wydarzenia

Ablacje na światowym poziomie w stalowowolskim szpitalu

Ablacje na światowym poziomie w stalowowolskim szpitalu

Zabiegi ablacji, czyli leczenie arytmii serca są przeprowadzane od czerwca w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Wykonuje je na światowym poziomie wybitny kardiolog – ablacjonista dr Sebastian Stec,  profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zabieg ten w stalowowolskiej kardiologii się już kiedyś pojawił, jednak z różnych względów nie był przeprowadzany. A od czerwca ablacje powróciły na nowych zasadach, na znacznie lepszym sprzęcie.
– Cieszymy się, że te zabiegi trafiają do mocnych ośrodków regionalnych, to jest nie tylko krótsza ścieżka dla pacjenta, ale też i krótszy czas oczekiwania, a także zminimalizowanie stresu około zabiegowego. Ablacje są zabiegami trudnymi, kosztownymi, ale niezmiernie potrzebnymi. Dla wielu chorych oznaczają nie tylko ulgę w cierpieniu, ale często całkowite wyleczenie, uwolnienie od uciążliwych dolegliwości, a niekiedy uratowanie życia – mówił Marek Ujda, kierujący oddziałem kardiologicznym II w stalowowolskim szpitalu, podczas konferencji prasowej.

Oddział ten, popularnie zwany kardiologią inwazyjną, który w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia, sukcesywnie wdraża nowe techniki. – Naszą ambicja jest jak najwyższa jakość wykonywanych zabiegów i jak najwyższa satysfakcja pacjentów. Wydaje nam się, że udaje się te trudne do połączenia cele uzyskiwać. Od zawsze deklarowaliśmy, że będziemy wprowadzać nowe zabiegi, nowe techniki. To nie jest pogoń za nowością, tylko podążanie za tym, co w kardiologii  przez duże „K” się robi  i robione być powinno. Oczywiście, tu nie chodzi o nasze ambicje, chęć sprawdzenia się, udowodnienia że jesteśmy dobrzy, ale to jest potrzeba chwili. Pojawiła się też potrzeba ablacji, wprowadzenia nowoczesnego, mało inwazyjnego, ale bardzo skutecznego leczenia  zaburzeń rytmu serca. Jest to  coś, czego nam brakowały, chorzy którzy byli kwalifikowani do tego zbiegu byli kierowani do innych ośrodków  – mówił Marek Ujda. Podkreślał, że wprowadzenie nowych zbiegów, to także zasługa władz powiatu, które widzą potrzebę rozwoju i wspierania tej placówki.

W Stalowej Woli zabiegi ablacji są wykonywane od 24 czerwca. Dotychczas przeszło go 31 pacjentów, a dziś kolejnych 6. Przeprowadza je jeden z najwybitniejszych operatorów w Polsce dr Sebastian Stec.
Ablacja jest kolejnym etapem interwencyjnej kardiologii, który wymaga rozwoju w Polsce. We wszystkich wskaźnikach, jeśli chodzi o leczenie interwencyjne, kardiochirurgiczne doganiamy Zachodnią Europę, zaś w ablacjach są ciągle zbyt niskie wskaźniki. Wzrasta ilość wskazań do zabiegów ablacji. My, jako lekarze  popełniamy błąd nie lecząc ablacją lub nie proponując pacjentowi tego rodzaju leczenia.  Większość wytycznych zaleca już, po nieskuteczności jednego leku, wprowadzanie  zabiegów ablacji, albo kwalifikowanie  do konsultacji – wyjaśniał.

Dr Sebastian Stec, po konferencji prasowej poprowadził ten zabieg na oczach dziennikarzy. Tłumaczył krok po kroku kolejne elementy zabiegu.

Czym jest ablacja?

To zabieg mało inwazyjny, który jest przeprowadzany przezskórnie  w celu całkowitego wyleczenia arytmii serca. Jest zalecana w większości nawracających i objawowych arytmiach serca, jako terapia skuteczna, bezpieczna i poprawiająca jakość życia. Jest też stosowana prewencyjnie w powikłaniach arytmii np. niewydolności serca,omdleniach, udarach niedokrwiennych, a w niektórych przypadkach w celu zapobiegania nagłym zgonom sercowym.
Arytmia serca jest porównywana do „zwarcia” instalacji elektrycznej. Ablacja polega na określeniu zaburzeń przepływu potencjałów elektrycznych w mięśniu serca i wytworzeniu przy pomocy specjalnej elektrody małej blizny blokującej powstanie lub rozprzestrzenienie się arytmii. Istotą tego zabiegu jest wyeliminowanie fragmentu tkanki serca, w której powstaje arytmia.

Joanna Piechuta  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Odbył się Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego

rni24.eu22 października 2021

Uroczyste rozdanie nagród -„Bezpieczne Wakacje 2021”

rni24.eu22 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Zawody wędkarskie o Puchar Starosty Niżańskiego

rni24.eu21 października 2021

Posterunek Policji w Ulanowie w nowej odsłonie

rni24.eu21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu21 października 2021

Poszukiwani świadkowie pożaru

rni24.eu19 października 2021

Jeżowe – Wycieczki z Ministerstwa Edukacji i Nauki

rni24.eu19 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021