W Nisku

“Bóg, Honor, Ojczyzna” – wyjątkowy koncert w Ulanowie

“Bóg, Honor, Ojczyzna” – wyjątkowy koncert w Ulanowie

„Bóg, Honor, Ojczyzna” – pod takim tytułem w Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie odbył się dziś koncert z okazji przypadającej 99. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Gośćmi honorowymi uroczystości była Maria Mirecka- Loryś oraz mistrz Andrzej Pityński.

– Jest to czas, kiedy wspominamy, tych którzy oddawali życie za naszą ojczyznę. Wspominamy tych, którzy walczyli o wolność w czasie zaborów, powstania listopadowego i styczniowego. Tych, którzy polegli w czasie pierwszej wojny światowej, w czasie cudu nad Wisłą, kiedy broniliśmy Europy przed bolszewickim zalewem. Wspominamy również tych, którzy polegli w czasie drugiej wojny światowej z rąk hitlerowców, Rosjan i Ukraińców. Patrząc wstecz stwierdzamy, że Polska była wielka wtedy, kiedy trwaliśmy przy naszych tradycjach i wartościach. Bądźmy zatopieni w naszych wartościach chrześcijańskich, w naszej tradycji i kulturze, bo właśnie to uratowało nasze państwo, niemalże 100 lat temu. To dzisiejsze święto nabrało szczególnego wymiaru przez to, że gościmy wielkich Polaków, którzy zasłużyli się nie tylko dla naszej małej ojczyzny, ale również dla całego narodu. Rozsławili go w kraju i za granicą – mówiła Teresa Pracownik, dyrektor Zespołu Szkół w Ulanowie.

Działaczka podziemia narodowego, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej Maria Mirecka – Loryś w swojej prelekcji przypomniała najważniejsze wydarzenia w historii, te które doprowadziły do upadku Rzeczypospolitej i które stanowiły próbę wyzwolenia jej spod panowania zaborców.

Na scenie swój bogaty program artystyczny zaprezentowały dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Ulanowie. Piosenki, patriotyczne pieśni, jak również taniec najmłodszych uczniów, wprowadziły publiczność w nastrój powagi, w przejmujący sposób opisywały nastroje ludzi w czasach zaborów i pokazywały, że mimo braku Polski na mapie Europy, istniała ona w ich sercach.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021