W powiecie

Bractwo Flisackie laureatem nagrody „Przyjazny Brzeg”

Bractwo Flisackie laureatem nagrody „Przyjazny Brzeg”

W sobotę 18 marca 2017 r. na Targach Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda w Warszawie Cechmistrz Bractwa Flisackiego Kamil Chmielowski wraz Cechmistrzem Wtórym Mariuszem Straubem i delegacją flisaków odebrali prestiżową nagrodę „Przyjazny Brzeg” w kategorii Przedsięwzięcia za ćwierćwiecze popularyzacji tradycji polskiego flisactwa i unikatowe spływy tratwami po polskich rzekach.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami pod Honorowym Patronatem Ministra Sportu i Turystyki. Jednym z głównych celów konkursu jest kształtowanie w społecznej świadomości wartości polskich wód i znaczenia właściwego zagospodarowania ich brzegów z myślą o wodniakach.

Bractwo Flisackie swoimi działaniami dąży do zwrócenia większej uwagi na potencjał rzek przez społeczność i samorządy lokalne poprzez organizowanie corocznych Flisów Szlakiem Błękitnego Sanu oraz innych uroczystości związanych z wodą. Flisacy z Ulanowa kultywują tradycje sprzed setek lat kiedy to głównym środkiem transportu w Polsce były rzeki. Brzegi rzek w tamtych czasach były zadbane, a koryta rzek w odpowiedni sposób wyregulowane. W większości nadrzecznych miejscowościach były miejsca do zacumowania jednostek rzecznych.

Znaczenie rzek w polskim transporcie radykalnie zmalał na początku XX wieku. Infrastruktura rzeczna obecnie nie pozwala na jakikolwiek transport drogą wodną, dlatego Bractwo Flisackie stara się rozwijać nasz region pod względem turystycznym poprzez oferowanie spływów historycznymi galarami ulanowskim oraz zapraszanie do flotylli flisu samorządy lokalne i osoby związane z wodą. Dzięki tym inicjatywom możemy pokazać piękno naszych rzek od strony wody, a dodatkowo zwrócić uwagę na historyczny aspekt naszej kultury. Kolejną kwestią związaną z promocją naszego regionu i rzek są rozpoczęte procedury wpisu Flisackich tradycji w Ulanowie na Światową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

150 członków stowarzyszenia od 25 lat poświęcaja swój wolny czas na budowanie dobrego wizerunku naszego regionu z wielkim potencjałem turystycznym w kraju i zagranicą podczas różnych wydarzeń, imprez i targów. Bractwo liczy również na większe zainteresowanie się rozwojem potencjału turystycznego przez lokalne władze. A już w kwietniu rozpocznie się kolejny sezon spływów galarami, na które flisacy z Bractwa Flisackiego serdecznie zapraszają.

źródło: Bractwo Flisackie Ulanów

IMG_4588 (Kopiowanie) IMG_4603 (Kopiowanie) IMG_4626 (Kopiowanie) IMG_4635 (Kopiowanie)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Szczepienia przeciw COVID-19 w domu pacjenta

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Nietrzeźwi mężczyźni leżeli na jezdni

rni24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

„HERODY” z Łazor na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej

rni24.eu18 lutego 2021

Krzeszów – “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

rni24.eu18 lutego 2021

Komunikat Wójta Gminy Jarocin

rni24.eu18 lutego 2021