W Nisku

Browar, tartak, a teraz dom pomocy

Browar, tartak, a teraz dom pomocy

Właściciele Niska warzyli tu piwo. Władza, która przyszła ze wschodu warzenia złocistego trunku nie zamierzała kontynuować i w XIX-wiecznym budynku uruchomiła zakład drzewny. Zakład padł i straszy pustymi oczodołami okien. Nieruchomość nęci lokalizacją, bo to centrum Niska. I wkrótce stary browar ożyje. Znajdą w nim wsparcie osoby, które nie radzą sobie w życiu.

Magistrat niżański ogłosił przetarg na przebudowę zabytku przy ul. Sandomierskiej. Na przebudowę ma swoje i podarowane przez Unię pieniądze. Bo to unijne pieniądze przyspieszyły inwestycję. Nisko wystąpiło o nie razem ze Stalową Wolą i Pysznicą. Te trzy jednostki samorządowe wystąpiły o wsparcie na organizowany wspólnie Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) i dostały spore dofinansowanie. Nisko swoje zadania w ramach MOF wyceniło na 11 mln. zł i dostało 7-milionowe wsparcie. Większą część tych pieniędzy pochłonie przebudowa b. zakładu drzewnego, trochę mniej rozbudowa zalewu w Wolinie.

Dostosowanie starych murów do współczesnych wymagań kosztować będzie prawie 5 mln. zł. Znajdzie się w nich Centrum Wsparcia, pod którego szyldem działać będzie kilka jednostek. Na parterze znajdzie się Środowiskowy Dom Samopomocy, a przy nim Ośrodek Wsparcia Dziennego i Zespół Asysty Rodzinnej. Piętro przygotowywane będzie dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, czyli znajdzie się tam Świetlica Środowiskowo-Profilaktyczna. Wysokie poddasze tętnić będzie gwarą i śmiechem, bo zorganizowane zostaną na nim sale gier i zabaw dla dzieci oraz zespół integracji dla osób niepełnosprawnych. Te nie będą miały problemów z pokonaniem pięter, bo w odnowionym zabytku działać będzie winda, co jest już dziś normą.

Przebudowa browaru Resseguierów zakończy się w maju przyszłego roku. Ile dokładnie pochłonie, dowiemy się po rozstrzygnięciu przetargu. Chętni do przebudowy mają czas do 25 bm. Na składanie ofert.

Nisko zakłąd drzewny

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021