W Nisku

Brakuje rodzin zastępczych

Brakuje rodzin zastępczych

W ubiegłym roku 62 dzieci z terenu powiatu niżańskiego przebywało pod opieką 27 rodzin zastępczych. To jednak wciąż za mało by zapewnić opiekę wszystkim potrzebującym dzieciom.

W powiecie niżańskim działają trzy rodzaje rodzin zastępczych: spokrewnione, niezawodowe i zawodowe. Rodziny zastępcze spokrewnione to takie, które tworzą krewni lub rodzeństwo dziecka. Rodziny niezawodowe tworzone są przez osoby niespokrewnione z dzieckiem. Natomiast rodziny zastępcze zawodowe to takie, które mają 3 letnie doświadczenie niezawodowe. Dzielą się one na dwie grupy – pełniące funkcje pogotowia rodzinnego lub specjalistyczne. Dzieci są w nich umieszczane na pobyt długoterminowy.

Jak wyjaśnia kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku, powiat niżański, podobnie jak inne w kraju, boryka się z problemem braku rodzin zastępczych zawodowych.
-Poszukujemy kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe. Mamy tylko dwie takie rodziny. W takich rodzinach dzieci mogą być umieszczane w nagłych przypadkach – mówi Marta Ciosmak.

Najwięcej rodzin zastępczych mieszka na terenie gmin Nisko, Jarocin i Ulanów.

Rodziny zastępcze zapewniają dziecku opiekę i wychowanie, a mogą ją tworzyć osoby, które nie są pozbawione władzy rodzicielskiej, nie mają ograniczonej zdolności do czynności prawnych, są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, mieszkają na terenie Polski, mogą zapewnić odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe dziecku.

Piecza zastępcza nad dzieckiem kończy się gdy osiągnie ono pełnoletność lub ukończy szkołę. Osoba pełnoletnia może przebywać nadal w rodzinie zastępczej jeśli się uczy, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 lat. W ubiegłym roku w powiecie niżańskim rozwiązano trzy rodziny zastępcze, dwie z powodu usamodzielnienia się wychowanków, jedną z powodu powrotu dzieci pod opiekę rodziców. Natomiast utworzono jedną rodzinę zastępczą spokrewnioną.

Małgorzata Petecka

artykul

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021