
Co roku, w powiecie niżańskim około 1,5 tys. osób uzyskuje status osoby niepełnosprawnej. W ubiegłym roku wydano dokładnie 1 452 takich orzeczeń. Głównymi przyczynami były m. in schorzenia narządu ruchu, choroby układu oddechowego i krążenia oraz choroby psychiczne. Uchwałę w sprawie zatwierdzenia Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Niżańskim, podjęli radni, podczas ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego.
Jak wynika z danych Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Nisku, osobom po 16 roku życia, w ubiegłym roku, wydano ponad 1200 orzeczeń o niepełnosprawności, w tym w stopniu znacznym otrzymało je 397 osób, w stopniu umiarkowanym 656 i w stopniu lekkim 162 osoby. Natomiast osobom do 16 roku życia, wydano 237 takich zaświadczeń.
Orzeczenia, które wydaje owy organ, poza ustaleniem niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności zawierają również wskazania dotyczące m. in odpowiedniego zatrudnienia, uczestnictwa w terapii zajęciowej, konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby czy też specjalistycznego szkolenia. Ponadto, takie orzeczenie, może stanowić podstawę do przyznania ulg i uprawnień dla osób niepełnosprawnych, m in w formie szkoleń, staży, prac interwencyjnych, przyznania dofinansowania z PFRON-u na podjęcie działalności gospodarczej i dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
W ubiegłym roku, dominującym motywem składania wniosków o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnoprawności było znalezienie odpowiedniego zatrudnienia i uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego. W sumie zostało złożonych 1 301 takich wniosków.
Najliczniejszą grupę osób, którym wydane zostaje orzeczenie o niepełnosprawności, stanowią osoby w wieku od 41 do 60 lat. Drugą pod względem liczebności grupę, stanowią osoby starsze, mające powyżej 60 lat. Ponadto, jak wynika z przedstawionych danych, większość osób, które uzyskały orzeczenie w latach 2015-2017 posiada wykształcenie podstawowe i zasadnicze. Na 3 751 osób, 592 z nich pracuje, a 3 159 nie.
Jeżeli chodzi o dzieci do 16 roku życia, to w ubiegłym roku, w powiecie niżańskim, wydano 237 orzeczeń o ich niepełnosprawności. Głównymi przyczynami były całościowe zaburzenia rozwojowe, choroby neurologiczne oraz choroby układu oddechowego i krążenia. Z kolei w odniesieniu do osób po 16 roku życia, wydano 1 215 orzeczeń. Najczęstszymi przyczynami u tych osób, były schorzenia narządu ruchu, choroby układu oddechowego i krążenia oraz choroby psychiczne.
Agata Piotrowska
Facebook
RSS