W Nisku

Brakuje rodzin zastępczych

Brakuje rodzin zastępczych

W ubiegłym roku 62 dzieci z terenu powiatu niżańskiego przebywało pod opieką 27 rodzin zastępczych. To jednak wciąż za mało by zapewnić opiekę wszystkim potrzebującym dzieciom.

W powiecie niżańskim działają trzy rodzaje rodzin zastępczych: spokrewnione, niezawodowe i zawodowe. Rodziny zastępcze spokrewnione to takie, które tworzą krewni lub rodzeństwo dziecka. Rodziny niezawodowe tworzone są przez osoby niespokrewnione z dzieckiem. Natomiast rodziny zastępcze zawodowe to takie, które mają 3 letnie doświadczenie niezawodowe. Dzielą się one na dwie grupy – pełniące funkcje pogotowia rodzinnego lub specjalistyczne. Dzieci są w nich umieszczane na pobyt długoterminowy.

Jak wyjaśnia kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku, powiat niżański, podobnie jak inne w kraju, boryka się z problemem braku rodzin zastępczych zawodowych.
-Poszukujemy kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe. Mamy tylko dwie takie rodziny. W takich rodzinach dzieci mogą być umieszczane w nagłych przypadkach – mówi Marta Ciosmak.

Najwięcej rodzin zastępczych mieszka na terenie gmin Nisko, Jarocin i Ulanów.

Rodziny zastępcze zapewniają dziecku opiekę i wychowanie, a mogą ją tworzyć osoby, które nie są pozbawione władzy rodzicielskiej, nie mają ograniczonej zdolności do czynności prawnych, są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, mieszkają na terenie Polski, mogą zapewnić odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe dziecku.

Piecza zastępcza nad dzieckiem kończy się gdy osiągnie ono pełnoletność lub ukończy szkołę. Osoba pełnoletnia może przebywać nadal w rodzinie zastępczej jeśli się uczy, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 lat. W ubiegłym roku w powiecie niżańskim rozwiązano trzy rodziny zastępcze, dwie z powodu usamodzielnienia się wychowanków, jedną z powodu powrotu dzieci pod opiekę rodziców. Natomiast utworzono jedną rodzinę zastępczą spokrewnioną.

Małgorzata Petecka

artykul

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Nabór wniosków na realizację zadań przez kluby sportowe

rni24.eu8 marca 2021

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021