W Nisku

BĘDZIE NAJAZD DYGNITARZY PiS-u?

BĘDZIE NAJAZD DYGNITARZY PiS-u?

Nisko jest jedyną gminą w powiatach stalowowolskim i niżańskim w której odbędzie się druga tura wyborów. Jak wiadomo w drugiej turze znaleźli się Waldemar Ślusarczyk i Józef Sroka. Nie jest prosto wskazać jakiego rodzaju wyborcy popierają Ślusarczyka i gdzie może szukać dodatkowego elektoratu na drugą turę. W pierwszej turze miał trochę lepszy wynik od Sroki. Nie jest to przewaga, która pozwala spać spokojnie i pewnie Ślusarczyk intensywnie szuka dodatkowych głosów.

WROGOWIE MOICH WROGÓW SĄ MOIMI SOJUSZNIKAMI?

Najpewniej znajdzie je w elektoracie Tomasza Oleksaka. Wydaje się, że przekrój społeczny wyborców tych obu kandydatów jest podobny, Dodatkowo obaj uważani byli w minionej kadencji za należących do obozu władzy. Jednak może to nie wystarczyć. Sprawę mogłoby przesądzić gdyby Ślusarczyk zyskał poparcie części wyborców Błażeja Borowca. Czy to możliwe? Borowiec był niejako kandydatem sprzeciwu wobec dotychczasowych rządów w Nisku. Gdyby Ślusarczykowi udało się na przykład przekonać Borowca do poparcia i zyskać choć część jego wyborców byłby to polityczny majstersztyk. Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe. Przy zmianie władzy po wyborach parlamentarnych, w ramach czystek personalnych, PiS wyrzucił Borowca z pracy na zasadzie wylatujesz boś nie nasz. Zapewne Borowiec dobrze o tym pamięta i nie da się wykorzystać w popieraniu PiS-u. Pytanie, co u niego większe? Czy to niechęć do ekipy rządzącej Niskiem w ubiegłej kadencji, czy też niechęć do PiS-u? Obstawiamy, że to drugie, choć nie należy wykluczyć, że Borowiec nie opowie się po stronie żadnego z kandydatów. Musi jednak pamiętać, że w takiej sytuacji staje się sojusznikiem PiS-u.

KOŃ, SŁOŃ CZY SROKA

W innej sytuacji znajduje się Sroka. Po raz pierwszy przełamał barierę pierwszej tury. Do tej pory miał ksywkę w Nisku „pan niewybieralny”. Można jednak powiedzieć, że sytuacja Sroki jest bardziej skomplikowana niż Ślusarczyka. O ile Ślusarczyk politycznie istnieje jako Ślusarczyk, to Sroka politycznie istnieje wyłącznie jako PiS. Bez wszystkiego co wiąże się z przynależnością do tej partii Sroka samodzielnie politycznie nie istnieje. Tylko dzięki wzrostowi notowań PiS-u wszedł do drugiej tury. Jego problem polega na tym, że elektorat PiS-u jest ograniczony i trudno każdemu kandydatowi tej partii powiększyć go. Być może Sroka może liczyć na część „elektoratu sprzeciwu” Borowca. Jednak jeżeli nawet dostanie tam poparcie, to może to być za mało, żeby wygrać. Na co więcej może liczyć? Należy się spodziewać w najbliższych dwóch tygodniach najazdu dygnitarzy PiS-u ze szczebla wojewódzkiego i krajowego, którzy będą obiecywać, obiecywać i obiecywać. A co będą obiecywać? A wszystko, w co ludzka głupota jest w stanie uwierzyć. Tak to było w tej kampanii wyborczej do samorządów, co prawda z różnym skutkiem, ale wierzących w te obietnice nie brakowało. Jak będzie w gminie Nisko? Jest takie powiedzenie, że w przypadku kandydatów PiS-u nie ważne czy koń, żyrafa, słoń, byle miał nalepkę PiS-u, to i tak go wybiorą. Jak będzie w przypadku Józefa Sroki?

Marcin Swobodny 

22 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021