wydarzenia

Anioły wcale nie takie ciche

Anioły wcale nie takie ciche

Ciche Anioły – to hasło projektu, które realizują uczennice z 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Chcą pokazać, jak żyją osoby niepełnosprawne. Do swojego przedsięwzięcia włączają także znane osoby z naszego regionu.

Pięć dziewcząt z tej szkoły: Patrycja Borska, Katarzyna Chamot, Angelika Grzywacz, Sabina Sęk i  Aleksandra Suduł, bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, która ma na celu rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracji do podejmowania aktywności społecznej.

Miałyśmy przygotować projektu na dowolny, na wymyślone przez siebie temat. My wybrałyśmy temat o osobach niepełnosprawnych. W ten sposób powstał nasz projekt „Ciche Anioły”, będzie to reklama społeczna, prezentowana na facebooku. Próbujemy skontaktować się ze znanymi osobami,  żeby wsparły naszą akcję, aby nasza reklama społeczna dotarła do jak największej liczby osób. Chcemy przełamywać stereotypy, pokazywać, że niepełnosprawni wcale nie są gorsi, że to nie są osoby, które tylko narzekają na swój los, ale realizują swoje pasje i marzenia. Wbrew pozorom, to właśnie osoby sprawne mogą się wiele od nich nauczyć – mówi Angelika Grzywacz, maturzystka z LO im. KEN.

W ramach projektu robią różne akcje, w które też włączają niepełnosprawnych. Robiły np. warsztaty plastyczne dla uczniów z Zespołu Szkól nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli. Mogły się przekonać jak wygląda współpraca z takimi dziećmi.
Te osoby są bardzo sympatyczne, otwarte,  nie odczuwałyśmy żadnych barier, te bariery są w naszych głowach. My pokonałyśmy te bariery w sobie i chcemy też, poprzez nasz projekt, by inni je pokonali pokazać żeby inni pokonali te  bariery w swoich głowach. Ponadto byłyśmy także na treningu niepełnosprawnych sportowców w Rzeszowie. Obserwowałyśmy jak grali w koszykówkę, hokeja, piłkę ręczna. Wcześniej nie wyobrażałyśmy sobie, w jaki sposób wyglądają takie treningi. Nie przypuszczałyśmy, że osoby niepełnosprawne tak szybko jeżdżą na wózkach – zaznacza Angelika.

Dziewczyny zaprojektowały też logo swojego projektu, to znak drogowy symbolizujący inwalidę ze skrzydłami.

Olimpiada trwa do końca marca, w tym czasie dziewczyny pracują  na tzw. 4 arkuszach zarządzania, które są na stronie internetowej. Przedstawiają tam poszczególne etapy swojej pracy. Projekt ten jest jednocześnie rywalizacją z innymi zespołami z całej Polski. Ma też funkcję społeczną, uczennice włączają również do niego znane osoby ze świata polityki, sportu, kultury, którym nieobojętny jest los niepełnosprawnych.  A ci fotografują się z logiem, autorstwa uczennic.
By wesprzeć ich projekt, wystarczy polubić ich stronę na facebooku https://www.facebook.com/cicheanioly/

– Nasz profil jest otwarty i wystarczyć wpisać „ciche anioły”, aby nas odnaleźć. Z tego projektu nie uzyskamy żadnych korzyści materialnych. Z organizatorami olimpiady współpracują różne prywatne firmy, interesują się one osobami, które ukończyły tą olimpiadę. A te, mają szansę na ciekawe staże – mówią dziewczyny.

iche Anioły wspierają znane twarze ze Stalowej Woli m. in. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz poseł RP Rafał Weber.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Zakończono odbiór inwestycji stacji uzdatniania wody w Jeżowem

rni24.eu13 października 2021

Nowe drogi w Gminie Ulanów

rni24.eu13 października 2021

Pijany kierowca mazdy zatrzymany dzięki reakcji świadka

rni24.eu13 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021