
Podczas ostatniej sesji rady miasta w Nisku radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych.
Według ustawy o pomocy społecznej gmina jest zobowiązana do udzielenia schronienia osobom bezdomnym, przez przyznanie tymczasowego miejsca w noclegowni albo schronisku. W celu wykonywania tych obowiązków gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym organizacjami pozarządowymi i gminami, które prowadzą noclegownie lub schroniska.
Z uchwały którą podjęli radni wynika, że pomoc udzielenia schronienia poprzez przyznanie tymczasowego miejsca pobytu w schronisku dla osób bezdomnych przysługuje nieodpłatnie osobom bezdomnym, których dochód nie przekracza kwoty kryterium dochodowego. Za zgodą osoby ubiegającej się o umieszczenie w schronisku może zostać ustalona dobrowolna opłata. Natomiast osobom bezdomnym, których dochód przekracza kwotę kryterium dochodowego, pobyt w schronisku udzielany jest odpłatnie.
Miesięczna odpłatność za pobyt nie może być wyższa niż 70% miesięcznego dochodu osoby oraz nie może przekraczać 100 % miesięcznego kosztu pobytu w schronisku.
– Jeżeli bezdomny posiada dochód niższy niż 634 zł, albo nie ma go wcale to gmina płaci całe 100 % za pobyt bezdomnego w schronisku. Jeżeli dochód ten jest wyższy niż 634 zł to ponosi on 70 % ze swojego dochodu – mówi Elżbieta Tłusta -kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nisku.
O przyznaniu tymczasowo miejsca pobytu w schronisku dla bezdomnego wydaje decyzją administracyjną – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nisku. Kwota za taki pobyt jest ustalana indywidualnie na podstawie wywiadu środowiskowego oraz kontraktu socjalnego. Jednakże, taka osoba na swój wniosek, wniosek rodziny czy pracownika socjalnego może zostać zwolniona z ponoszenia kosztów.
Zwolnienie z opłaty za pobyt w takim schronisku może nastąpić w przypadku gdy bezdomny potrzebuje zakupić leki, wykonać specjalistyczne badania lekarskie czy też chce zakupić sprzęt rehabilitacyjny. Zwolnienie nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej wartości trzymiesięcznego pełnego kosztu pobytu w schronisku.
Agata Piotrowska
Facebook
RSS