W Nisku

Blisko 1,5 tys. osób skorzystało z nowych przepisów i przeszło na emeryturę

Blisko 1,5 tys. osób skorzystało z nowych przepisów i przeszło na emeryturę

Około 1450 osób z powiatów stalowowolskiego i niżańskiego otrzymało już emeryturę  w związku z wejściem w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym. W przypadku kobiet jest to ukończony 60. rok życia, a w przypadku mężczyzn 65.

Jak zaznacza Elżbieta Stelmach, kierownik inspektoratu ZUS w Stalowej Woli, w związku z wejściem w życie tej ustawy zwiększyła się liczba  wpływających wniosków o emerytury. Pierwsze wnioski, uprawnione osoby mogły składać już we wrześniu.
– W ostatnim czasie nastąpił duży wzrost tych spraw do obsługi. We wrześniu wpłynęło 1190 wniosków, a w październiku 639. Obecnie wydaliśmy w tych sprawach ponad 1 450 decyzji przyznających emeryturę dla osób, które spełniły warunek obniżonego wieku emerytalnego. W tej chwili mamy do obsługi około 30 – 40 proc. wniosków, które wpłynęły. One nadal wpływają, ale nie jest to już taka duża skala. Wnioski te są realizowane na bieżąco. W niektórych sprawach prowadzimy postępowanie wyjaśniające, aby prawidłowo ustalić wysokość przysługującej emerytury – wyjaśnia Elżbieta Stelmach.

Jeśli chodzi o wysokość wypłacanych emerytur to dla całego Podkarpacia wynosi ona około 1 500 zł dla kobiet i około 2 500 zł dla mężczyzn, są to kwoty brutto i są one na podobnej wysokości w całym kraju.

Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS, podkreśla, że wypłaty tych świadczeń odbywają się terminowo. Dodaje, że nie wszyscy uprawnieni do przejścia na emeryturę złożyli jeszcze wnioski o emeryturę, zrobiło to około 60 – 70 proc. osób. – Być może część  osób czeka jeszcze do końca roku. Warto podkreślić, że emerytura to nie jest obowiązek, ale prawo, które daje nam ustawodawca. Każdy z klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może podjąć samodzielnie decyzję, czy będzie się mu opłacało przejść na to świadczenie, czy jest w stanie jeszcze pracować – mówi rzecznik. Dodaje, że z danych ogłoszonych przez Ministerstwo Pracy Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdy koleiny rok pracy będzie powodował zwiększenie emerytury.

Osoby, które przeszły na emeryturę w związku z wejściem w życie nowych przepisów, często miały najniższe pensje, to też osoby które zrezygnowały z renty, a przeszły na emeryturę w związku z osiągnięciem wymaganego wieku oraz osoby, które od jakiegoś czasu są nieaktywne na rynku pracy.

Każdy kto chce uzyskać wszelkie informacje związane z przejściem na emeryturę może skorzystać z pomocy doradców emerytalnych, którzy są dostępni dla klientów we wszystkich placówkach ZUS w poniedziałki w godz. 8.00 – 18.00, zaś od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 15.00.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021