W Nisku

Akcja „Żonkile”

Akcja „Żonkile”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku włączyło się w ogólnopolską akcję „Żonkile”.

Wydarzenie to zainicjowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pięć lat temu, a co roku 19 kwietnia w Warszawie rozdawane są żółte kwiaty dla upamiętnienia kolejnej rocznicy powstania. Dwudniowy, autorski projekt edukacyjny prowadzony przez społeczność RCEZ obejmował zagadnienia historyczne i literackie związane z wybuchem powstania w getcie warszawskim. Obchody w Nisku rozpoczęły się w czytelni Biblioteki Pedagogicznej gdzie nauczycielki z RCEZ wprowadziły uczestników akcji, uczniów RCEZ w tematykę powstania w getcie. Anna Brak, nauczycielka historii omówiła tło historyczne powstania natomiast Anna Pucko, nauczycielka j. polskiego odniosła się do tego motywu w literaturze.

Następnie kierowniczka biblioteki, Anna Banach zaprosiła do obejrzenia filmu pt. „Nie było żadnej nadziei”. Drugiego dnia młodzież uczestniczyła w wydarzeniach w auli RCEZ gdzie uczniowie przygotowali wystawę we współpracy z biblioteką szkolną.

Koordynatorki akcji z RCEZ informują, że młodzież zaprezentowała także pokaz multimedialny pt. „Historia niżańskich Żydów”. Zorganizowała także wycieczkę śladami niżańskich Żydów i skierowała zainteresowanych na cmentarz żydowski w Ulanowie, największy w byłym województwie tarnobrzeskim. Poza tym uczniowie, we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Nisku przygotowali wykaz bibliograficzny dotyczący tematyki żydowskiej oraz przygotowali fragmenty reportażu Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, które stały się przedmiotem dyskusji literackiej.

źródło: RCEZ Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Informacja z obrad nadzwyczajnej XXXIV Sesji Rady Powiatu

rni24.eu29 lipca 2021

Niżański festiwal kultury łowieckiej

rni24.eu29 lipca 2021

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021