W Nisku

Akcja „Żonkile”

Akcja „Żonkile”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku włączyło się w ogólnopolską akcję „Żonkile”.

Wydarzenie to zainicjowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pięć lat temu, a co roku 19 kwietnia w Warszawie rozdawane są żółte kwiaty dla upamiętnienia kolejnej rocznicy powstania. Dwudniowy, autorski projekt edukacyjny prowadzony przez społeczność RCEZ obejmował zagadnienia historyczne i literackie związane z wybuchem powstania w getcie warszawskim. Obchody w Nisku rozpoczęły się w czytelni Biblioteki Pedagogicznej gdzie nauczycielki z RCEZ wprowadziły uczestników akcji, uczniów RCEZ w tematykę powstania w getcie. Anna Brak, nauczycielka historii omówiła tło historyczne powstania natomiast Anna Pucko, nauczycielka j. polskiego odniosła się do tego motywu w literaturze.

Następnie kierowniczka biblioteki, Anna Banach zaprosiła do obejrzenia filmu pt. „Nie było żadnej nadziei”. Drugiego dnia młodzież uczestniczyła w wydarzeniach w auli RCEZ gdzie uczniowie przygotowali wystawę we współpracy z biblioteką szkolną.

Koordynatorki akcji z RCEZ informują, że młodzież zaprezentowała także pokaz multimedialny pt. „Historia niżańskich Żydów”. Zorganizowała także wycieczkę śladami niżańskich Żydów i skierowała zainteresowanych na cmentarz żydowski w Ulanowie, największy w byłym województwie tarnobrzeskim. Poza tym uczniowie, we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Nisku przygotowali wykaz bibliograficzny dotyczący tematyki żydowskiej oraz przygotowali fragmenty reportażu Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, które stały się przedmiotem dyskusji literackiej.

źródło: RCEZ Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021