W Nisku

Powstanie pierwszy mural w Nisku

Powstanie pierwszy mural w Nisku

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” przystąpiło do realizacji projektu pod nazwą „W drodze po Cud. 1918 – 1920”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Partnerami projektu są Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa w Nisku.

Niebawem na  jednej ze ścian bloku mieszkalnego w Nisku pojawi się mural, będący nośnikiem wiedzy na temat miejscowych bohaterów  walczących o kształt polskich granic, poległych w latach 1919-1920. Autorem projektu i wykonawcą muralu będzie artysta Arkadiusz Andrejkow. W ramach projektu przygotowujemy aplikację wykorzystującą technologię rzeczywistości rozszerzonej, która pozwoli oglądającym mural poznać losy trzech bohaterów: Stefana Kościółka, ppor. Jana Olechowskiego i ppor. Mariana Zaremby. Mural będzie gotowy w połowie października tego roku.

 

Rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality) – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika.

Żeby skorzystać z możliwości, które daje rzeczywistość rozszerzona, oglądający nasz mural muszą posiadać telefon komórkowy typu „smartfon” z Androidem. Niezbędnym krokiem jest pobranie i zainstalowanie bezpłatnej aplikacji, która powstaje na nasze specjalne zamówienie. Wystarczy nakierować telefon na mural, by zobaczyć naszą animację.

 

Autor i wykonawca muralu:

Arkadiusz Andrejkow jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku (kierunek edukacja plastyczna) oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego (Wydział Sztuki, kierunek edukacja plastyczna). Dyplom artystyczny zrobił w pracowni malarstwa prof. Marka Pokrywki w roku 2010. Uprawia malarstwo, rysunek i street art. Jego bogaty dorobek twórczy prezentowany był na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Auror kilkudziesięciu murali, z których  część powstała na Podkarpaciu w ramach stypendium twórczego otrzymanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jest autorem projektu „MuralMapa”, polegającego na wykonaniu 11 murali w mieście Sanok, inspirowanych  starymi  fotografiami  dawnych mieszkańców miasta.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021