W Nisku

Ćwierć wieku więzienia za ohydne morderstwo

Ćwierć wieku więzienia za ohydne morderstwo

Przemysław S. za zabójstwo Genowefy B. oraz kradzież z włamaniem został skazany na 25 lat więzienia. Drugi z oskarżonych został uniewinniony. Zbrodnia dokonana w nocy z 7 na 8 lipca 2017 r. w Racławicach wstrząsnęła Polską. Podczas snu została zamordowana 89-letnia kobieta. I to bez najmniejszego powodu.

Ofiara zbrodni mieszkała sama, ale była pod opieką rodziny. M.in. dlatego feralnej nocy nie zamknęła drzwi. Bo i przed kim miała je zamykać? Rano odwiedził ją syn. Zastał otwarte drzwi od domu, a we wnętrzu makabryczny widok. Łóżko całe było we krwi. Staruszka nie żyła. Ciało było zmasakrowane.

Policja rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę poszukiwania sprawcy lub sprawców. Nie było to łatwe, bowiem trudno było ustalić jakikolwiek motyw ich działania. Po tygodniu zatrzymała 21-letniego wówczas Przemysława S., sąsiada zmarłej. Zatrzymany przyznał się do zabójstwa i poszedł na głęboką współpracę. Wskazał nawet miejsce, gdzie zakopał użyty do zbrodni młotek. Powiedział też, że wcześniej ukradł go z innymi narzędziami, z posesji Krzysztofa W. Później oskarżony o czyn zabroniony karą dożywotniego więzienia zmienił wersję przebiegu zdarzeń. „Przypomniał sobie”, że do Genowefy B. poszedł razem z Arturem D., starszym kolegą, z którym tego dnia i jeszcze jednym razem pili alkohol. Mieli też odurzać się narkotykami, co miało podnieść u nich poziom agresji. Ciosy swojej ofierze mieli zadawać na zmianę. Artur D. został zatrzymany dwa tygodnie później. Oczywiście obaj zostali tymczasowo aresztowani.

We wtorek przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu zakończył się proces oskarżonych o zabójstwo. Przemysław S. na salę rozpraw został dowieziony z aresztu. Artur D. – co jest bardzo wymowne – odpowiadał z wolnej stopy, gdyż wcześniej sąd środki zapobiegawcze zamienił mu na wolnościowe. Jest to wyjątkowo rzadki przypadek w procesach o przestępstwa zagrożone najwyższym wymiarem kary. Prokurator zażądał dla obu oskarżonych kary bezwzględnego więzienia po 25 lat. Wątpliwości miał sąd, a nie miała ich wcale obrona Artura D. Ten mieszkaniec Racławic od samego początku nie przyznawał się do winy i utrzymywał, że całość aktu oskarżenia go o zabójstwo oparta jest wyłącznie na pomówieniach Przemysława S. Przyznał, że feralnego dnia lipca spożywał alkohol z Przemysławem S., ale tylko tyle. Po imprezie wszyscy rozeszli się do domów i miał na to świadków.

Obrona Artura D. podważała kolejne dowody winy swego klienta, dowodząc, że akt oskarżenia został zbudowany wyłącznie na pomówieniach człowieka uzależnionego od narkotyków. M.in. dopiero na wniosek obrony, ale już po upływie długiego czasu zbadane zostało ubranie Artura D., na którym sądowi specjaliści nie znaleźli żadnych śladów krwi. Jedynym jego przewinieniem miał być fakt, że kilka dni po zabójstwie Przemysław S. opowiedział mu jego przebieg. Powinien, ale nie powiadomił o tym policji, jednak tylko dlatego, że na drugi dzień jego kompan został zatrzymany. Ponadto jak ustalili biegli, młotkiem ofiarę uderzała jedna osoba, a nie dwie. Przemysław S. utrzymywał, że śmiertelne ciosy zadawał Artur D., a on tylko uderzał w kołdrę. Sąd uniewinnił Artura D. od wszystkich postawionych mu przez oskarżyciela zarzutów. Od Przemysława S. zasądził dodatkowo 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz dzieci zmarłej. Wyrok nie jest prawomocny.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021