W Nisku

Akcja reanimacyjna w Areszcie Śledczym w Nisku

Akcja reanimacyjna w Areszcie Śledczym w Nisku

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy może przydać się każdemu i wszędzie. W związku ze Światowym Dniem Pierwszej Pomocy i Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, w Areszcie Śledczym w Nisku odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy.

Cykl szkoleń adresowany był do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych jednostki. Osobnymi szkoleniami objęto również dwie grupy osadzonych – łącznie 24 osoby.

Celem warsztatów było doskonalenie i trenowanie czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m. in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ocena oddechu, ocena poszkodowanego po urazie, przewracanie poszkodowanego na plecy, pozycja bezpieczna, postępowanie w przypadku zadławienia czy krwotoku z nosa.

Po prezentacji każdy uczestnik mógł przećwiczyć demonstrowane czynności, co okazało się bardzo cennym doświadczeniem.

Jak mówi mjr Dariusz Kozioł, Rzecznik prasowy z Aresztu Śledczego w Nisku, kara pozbawienia wolności oznacza w praktyce skazanie człowieka na izolację w środowisku zamkniętym, w którym występuje wysokie prawdopodobieństwo powstania sytuacji zdecydowanie niekorzystnych z punktu widzenia człowieka. Może to być np. wstrząs psychiczny, dezorientacja, naruszenie poczucia własnej wartości i poczucia tożsamości, liczne dystresy związane z nowymi sytuacjami pełnymi konfliktów i bezradność. Ponadto, skazany może zachowywać się agresywnie. Może zrobić krzywdę sobie lub innym współwięźniom.

– Proces adaptacji do warunków izolacji przebiega różnie. Są osoby, które dokonują aktów autoagresji z działaniami samobójczymi włącznie. Podstawowym zadaniem funkcjonariuszy Służby Więziennej jest zapewnienie bezpieczeństwa osobistego osadzonym. Z tego wynika kolejne zadanie – udzielanie pierwszej pomocy po dokonanym akcie autoagresji. Jest to sytuacja bardzo stresująca. Doskonalenie umiejętności w zakresie pierwszej pomocy może ten stres redukować i ułatwiać podejmowanie skutecznych interwencji – mówi mjr Dariusz Kozioł.

Agata Piotrowska

fot. Areszt Śledczy w Nisku

IMG_5632

IMG_5620

IMG_5609

IMG_5582

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021