W Nisku

Co dalej ze szkołami w Jeżowem?

Co dalej ze szkołami w Jeżowem?

Wiele emocji wśród mieszkańców Jeżowego wzbudza przyjęty na ostatniej sesji rady gminy projekt dostosowania szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Spór o połączenie szkół trwa od dłuższego czasu.

Gmina chce włączyć od 1 września 2017 roku Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w struktury Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica. Klasy gimnazjalne nadal będę uczyć się w budynku gimnazjum. Pojawiła się propozycja, żeby klasy
7 i 8 szkoły podstawowej również uczyły się w budynku gimnazjum.

Połączenie szkół i przeniesienie starszych klas nie podoba się części rodziców ani dyrekcji podstawówki. Ich zdaniem szkoła jest doskonale przygotowana na naukę 8 klas i posiada zaplecze sportowe, w tym nowo powstające boisko przy szkole. Drugim argumentem rodziców jest natomiast sama ustawa. Jej założenia mówią o likwidacji gimnazjów i integracji dzieci w szkołach podstawowych. Rodzice boją się również, że połączenie szkół wpłynie na zamknięcie budynku szkoły podstawowej w przyszłości.

Odmienne stanowisko w sporze ma samorząd gminy. Do tej pory nikt nie podjął decyzji o przeniesieniu starszych dzieci do budynku gimnazjum, jest to tylko propozycja. Natomiast pewne jest, że dyrekcja szkoły podstawowej będzie musiała zagospodarować w jakiś sposób budynek gimnazjum oraz zaplecze naukowo-sportowe.

-Mamy duży obiekt gimnazjum, z największą salą sportową na terenie Jeżowego. Z największą przemysłową kuchnią i stołówką. Kuchnia zaopatruje okoliczne szkoły w obiady. Jest bardzo dobry podjazd. Dodatkowo, w tamtym roku pozyskaliśmy środki unijne na multimedialne pracownie komputerowe – tłumacz Kazimierz Bujak, sekretarz gminy Jeżowe.

Projekt uchwały został przegłosowany 9 glosami, 6 radnych było przeciw. Teraz projekt trafi do Podkarpackiego Kuratora Oświaty, który wyda opinię w sprawie szkół. Po jej otrzymaniu rada gminy ma czas na podjęcie uchwały o sieci szkół do końca marca 2017 roku.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Nominacja Burmistrza do Podkarpackiej Nagrody Samorządowej

rni24.eu16 czerwca 2021

Uczennice RCEZ w Nisku wśród laureatów specjalnej, internetowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży

rni24.eu16 czerwca 2021

Wielkie otwarcie zalewu “Podwolina” w Nisku już wkrótce

rni24.eu15 czerwca 2021

Premierowy pokaz filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” w NCK “Sokół”

rni24.eu15 czerwca 2021

Andżelika Guściora Laureatką 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu14 czerwca 2021

Plac budowy pod Sąd i Prokuraturę Rejonową już przekazany

rni24.eu14 czerwca 2021

Daniel Dybka na podium w tenisowym Turnieju Grand Prix Stalowej Woli

rni24.eu10 czerwca 2021

Ośmioletnia Jagoda z Wólki Tanewskiej zaprojektowała maskotkę dla TSSE

rni24.eu9 czerwca 2021