niczym nie świadczy jeżeli prowadzi się tzw. kreatywną księgowość. Nie twierdzimy, że taką księgowość prowadzi się w niżańskim szpitalu, ale twierdzimy, że takie stwierdzenie dodatkowo powinna skłaniać do odesłania dyrektora do zajęć, które będą mu sprawiać mniej kłopotów. Dlaczego takiego wniosku nie było i nie będzie w następnym artykule.

Weronika Przestój

}

13 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

rni24.eu2 sierpnia 2021

Podpisanie umowy na budowę kanalizacji sanitarnej w Zarzeczu

rni24.eu2 sierpnia 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na otwarcie nowej wystawy

rni24.eu2 sierpnia 2021

Informacja z obrad nadzwyczajnej XXXIV Sesji Rady Powiatu

rni24.eu29 lipca 2021

Niżański festiwal kultury łowieckiej

rni24.eu29 lipca 2021

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021