W Nisku

Czarniecki w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej „Lekcje z historii najnowszej”

Czarniecki w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej „Lekcje z historii najnowszej”

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku od kilku lat podejmuje szereg działań uatrakcyjniających ofertę edukacyjną z zakresu szerzenia wiedzy prawnej i historycznej. 

Służą temu wizyty młodzieży w sądzie, obserwacje rozpraw sądowych, prelekcje sędziów oraz realizacja projektów, typu: „Młodzi Głosują” czy „Świadomy Swoich Praw”. Uczniowie działają również w Podkarpackim Forum Klas Prawniczych, powstałym w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie.

IPN !

Ostatnio wzięli udział w obchodach III Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 11 marca br. w niżańskim liceum uczniowie klas IA i IIIA, z inicjatywy nauczycielki wos-u Anny Andres, uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach z historii najnowszej prowadzonych przez Zenona Fajgera, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk wykorzystując metody aktywizujące, w tym prezentację multimedialną z elementami filmu, w ciekawy sposób przedstawił rzeczywistość stanu wojennego w Polsce. Odniósł się do skomplikowanej sytuacji PRL-u lat 80 XX w., kształtowania się wolnych związków zawodowych oraz postaw ludzi władzy i opozycji. Analiza źródeł z zasobów IPN- u pozwoliła uczniom dokonać próby oceny decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego i jego znaczenia dla Polski, a także wiarygodności przekazywanych obywatelom komunikatów.

IPN II

W ciągu 90 minut młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę na temat komunizmu, genezy stanu wojennego w Polsce, indoktrynacji oraz postaw ludzi, władzy i opozycji wobec ówczesnej sytuacji politycznej PRL-u. Prezentowane zdjęcia i filmy uświadomiły młodzieży jak brutalna potrafiła być władza i jakich poświęceń wymagała od Polaków walka o wolną i demokratyczną Polskę. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądały kartki żywnościowe, na czym polegała operacja „Azalia”, czy działalność WRON-u i ZOMO.

Celem organizowania zajęć z cyklu „Lekcje z historii najnowszej” jest zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski, która, jak pokazują badania, nie zawsze jest przez uczniów znana i rozumiana.

źródło: LO Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021