W Nisku

„Czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć” – Święto Wojsk Inżynieryjnych

„Czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć” – Święto Wojsk Inżynieryjnych

Na terenie kompleksu koszarowego w Nisku odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych, połączone ze świętem 16. Tczewskiego Batalionu Saperów, wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Z tej okazji otworzono bramy jednostki dla mieszkańców. Największą atrakcję stanowił pokaz sprzętu wojskowego i broni.

Podobnie jak w ubiegłych latach, podczas święta w jednostce, uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego ze Stalowej Woli złożyli uroczyste ślubowanie. Dzisiejsza uroczystość to również wielka atrakcja dla najmłodszych mieszkańców, którzy mogli z bliska zobaczyć sprzęt będący na wyposażeniu jednostek, dotknąć broni, usiąść za kierownicą wielkich, wojskowych pojazdów. Święto było również okazją do wręczenia odznak, listów gratulacyjnych, wyróżnień, nagród rzeczowych dla żołnierzy i cywilów, wśród których byli przedstawiciele samorządów ze Stalowej Woli i z Niska.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych to specjaliści, którzy wyjątkowo często narażają swoje życie, choćby podczas rozbrajania min i bomb. Odpowiadają także za wiele działań poza frontem – pomagają w czasie powodzi, remontują drogi i mosty.

– „Żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć się bez saperów nie może, a gdy pokój nastanie oni ciągle w walce są.” W tych słowach wypowiedzianych przez Tadeusza Kościuszkę, zawiera się cała istota naszej saperskiej służby. Służby nie tylko w czasie wojny, ale wtedy, kiedy zamilkną już działa. Chwała saperom. Te słowa przypominają nam w kwietniu – w miesiącu wojsk inżynieryjnych o czynach polskich saperów, dokonanych zarówno podczas działań wojennych, jak w czasie pokojowej służby. Święto 16. Tczewskiego Batalionu Saperów połączone jest nierozerwalnie ze świętem wojsk inżynieryjnych tzw. Dniem Sapera, które obchodzone jest 16 kwietnia w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej – mówił podczas uroczystości podpułkownik Grzegorz Grobel, dowódca 16. Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku.

Jak zaznaczał służba sapera jest trudna i ryzykowna. Wojska inżynieryjne wykonują najbardziej złożone prace wymagające specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu.

– „Czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć” to motto wojsk inżynieryjnych, które oddaje warunki naszej trudnej i odpowiedzialnej służby. To my żołnierze wojsk inżynieryjnych, saperzy niszczymy żelazną śmierć w postaci pozostałości II wojny światowej. Budujemy drogi i mosty, usuwamy zatory lodowe oraz uczestniczymy w akcjach przeciwdziałania klęskom żywiołowym, a także w likwidacji tych skutków. Wojska inżynieryjne podejmują działania wszędzie tam, gdzie jest zagrożenie życia ludzi – wyjaśniał ppłk Grzegorz Grobel.

Agata Piotrowska

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021