W Nisku

Czarnieccy licealiści badają nowotwory

Czarnieccy licealiści badają nowotwory

28 września br. niżańscy licealiści odwiedzili Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Wyjazd odbył się w ramach zajęć z elementów fizyki w medycynie. Pobyt w Centrum rozpoczął się od wysłuchania wykładu  prof. Armanda Cholewki pt. „Promieniami w nowotwór”.

W części praktycznej razem ze współpracownikami Pana Profesora młodzież uczestniczyła w badaniach przeprowadzanych w pracowniach termowizji, ultrasonografii oraz optycznej tomografii koherentnej.

Oto, co na temat warsztatów w chorzowskim Centrum powiedzieli sami uczniowie: Zajęcia były poprowadzone w bardzo ciekawy sposób, wykład pozwolił nam lepiej zrozumieć pojęcie nowotwór oraz wszelkie zagadnienia z nim związane. Dostępność niektórych profesjonalnych sprzętów sprawiła, że pod okiem specjalistów mieliśmy możliwość samodzielnego przeprowadzenia badań takich jak USG lub badanie dna oka. Przyjazna atmosfera oraz nauka w bardzo dobrych warunkach sprawiły, że zbliżyliśmy się poniekąd do zawodu lekarza, tak więc wyjazd możemy zaliczyć do bardzo udanych i chętnie go powtórzymy. (Kacper, klasa druga)

W Instytucie po raz pierwszy mieliśmy okazje sami popracować z tak zaawansowanymi sprzętami jak ultrasonograf,kamera termograficzna czy aparatura do sprawdzania stanu siatkówki oka. Po zajęciach praktycznych poszerzyliśmy swoją wiedzę teoretyczną na temat onkologii i nowotworów, sposobu ich wykrywania i walki z nimi. Wszystko pokazane i powiedziane w przystępny sposób. Zajęcia idealne dla uczniów klasy biologiczno-chemicznej. Nauka przez zabawę – świetna sprawa! (Wiktoria, klasa druga)

Dla nas uczniów na profilu biologiczno-chemicznym była to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy nie tylko teoretycznej, ale również praktycznej. Takie wyjazdy dają nam szansę, aby ukierunkować swoje plany dotyczące wyboru studiów. (Jagoda, klasa druga)

Z pewnością nie był to ostatni wyjazd Czarnieckiego do chorzowskiego ŚMCEBI. Udział młodzieży w badaniach medycznych przeprowadzanych w nowoczesnych pracowniach przez wykwalifikowanych specjalistów wpłynie być może na wybór przyszłego zawodu w osobie lekarza bądź naukowca.

Warto wspomnieć, że w poprzednim roku szkolnym licealiści uczestniczyli  w wykładach i laboratoriach m. in. na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki  i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na Wydziale Chemii Politechniki Rzeszowskiej oraz w Instytucie Energii Atomowej w Świerku.

licealisci_badaja-1

licealisci_badaja-2

licealisci_badaja-4

licealisci_badaja-5

licealisci_badaja-6

licealisci_badaja-7

licealisci_badaja-8

licealisci_badaja-9

Informacja prasowa

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021