W Nisku

Budżet powiatu na 2018 rok uchwalony

Budżet powiatu na 2018 rok uchwalony

Jednomyślnie, rada powiatu niżańskiego uchwaliła dziś budżet na 2018 rok. Planowane dochody wyniosą blisko 65 mln zł, w tym bieżące w kwocie nieco ponad 58 mln zł i majątkowe blisko 7 mln zł. Jeśli chodzi o wydatki, planuje się, że w przyszłym roku wyniosą one ponad 72 mln zł, w tym bieżące ponad 52 mln zł, a majątkowe przeszło ponad 20 mln zł. Deficyt budżetu wynosi ponad 7,6 mln zł i zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów i pożyczek.

– Przygotowany budżet na 2018 rok jest budżetem bardzo ambitnym. Można powiedzieć, że jest to kolejny rekordowy budżet dla powiatu niżańskiego. Uwzględnia on oczekiwania i potrzeby mieszkańców, które były artykułowane przez pracowników starostwa, naczelników, dyrektorów, radnych, a także wójtów, burmistrzów, lokalnych liderów, sołtysów, przewodniczących osiedli czy też mieszkańców. W tym roku projekt budżetu został przekonsultowany w stopniu maksymalnym z przedstawicielami naszej lokalnej społeczności – mówił starosta Robert Bednarz.

Zaznaczał jednocześnie, że budżet zakłada realizację co najmniej kilku zadań na terenie każdej gminy powiatu niżańskiego. – To, co jest w nim najważniejsze to duże możliwości dalszego działania, możliwa perspektywa wprowadzania i realizacja dodatkowych zadań w 2018 roku i w następnych latach. Wynika to m. in z faktu, że nasze zadłużenie na koniec 2017 roku, przewidziane jest na bardzo niskim, około 4% poziomie. To zadłużenie realne, będzie wynosić ponad 2 mln zł. Szacujemy, że na koniec roku 2018, to zadłużenie może wzrosnąć do 14,94 % i może stanowić kwotę 9,7 mln zł.

Starosta podkreślał również to, że dobre wyniki finansowe są osiągane bez zaciągania kredytu, a przygotowany budżet jest spojrzeniem w przyszłość.

– Już na tym etapie przygotowujemy się do realizacji nowych, ambitnych inwestycji, są to m. in działania związane z wykonaniem dokumentacji dotyczącej adaptacji internatu na mieszkania treningowe w Ulanowie, przebudową drogi powiatowej Rudnik-Kończyce, rozbudową ul. Sopockiej w Nisku, budową ronda w Krzeszowie, rozbudową szpitala powiatowego czy budową kładki pieszo – rowerowej na rzece San – wymieniał starosta.

Do projektu uchwały budżetowej odniósł się radny Gabriel Waliłko, który podobnie jak starosta stwierdził, że wygląda ona bardzo optymistycznie. Zadowalającą informacją dla radnych był fakt, że powiat w okresie trzech lat nie zaciągał żadnych kredytów.

– Jest to drugi rok z kolei, kiedy budżet jest wysoki. Cieszy fakt, że w okresie trzech lat, powiat niżański nie brał żadnych kredytów, co nie udało się w poprzednich kadencjach. To szczególny czas, kiedy zarząd powiatu, podjął urzędowanie z początkiem nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Budżet wygląda bardzo optymistycznie. Cieszy również to, że będzie można realizować tyle zadań i że są pozyskiwane środki. Patrząc przez pryzmat tych środków w budżecie, te zadania, które są ujęte w uchwale, będą realizowane. Co do ilości zadań w zakresie dróg nie mam uwag, ale co do ich jakości jest wiele jest negatywnych opinii – mówił radny Gabriel Waliłko. Zaproponował również większe wynagrodzenia dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy. Zdanie w tej sprawie podzielali także inni radni, Jan Kowal oraz Sławomir Czwal.

– Od 2015 roku zaczynamy dopłacać do oświaty i dopłacamy coraz więcej. Musimy zwrócić na to więcej uwagi. W tej kwestii pieniędzy nigdy nie jest za mało. Potrzebujemy nowoczesnych szkół, dobrze wyposażonych sal, tak aby uczniowie mogli uczyć się w komfortowych warunkach i zdobywać wiedzę. Ostatnim rokiem w którym nie dopłacaliśmy do oświaty był rok 2014 – mówił radny Czwal.

Przypomniał radzie, że pod koniec ubiegłej kadencji mówiło się, że ten rok będzie szczególny dla szpitala. Jego zdaniem potrzeba większego podejścia do tego, aby rozwiązać najtrudniejszą w tej chwili sytuację szpitala czyli poprawić jego płynność.

– Dobrą informacją jest to, że udało się pozyskać dla szpitala 5 mln zł i w przyszłym roku będą nowe urządzenia, ale wydaje mi się, że jeśli kolejny raz nie pochylimy się nad tym tematem, to będziemy co chwile spotykać się z pismami dyrektora z prośbą o udzielenie pożyczki czy też wsparcia – zaznaczał radny.

Jednym z zadań inwestycyjnych, jakie przewidziane jest do realizacji w przyszłym roku jest budowa windy w Powiatowym Urzędzie Pracy. Radnych bardzo ucieszyła ta informacja – Jest to miejsce, gdzie już dawno powinna być winda, zresztą tak, jak w innych urzędach, powinien być dostęp dla osób niepełnosprawnych. Można jedynie trzymać kciuki za dobrze rozstrzygnięte przetargi – podsumował Sławomir Czwal.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021