W Nisku

Autostopem na Saharę – historia wyprawy

Autostopem na Saharę – historia wyprawy

W galerii Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem zawisło kilkadziesiąt fotografii z podróży Sebastiana Wójcika. Są one dokumentacją, opowieścią o samotnej podróży autostopem z Polski na Saharę.

Sebastian Wójcik pochodzi z Rudnika nad Sanem. Od kilku lat mieszka w Krakowie, gdzie skończył studia. Swoją przygodę z autostopem rozpoczął już w gimnazjum, jednak pierwszą daleką podróż odbył 6 lat temu do Pragi. Od tego czasu był już w 36 krajach, m.in. w Holandii, Węgrzech, Chorwacji, Estonii, Turcji, Grecji czy Bałkanach. Jak sam mówi, jego przygoda z podróżowaniem autostopem zrodziła się z potrzeby.
– Czasami nie miałem innej opcji, niech ktoś spróbuje dojechać z Ulanowa do Rudnika nad Sanem autobusem to zrozumie – mówił Sebastian Wójcik.

Na wystawie w Centrum Wikliniarstwa można obejrzeć zdjęcia z najdłuższej i najbardziej niebezpiecznej podróży, czyli wyprawy z Polski do Maroka, na Saharę. Wszystkie fotografie zostały wykonane aparatem analogowym, co niosło ryzyko uzyskania poprawnie naświetlonych fotografii. Podczas wernisażu autor opowiadał o podróży, o swoich przygodach, o Saharze. O jednej z największych pustyń świata mamy przeróżne wyobrażenia, okazuje się, że Sahara jest zupełnie inna niż zazwyczaj myślimy.

-Pierwszą rzecz jaką widzi człowiek wchodząc na Saharę to masa śmieci wymieszanych ze szkieletami zwierząt. Następnie jest połacie kamieni, więc na początku nie ma piasku jako takiego. Wydmy większe zaczynają się 15 km dalej, a największe 60 km – mówił Sebastian Wójcik.

Podróżnik już planuje koleją wyprawę, tym razem ze swoją dziewczyną Marysią. Chcą odwiedzić Armenię, Gruzję, Azerbejdżan, Osetię, jeśli tylko będzie to możliwe, bo niektóre z tych miejsc są objęte strefą wojenną.

-Podróżowanie autostopem nie jest takie straszne jak wygląda. Jeśli ktoś chce poznać siebie to jest to naprawdę to. Dla mnie jest to przynajmniej najważniejsze, poznanie samego siebie, swoich ograniczeń, limitów, granic psychicznym i fizycznych. Autostop jest także maksymalnie nisko budżetowy, to szansa dla wielu osób, których nie stać na normalną podróż. Więc nie czekajcie, świat czeka na Was – zachęcał do podróżowania Sebastian.

Od ponad roku Sebastian prowadzi bloga – Świat bez końca. Tam opisuje swoje przygody, a także publikuje zdjęcia z wypraw.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Informacja z obrad nadzwyczajnej XXXIV Sesji Rady Powiatu

rni24.eu29 lipca 2021

Niżański festiwal kultury łowieckiej

rni24.eu29 lipca 2021

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021