W Nisku

Batalion Obrony Terytorialnej powstanie w Nisku

Batalion Obrony Terytorialnej powstanie w Nisku

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nisku trwają przygotowania do utworzenia Batalionu Obrony Terytorialnej. Będzie on częścią 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, której dowództwo znajduje się w Rzeszowie.

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Obrony Narodowej w 2016 roku zaczęły powstawać struktury obrony terytorialnej, jako dodatkowego, piątego rodzaju wojsk. Na początku zostaną utworzone 3 brygady na ścianie wschodniej, w województwie podlaskim 1 brygada, w lubelskim 2 brygada, w podkarpackim 3 brygada.

Ideą batalionu jest obrona małej ojczyzny. Żołnierze będą znać swój rejon, sieć dróg, niedogodności terenu, a także będą działać lokalnie i współpracować z jednostkami samorządowymi. Do ich zadań będzie należało również wsparcie wojsk operacyjnych oraz pomoc w przypadku klęsk żywiołowych.

Jak tłumaczy major Krzysztof Jasiński z WKU zaczęto powoli przygotowywać się do tworzenia struktur terenowych. Gdy nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP wejdzie w życie jednostka będzie mogła rozpocząć nabór do nowo tworzonego batalionu. Obecnie prowadzone są działania promocyjne.

Nowy batalion będzie prawdopodobnie składał się z 4 kompani, po jednej kompanii na powiat, gdzie służbę pełniłoby ok. 400-500 osób. Już teraz do niżańskiego WKU zgłaszają się osoby zainteresowane służbą w obronie kraju.
– Zgłosiło się już do nas 200 osób chętnych, które chcą działać w batalionie. Najwięcej z powiatu stalowowolskiego. Są to osoby w różnym wieku, zarówno młode 19-letnie, jak i takie, które dawno były w wojsku, mają doświadczenie życiowe – mówił mjr Krzysztof Jasiński.

W Batalionie Obrony Terytorialnej mogłyby służyć zarówno osoby, które już w wojsku były oraz ci, którzy dotychczas stanęli jedynie do kwalifikacji wojskowej i otrzymali kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Znajdzie się w nim miejsce również dla oficerów rezerwy.

Ochotnicy przejdą szkolenie przygotowawcze, które potrwa 16 dni w ramach weekendów. Podczas niego uzyskają niezbędne kwalifikacje i zostanie z nimi podpisany kontrakt, na okres 1 roku, a następnie na okres do 6 lat. Szkolenie odbywać się będzie na terenie administrowanym przez WKU Nisku.

Jak zaznacza mjr Jasiński, każdy batalion utworzony w ramach Brygady Obrony Terytorialnej będzie szkolony tak aby najlepiej dopasować się do terenu danego obszaru.
– Dla przykładu batalion na Podlasiu będzie szkolił się w terenie lasów i jezior. Podkarpackie jednostki czeka szkolenie z jazdy konnej, jazdy na nartach, wspinaczki, piechoty górskiej – mówił Krzysztof Jasiński.
Podczas szkolenia i kontraktu żołnierze będą otrzymywać uposażenie, jednak jego kwotę określić ma dokładnie ustawa, która ma wejść w życie w styczniu. Wiadomo już, że będzie ono płacone w dwóch formach, za gotowość do działania oraz za odbyte szkolenia. Żołnierze ochotnicy przejdą także ponad 20-dniowe szkolenie na poligonie w sezonie urlopowym.

Aby uczestniczyć w rozmowach kadrowych w zakresie naboru do batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej należy złożyć w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nisku deklarację ze swoimi danymi osobowymi oraz wypełnić Ankietę.

Małgorzata Petecka

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021