W Nisku

Centrum Historii i Tradycji powstanie w Nisku

Centrum Historii i Tradycji powstanie w Nisku

Budynek po dawnej Oficynie Pałacowej w Nisku, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna już niebawem zmieni swoje przeznaczenie. Lada moment ruszy bowiem gruntowna renowacja wnętrza obiektu i docelowo powstanie w nim Centrum Historii i Tradycji.

Oficyna Pałacowa przy ulicy Kościuszki wpisana jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Dzięki temu udało się pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 4.4 Kultura w wysokości 1 474 131 zł. Rozbudowa Oficyny będzie w całości kosztować około 1 856 727 zł. Różnica pokryta zostanie z Budżetu Gminy i Miasta Nisko.

– Stworzymy nowoczesne Centrum Historii i Tradycji. Będzie to coś na kształt muzeum, miejsca do gromadzenia pamiątek, ale nie tylko. Wreszcie ten budynek zostanie w całości zagospodarowany na cele kulturalne i oświatowe naszej gminy. Cały ten zakres będzie realizowany w najbliższym czasie, czekamy na przetarg. Środki na to zadanie uzyskaliśmy z programu unijnego – mówi Julian Ozimek burmistrz Niska.

Po remoncie w dawnej Oficynie znajdzie się gabinet sztandarowy, w którym wyeksponowane zostaną wszystkie medale, krzyże i sztandary powiązane z historią Polski, ale przede wszystkim historią regionu i Niska. W zamiarze jest stworzenie w tym budynku sali audio-wizualno-konferencyjnej. Miałyby się odbywać w niej spotkania, prezentacje multimedialne, czy też projekcje historycznych filmów. Przewidywane jest także stworzenie punktu informacyjno-promocyjnego dla osób odwiedzających Nisko, w którym mogłyby się one zapoznać z historią, zabytkami i dostępnymi atrakcjami. W dalszym ciągu w budynku swoją siedzibę będzie miał Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, Centrum Usług Wspólnych oraz Towarzystwo Ziemi Niżańskiej.

Po wyremontowaniu budynek będzie pełnił ponadto funkcję wystawowo-edukacyjną. Zostanie w nim utworzona m.in. sala muzealna Kawalerów Virtuti Militari.

– Dlaczego akurat Kawalerów Virtuti Militari? Ponieważ w tym budynku dawniej mieściło się pierwsze w Nisku gimnazjum, a jego uczniowie i absolwenci byli odznaczeni właśnie orderami Virtuti Militari. Oddając im hołd i cześć mamy zamiar stworzyć salę wystawową ażeby upamiętnić ich bohaterstwo – wyjaśnia Teresa Sułkowska, wiceburmistrz Niska.

Miejska Biblioteka Publiczna zostanie przeniesiona do PSP nr 5 w Nisku przy ulicy Tysiąclecia 12A.

Prace przy Centrum Historii i Tradycji zakończą się w 2018 roku.

Źródło: UGiM Nisko

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021