W Nisku

“Arka” wzbudza wiele emocji. Rodzice i pracownicy walczą o zespół

“Arka” wzbudza wiele emocji. Rodzice i pracownicy walczą o zespół

Bardzo burzliwe i emocjonalne było wczorajsze posiedzenie Komisji Oświaty Kultury i Sportu dotyczące przyszłości Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. świętej Jadwigi Królowej, działającego w Racławicach w gminie Nisko. Obecnie ważą się losy tak zespołu jak i domu kultury. Nie wiadomo na jakich zasadach będą dalej funkcjonować.

W tej sprawie zostało zwołane specjalnie posiedzenie gminnej komisji na której obecni byli m. in jej członkowie, pracownicy domu kultury i rodzice dzieci tańczących w zespole.

Katolicki Dom Kultury „Arka” funkcjonuje od 21 lat, a Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” 31 lat. Dzieci i młodzież tańczące w zespole mogą się realizować w polskim folklorze. Propagują kulturę i podtrzymują tradycje narodowe, pielęgnują polskość w kraju i za granicą. Ponadto kultywują twórczość ludową i folklor z różnych stron Polski. Zapraszani są na różne festiwale międzynarodowe, podczas których zdobywają znaczące nagrody, a przez to podnoszą prestiż i wartość gminy Nisko. W każdym roku KDK „Arka” organizuje około 100 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw i spotkań. Warto dodać, że ZPiT „Racławice” jest także ambasadorem kultury polskiej i promuje miasto Nisko poza granicami kraju.

W ostatnim jednak czasie pojawiły się niepokojące informacje, że KDK ”Arka” znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i gmina Nisko może zaprzestać jego finansowanie. Pracownicy od kilku miesięcy nie dostają wypłat, a w budynku wyłączone jest ogrzewanie. Sytuacja z każdym dniem robi się co raz poważniejsza.

Dlatego też, rodzice jak również same dzieci wystosowali pismo do burmistrza Juliana Ozimka o dalsze finansowanie tej instytucji. Jak podkreślają, KDK „Arka” i działający w nim ZPiT „Racławice” są nierozerwalną jednością. Chcą, aby KDK nadal funkcjonował i aby dzieci mogły nadal realizować i podtrzymywać tradycje Folkloru Polskiego w duchu chrześcijańskim. Proszą, o podjęcie dalszego finansowania zespołu w w kwocie na poziomie z ubiegłych lat czyli o 135 tys. zł.

Na mocy porozumienia z 25.06.1997 r. z władzami gminy Niska, Katolicki Dom Kultury Arka w którym działa ZPiT „Racławice”, otrzymywał środki finansowe wspierające działalność kulturalną. Dotacje te procedowane są każdorazowo w przetargu konkursowym, do którego staje KDK „Arka”. Konkurs ogłaszany jest przez burmistrza.

Podczas komisji głos zabrał Waldemar Ślusarczyk, przewodniczący rady miejskiej w Nisku, który przypomniał, że w ostatnim czasie padła propozycja przejęcia KDK „Arka” przez gminę. Jednak kadra „Arki” nie chce słyszeć o takim rozwiązaniu tej sprawy.

– Temat Zespołu Pieśni i Tańca Racławice pojawia się systematycznie od wielu lat na obradach komisji oświaty i kultury. Pani dyrektor wielokrotnie uczestniczyła w obradach i przedstawiała tę sytuację. Myślę, że nie ma radnego który chciałby w jakiś sposób skrzywdzić zespół, a przede wszystkim dzieci, które kultywują tę tradycję. Jeżeli mielibyśmy w stanie naginać nieco prawo dając duże środki, to nie dziwie się radnym, że chcą wiedzieć w jaki inny sposób jest finansowany zespół – mówił przewodniczący.

Ewa Sęk, dyrektor KDK „Arka” mówiła, że wielokrotnie próbowała rozmawiać na temat dofinansowania z burmistrzem.

– Wierzymy w to, że przedstawiciele gminy znajdą sposób na wspieranie naszej działalności. W tym roku burmistrz ogłosił jeden konkurs w wysokości 50 tys. zł. Mieliśmy sygnały od burmistrza, że ani złotówki w tym roku nie będzie, choć wcześniej było uzgodnione, że będzie drugi etap konkursu. Musimy prowadzić tak działalność, ażeby wypracowywać środki dodatkowe w różny sposób. Pochłania nam to bardzo dużo czasu, nie możemy skupić się na procesie twórczości i wychowania dzieci, do tego stopnia, że założyliśmy sklep z używaną odzieżą w „Arce”, który prowadzili rodzice. Dzięki temu mogliśmy zapłacić za prąd czy ogrzewanie – mówiła ze łzami w oczach Ewa Sęk.

Głos w sprawie, podczas posiedzenia komisji zabierali również pracownicy domu kultury, wielokrotnie umawialiśmy z burmistrzem na spotkania w sprawie kolejnego dofinansowania. Jeżeli dojdzie do przejęcia zespołu to czy będzie taniej i lepiej? Jeżeli rozbijecie nas to i zespołu nie będzie. Zespół to nie są stroje, to ludzie. A przejęcie zespołu, burmistrz proponował nam już w tamtym roku. – mówiła jedna z pracownic.

Na ten temat wypowiadali się również rodzice – Jest mi wstyd, że burmistrza nie ma. Jego obowiązkiem było przyjść dzisiaj na to zebranie i nas wysłuchać. Nasze dzieci jadąc na występy do innej gminy czy za granicę, reprezentują właśnie gminę Nisko. Jest mi wstyd stać i prosić o to, aby dzieci miały zapewniony odpowiedni byt i pieniądze– mówiła jedna z przedstawicielek rodziców.

Dyrektor Ewa Sęk bardzo emocjonalnie podchodziła do sprawy, mówiła niemalże płacząc – Co gmina Nisko straciła na mojej osobie i mojej inicjatywie, co straciła na tej instytucji? Bądźmy rozsądni – apelowała do władz. Zaznaczała, że dom kultury prowadzimy działalność dużo szerszą niż gmina Nisko. To rodzice są wolontariuszami którzy wykonują bardzo dużo pracy na rzecz tego produktu, który jest eksportowy który jest poza gminę. Wszędzie tam, gdzie jest zespół jest gmina Nisko. Prowadzimy działalność niekomercyjną i nie jesteśmy wspierani żadnymi subwencjami.

Pracownicy oraz rodzice dzieci podkreślali, że sprawa wymaga pilnego rozpatrzenia i podjęcia konkretnych działań. Proszą gminę, o rozważenie przyznania dotacji na podstawie umowy, która wynikałaby z pozakonkursowych uzgodnień.

Sprawa ta będzie kontynuowana, gdyż obecni zaznaczali, że na posiedzeniu nie było obecnego burmistrza Juliana Ozimka, ani jego zastępcy. To oni mają podjąć ostateczną decyzję. Dlatego też, jeszcze w tym tygodniu ma zostać zwołane kolejne posiedzenie, w których uczestniczyć dwie komisje oświaty kultury i sportu oraz komisja budżetu.

Agata Piotrowska

IMG_5274

11 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021