W Nisku

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest zagrożone

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest zagrożone

Czy bezpieczeństwo systemu ogrzewania Stalowej Woli i Niska jest zagrożone, w związku  z tym, że umowa z głównym wykonawcą bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola została zerwana? – Trzymamy rękę na pulsie, prowadziliśmy rozmowy w ministerstwie – zapewnia Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

29 stycznia stalowowolska elektrociepłownia odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW, hiszpańską firmą Abener Energia. Jak wyjaśniał Tauron Polska Energia S.A., powodem tego było naruszenie przez nią harmonogramu oraz istotnych  warunków technicznych kontraktu. Miało to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, ale także jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.
Chciałbym uspokoić, jesteśmy po rozmowie w Ministerstwie Skarbu Państwa, na której byli obecni przedstawiciele Tauronu i PGNiG, sponsorzy tej inwestycji. Na pewno problem jest duży. Podjęliśmy działania, spotkaliśmy się na wysokim szczeblu, tak aby ministerstwo miało świadomość, że nie chodzi tylko i wyłącznie o prestiżową inwestycję, która została przerwana, ale również o kwestie bezpieczeństwa dla mieszkańców. Trzymamy rękę na pulsie – zapewnia prezydent Stalowej Woli.

Jak dodaje poseł Rafał Weber, są prowadzone analizy i w najbliższym czasie ma zostać przedstawione stanowisko, którą ścieżkę wybierze Elektrociepłownia, aby dostawy ciepła i ciepłej wody do Stalowej Woli oraz jej strefy przemysłowej, a także do Niska nie  były zagrożone.
Nie wiadomo kiedy blok parowo- gazwoy zostanie ukończony. Zanim zostanie wybrany nowy wykonawca, upłynie jeszcze trochę czasu. Najpierw będzie musiał zostać zrobiony remanent dotychczasowych prac, a następnie ogłoszony przetarg.
Opóźnienie tej inwestycji ma też bezpośredni wpływ na budżet miasta, gdyż będą mniejsze wpływy z podatku, niż to wcześniej planowano.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021