W Nisku

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest zagrożone

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest zagrożone

Czy bezpieczeństwo systemu ogrzewania Stalowej Woli i Niska jest zagrożone, w związku  z tym, że umowa z głównym wykonawcą bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola została zerwana? – Trzymamy rękę na pulsie, prowadziliśmy rozmowy w ministerstwie – zapewnia Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

29 stycznia stalowowolska elektrociepłownia odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW, hiszpańską firmą Abener Energia. Jak wyjaśniał Tauron Polska Energia S.A., powodem tego było naruszenie przez nią harmonogramu oraz istotnych  warunków technicznych kontraktu. Miało to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, ale także jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.
Chciałbym uspokoić, jesteśmy po rozmowie w Ministerstwie Skarbu Państwa, na której byli obecni przedstawiciele Tauronu i PGNiG, sponsorzy tej inwestycji. Na pewno problem jest duży. Podjęliśmy działania, spotkaliśmy się na wysokim szczeblu, tak aby ministerstwo miało świadomość, że nie chodzi tylko i wyłącznie o prestiżową inwestycję, która została przerwana, ale również o kwestie bezpieczeństwa dla mieszkańców. Trzymamy rękę na pulsie – zapewnia prezydent Stalowej Woli.

Jak dodaje poseł Rafał Weber, są prowadzone analizy i w najbliższym czasie ma zostać przedstawione stanowisko, którą ścieżkę wybierze Elektrociepłownia, aby dostawy ciepła i ciepłej wody do Stalowej Woli oraz jej strefy przemysłowej, a także do Niska nie  były zagrożone.
Nie wiadomo kiedy blok parowo- gazwoy zostanie ukończony. Zanim zostanie wybrany nowy wykonawca, upłynie jeszcze trochę czasu. Najpierw będzie musiał zostać zrobiony remanent dotychczasowych prac, a następnie ogłoszony przetarg.
Opóźnienie tej inwestycji ma też bezpośredni wpływ na budżet miasta, gdyż będą mniejsze wpływy z podatku, niż to wcześniej planowano.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Nabór wniosków na realizację zadań przez kluby sportowe

rni24.eu8 marca 2021

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021