W Nisku

Czarnieccy licealiści badają nowotwory

Czarnieccy licealiści badają nowotwory

28 września br. niżańscy licealiści odwiedzili Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Wyjazd odbył się w ramach zajęć z elementów fizyki w medycynie. Pobyt w Centrum rozpoczął się od wysłuchania wykładu  prof. Armanda Cholewki pt. “Promieniami w nowotwór”.

W części praktycznej razem ze współpracownikami Pana Profesora młodzież uczestniczyła w badaniach przeprowadzanych w pracowniach termowizji, ultrasonografii oraz optycznej tomografii koherentnej.

Oto, co na temat warsztatów w chorzowskim Centrum powiedzieli sami uczniowie: Zajęcia były poprowadzone w bardzo ciekawy sposób, wykład pozwolił nam lepiej zrozumieć pojęcie nowotwór oraz wszelkie zagadnienia z nim związane. Dostępność niektórych profesjonalnych sprzętów sprawiła, że pod okiem specjalistów mieliśmy możliwość samodzielnego przeprowadzenia badań takich jak USG lub badanie dna oka. Przyjazna atmosfera oraz nauka w bardzo dobrych warunkach sprawiły, że zbliżyliśmy się poniekąd do zawodu lekarza, tak więc wyjazd możemy zaliczyć do bardzo udanych i chętnie go powtórzymy. (Kacper, klasa druga)

W Instytucie po raz pierwszy mieliśmy okazje sami popracować z tak zaawansowanymi sprzętami jak ultrasonograf,kamera termograficzna czy aparatura do sprawdzania stanu siatkówki oka. Po zajęciach praktycznych poszerzyliśmy swoją wiedzę teoretyczną na temat onkologii i nowotworów, sposobu ich wykrywania i walki z nimi. Wszystko pokazane i powiedziane w przystępny sposób. Zajęcia idealne dla uczniów klasy biologiczno-chemicznej. Nauka przez zabawę – świetna sprawa! (Wiktoria, klasa druga)

Dla nas uczniów na profilu biologiczno-chemicznym była to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy nie tylko teoretycznej, ale również praktycznej. Takie wyjazdy dają nam szansę, aby ukierunkować swoje plany dotyczące wyboru studiów. (Jagoda, klasa druga)

Z pewnością nie był to ostatni wyjazd Czarnieckiego do chorzowskiego ŚMCEBI. Udział młodzieży w badaniach medycznych przeprowadzanych w nowoczesnych pracowniach przez wykwalifikowanych specjalistów wpłynie być może na wybór przyszłego zawodu w osobie lekarza bądź naukowca.

Warto wspomnieć, że w poprzednim roku szkolnym licealiści uczestniczyli  w wykładach i laboratoriach m. in. na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki  i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na Wydziale Chemii Politechniki Rzeszowskiej oraz w Instytucie Energii Atomowej w Świerku.

licealisci_badaja-1

licealisci_badaja-2

licealisci_badaja-4

licealisci_badaja-5

licealisci_badaja-6

licealisci_badaja-7

licealisci_badaja-8

licealisci_badaja-9

Informacja prasowa

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Obwodnica Niska i Stalowej Woli oficjalnie otwarta

rni24.eu18 maja 2021

Maciej Paterski najlepszym góralem Tour de Hongrie

rni24.eu18 maja 2021

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021