W Nisku

Browar, tartak, a teraz dom pomocy

Browar, tartak, a teraz dom pomocy

Właściciele Niska warzyli tu piwo. Władza, która przyszła ze wschodu warzenia złocistego trunku nie zamierzała kontynuować i w XIX-wiecznym budynku uruchomiła zakład drzewny. Zakład padł i straszy pustymi oczodołami okien. Nieruchomość nęci lokalizacją, bo to centrum Niska. I wkrótce stary browar ożyje. Znajdą w nim wsparcie osoby, które nie radzą sobie w życiu.

Magistrat niżański ogłosił przetarg na przebudowę zabytku przy ul. Sandomierskiej. Na przebudowę ma swoje i podarowane przez Unię pieniądze. Bo to unijne pieniądze przyspieszyły inwestycję. Nisko wystąpiło o nie razem ze Stalową Wolą i Pysznicą. Te trzy jednostki samorządowe wystąpiły o wsparcie na organizowany wspólnie Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) i dostały spore dofinansowanie. Nisko swoje zadania w ramach MOF wyceniło na 11 mln. zł i dostało 7-milionowe wsparcie. Większą część tych pieniędzy pochłonie przebudowa b. zakładu drzewnego, trochę mniej rozbudowa zalewu w Wolinie.

Dostosowanie starych murów do współczesnych wymagań kosztować będzie prawie 5 mln. zł. Znajdzie się w nich Centrum Wsparcia, pod którego szyldem działać będzie kilka jednostek. Na parterze znajdzie się Środowiskowy Dom Samopomocy, a przy nim Ośrodek Wsparcia Dziennego i Zespół Asysty Rodzinnej. Piętro przygotowywane będzie dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, czyli znajdzie się tam Świetlica Środowiskowo-Profilaktyczna. Wysokie poddasze tętnić będzie gwarą i śmiechem, bo zorganizowane zostaną na nim sale gier i zabaw dla dzieci oraz zespół integracji dla osób niepełnosprawnych. Te nie będą miały problemów z pokonaniem pięter, bo w odnowionym zabytku działać będzie winda, co jest już dziś normą.

Przebudowa browaru Resseguierów zakończy się w maju przyszłego roku. Ile dokładnie pochłonie, dowiemy się po rozstrzygnięciu przetargu. Chętni do przebudowy mają czas do 25 bm. Na składanie ofert.

Nisko zakłąd drzewny

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021