W Nisku

Akcja „Żonkile”

Akcja „Żonkile”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku włączyło się w ogólnopolską akcję „Żonkile”.

Wydarzenie to zainicjowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pięć lat temu, a co roku 19 kwietnia w Warszawie rozdawane są żółte kwiaty dla upamiętnienia kolejnej rocznicy powstania. Dwudniowy, autorski projekt edukacyjny prowadzony przez społeczność RCEZ obejmował zagadnienia historyczne i literackie związane z wybuchem powstania w getcie warszawskim. Obchody w Nisku rozpoczęły się w czytelni Biblioteki Pedagogicznej gdzie nauczycielki z RCEZ wprowadziły uczestników akcji, uczniów RCEZ w tematykę powstania w getcie. Anna Brak, nauczycielka historii omówiła tło historyczne powstania natomiast Anna Pucko, nauczycielka j. polskiego odniosła się do tego motywu w literaturze.

Następnie kierowniczka biblioteki, Anna Banach zaprosiła do obejrzenia filmu pt. „Nie było żadnej nadziei”. Drugiego dnia młodzież uczestniczyła w wydarzeniach w auli RCEZ gdzie uczniowie przygotowali wystawę we współpracy z biblioteką szkolną.

Koordynatorki akcji z RCEZ informują, że młodzież zaprezentowała także pokaz multimedialny pt. „Historia niżańskich Żydów”. Zorganizowała także wycieczkę śladami niżańskich Żydów i skierowała zainteresowanych na cmentarz żydowski w Ulanowie, największy w byłym województwie tarnobrzeskim. Poza tym uczniowie, we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Nisku przygotowali wykaz bibliograficzny dotyczący tematyki żydowskiej oraz przygotowali fragmenty reportażu Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, które stały się przedmiotem dyskusji literackiej.

źródło: RCEZ Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021