W Nisku

Będzie walka o Krzeszów?

Będzie walka o Krzeszów?

Na politycznej mapie powiatu niżańskiego Krzeszów zaliczał się do gmin spokojnych i przewidywalnych. Od lat rządzi tam wójt Stanisław Nowakowski, którego pozycja wydawała się niemal niepodważalna. Przez kilkanaście ostatnich lat Nowakowskiemu nie wyrósł żaden poważny konkurent, a i z Radą Gminy radził sobie dobrze. Coraz więcej wskazuje jednak, że coś w krzeszowskiej, gminnej polityce zaczyna zgrzytać.

Wójt zmienia front

Przez lata rządów Nowakowskiego gmina Krzeszów rozwijała się przyzwoicie. Nie było wielkich wzlotów, ale za to ciągły systematyczny rozwój. Nowakowski unikał jednoznacznego opowiadania się po stronie którejś partii politycznej. Jednak ktokolwiek choć trochę zorientowany w gminnej polityce nie miał wątpliwości, że jest związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. I rzeczywiście kontaktom i powiązaniom z PSL-em zawdzięczał sporo inwestycji. Byli tacy, którzy niekoniecznie złośliwie mówili, że Nowakowski jest w kręgu prominetnego polityka PSL z województwa podkarpackiego Jana Burego. Jednak od czasu kiedy PiS wygrał wybory parlamentarne Nowakowski znalazł się pod rosnącą presją polityczną. Doszła do tego dominacja PiS-u w samorządzie województwa, a pragmatyczny wójt Nowakowski wiedział, że pozostawanie w orbicie wpływów PSL-u może spowodować odcięcie od funduszy unijnych, którymi zarządzają samorządowe władze wojewódzkie. Gdy dodać do tego fakt, że PiS za wszelką cenę chce wyeliminować polityczne wpływy PSL-u na wsi, to powstaje pełny obraz sytuacji Nowakowskiego. Prawdopodobnie Nowakowski dał się złamać i jak mawiają w Krzeszowie “stał się pisowy”. Czy to zapewni mu wybór na kolejną kadencję?

Wyrasta groźny konkurent

Na tym tle prawdopodobnie wyrasta Nowakowskiemu groźny konkurent. Poza tym Nowakowski na dzisiaj nie ma żadnej pewności, że PiS nie wystawi swojego kandydata. Konkurent Nowakowskiego mieszka w Kustrawie, a jest nim Mirosław Pawełko. Były komendant powiatowy policji w Stalowej Woli nie ma problemów z rozpoznawalnością w gminie Krzeszów. Jedno o politycznej orientacji Pawełki można powiedzieć na pewno – nie ma nic wspólnego z PiS-em i nie robi nić, żeby zyskać jego poparcie. Jeżeli już, to można mu przypisać związki z PSL-em. Pawełko często pokazywał się na imprezach organizowanych w gminie i powiecie przez PSL. Na dzień dzisiejszy ewentualna rywalizacja między Nowakowskim i Pawełką byłaby walka na wizerunki, a nie na programy. I na dzień dzisiejszy lepiej w tej rywalizacji wypada Pawełko. Nikt nie zarzuci mu braku kompetencji, a wizerunek “skutecznego gliny”. to dodatkowy atut. Oczywiście kandydaci będą mieli programy, ale teraz nic o tym nie da się powiedzieć, a tym bardziej stwierdzić, kto wystąpi z atrakcyjniejszym dla wyborców. Czy Nowakowskiemu po “staniu się pisowym” uda się utrzymać wiarygodność? W PiS jakby narastała nieufność do “świeżo nawróconych”. co może stać się dla niego problemem. Tego problemu nie ma Pawełko i to jego kolejny atut. Problemem dla obu byłoby wystawienie kandydata przez PiS. Raczej nie byłby on faworytem, ale jego szansa tkwiłaby w zasadzie, że gdzie dwóch się bije… Jak widać w Krzeszowie po wielu latach zapowiadają się emocjonujące wybory.

Grzegorz Poniedzielski

15 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021