wydarzenia

Ablacje na światowym poziomie w stalowowolskim szpitalu

Ablacje na światowym poziomie w stalowowolskim szpitalu

Zabiegi ablacji, czyli leczenie arytmii serca są przeprowadzane od czerwca w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Wykonuje je na światowym poziomie wybitny kardiolog – ablacjonista dr Sebastian Stec,  profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zabieg ten w stalowowolskiej kardiologii się już kiedyś pojawił, jednak z różnych względów nie był przeprowadzany. A od czerwca ablacje powróciły na nowych zasadach, na znacznie lepszym sprzęcie.
– Cieszymy się, że te zabiegi trafiają do mocnych ośrodków regionalnych, to jest nie tylko krótsza ścieżka dla pacjenta, ale też i krótszy czas oczekiwania, a także zminimalizowanie stresu około zabiegowego. Ablacje są zabiegami trudnymi, kosztownymi, ale niezmiernie potrzebnymi. Dla wielu chorych oznaczają nie tylko ulgę w cierpieniu, ale często całkowite wyleczenie, uwolnienie od uciążliwych dolegliwości, a niekiedy uratowanie życia – mówił Marek Ujda, kierujący oddziałem kardiologicznym II w stalowowolskim szpitalu, podczas konferencji prasowej.

Oddział ten, popularnie zwany kardiologią inwazyjną, który w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia, sukcesywnie wdraża nowe techniki. – Naszą ambicja jest jak najwyższa jakość wykonywanych zabiegów i jak najwyższa satysfakcja pacjentów. Wydaje nam się, że udaje się te trudne do połączenia cele uzyskiwać. Od zawsze deklarowaliśmy, że będziemy wprowadzać nowe zabiegi, nowe techniki. To nie jest pogoń za nowością, tylko podążanie za tym, co w kardiologii  przez duże „K” się robi  i robione być powinno. Oczywiście, tu nie chodzi o nasze ambicje, chęć sprawdzenia się, udowodnienia że jesteśmy dobrzy, ale to jest potrzeba chwili. Pojawiła się też potrzeba ablacji, wprowadzenia nowoczesnego, mało inwazyjnego, ale bardzo skutecznego leczenia  zaburzeń rytmu serca. Jest to  coś, czego nam brakowały, chorzy którzy byli kwalifikowani do tego zbiegu byli kierowani do innych ośrodków  – mówił Marek Ujda. Podkreślał, że wprowadzenie nowych zbiegów, to także zasługa władz powiatu, które widzą potrzebę rozwoju i wspierania tej placówki.

W Stalowej Woli zabiegi ablacji są wykonywane od 24 czerwca. Dotychczas przeszło go 31 pacjentów, a dziś kolejnych 6. Przeprowadza je jeden z najwybitniejszych operatorów w Polsce dr Sebastian Stec.
Ablacja jest kolejnym etapem interwencyjnej kardiologii, który wymaga rozwoju w Polsce. We wszystkich wskaźnikach, jeśli chodzi o leczenie interwencyjne, kardiochirurgiczne doganiamy Zachodnią Europę, zaś w ablacjach są ciągle zbyt niskie wskaźniki. Wzrasta ilość wskazań do zabiegów ablacji. My, jako lekarze  popełniamy błąd nie lecząc ablacją lub nie proponując pacjentowi tego rodzaju leczenia.  Większość wytycznych zaleca już, po nieskuteczności jednego leku, wprowadzanie  zabiegów ablacji, albo kwalifikowanie  do konsultacji – wyjaśniał.

Dr Sebastian Stec, po konferencji prasowej poprowadził ten zabieg na oczach dziennikarzy. Tłumaczył krok po kroku kolejne elementy zabiegu.

Czym jest ablacja?

To zabieg mało inwazyjny, który jest przeprowadzany przezskórnie  w celu całkowitego wyleczenia arytmii serca. Jest zalecana w większości nawracających i objawowych arytmiach serca, jako terapia skuteczna, bezpieczna i poprawiająca jakość życia. Jest też stosowana prewencyjnie w powikłaniach arytmii np. niewydolności serca,omdleniach, udarach niedokrwiennych, a w niektórych przypadkach w celu zapobiegania nagłym zgonom sercowym.
Arytmia serca jest porównywana do „zwarcia” instalacji elektrycznej. Ablacja polega na określeniu zaburzeń przepływu potencjałów elektrycznych w mięśniu serca i wytworzeniu przy pomocy specjalnej elektrody małej blizny blokującej powstanie lub rozprzestrzenienie się arytmii. Istotą tego zabiegu jest wyeliminowanie fragmentu tkanki serca, w której powstaje arytmia.

Joanna Piechuta  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Szczepienia przeciw COVID-19 w domu pacjenta

rni24.eu26 lutego 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Nietrzeźwi mężczyźni leżeli na jezdni

rni24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

„HERODY” z Łazor na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej

rni24.eu18 lutego 2021

Krzeszów – “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

rni24.eu18 lutego 2021