W Nisku

978 tys. zł na zabezpieczenie osuwiska i przebudowę drogi w Kustrawie

978 tys. zł na zabezpieczenie osuwiska i przebudowę drogi w Kustrawie

Ponad 50 mln zł otrzymają podkarpackie samorządy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych i zabezpieczanie osuwisk. Dwie spośród 79 promes otrzymał w ubiegłym tygodniu powiat niżański. Pierwsza z nich dotyczy zabezpieczenia osuwiska przy drodze powiatowej Kustrawa – Bystre w gminie Krzeszów i przebudowania tej drogi, natomiast druga promesa dotyczy przebudowy drogi w Kustrawie.

5 kwietnia z rąk Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, starosta niżański Robert Bednarz odebrał wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dwie promesy, dotyczące wyżej wymienionych inwestycji. Pierwszą na kwotę 788 tys. zł, drugą w kwocie 190 tys. zł.

Jak informuje starostwo powiatowe w Nisku, pierwsza inwestycja, polegać będzie na zabezpieczeniu i stabilizacji osuwiska. Wykonane zostanie m. in. wyprofilowanie i gwoździowanie skarpy, odwodnienie gruntów w zboczu osuwiskowym, wykonanie palisady i oczepu żelbetowego, oblicowanie skarpy geomatą antyerozyjną wraz z ułożeniem płyt. Ponadto zostanie także przebudowana także droga powiatowa Kustrawa-Bystre wraz z systemem odwodnienia liniowego. Dzięki tej inwestycji poprawią się warunki techniczne drogi, co przyczyni się do podwyższenia komfortu jazdy i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

– Cieszymy się z otrzymanych dotacji, ponieważ każde dodatkowe pieniądze pozyskane z zewnątrz, to szansa na kolejne remonty i modernizacje dróg. Dzięki otrzymanym środkom zlikwidujemy szkody powodziowe polegające na zabezpieczeniu i stabilizacji osuwiska i oraz przebudujemy kolejny odcinek drogi powiatowej – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Promesy odebrali także inni samorządowcy z województwa podkarpackiego. Wsparcie na realizację zadań z zakresu usuwania skutków klęsk żywiołowych, w wysokości 34 mln zł, otrzymało 41 gmin i 17 powiatów. Środki te pozwolą na przywrócenie lub przebudowę uszkodzonych dróg, mostów oraz kanalizacji.

Jak podaje starostwo powiatowe w Nisku, w ramach realizacji 26 zadań z zakresu przeciwdziałania ruchom osuwiskowym oraz usuwania ich skutków, samorządy otrzymały wsparcie w kwocie 16,5 mln zł, które trafiło do 7 powiatów i 14 gmin. Dodatkowo, promesa na kwotę 2,4 mln zł trafiła do gminy Krzeszów, na realizację zadania pn. „Wykonanie właściwych prac w ramach zadania pn. „Osuwisko ROTUNDA w miejscowości Krzeszów” – etap III”.

Agata Piotrowska
Zdj: PUW w Rzeszowie i SP w Nisku

IMG_6541-1200x742

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Park Miejski w Nisku zyska nowe oblicze

rni24.eu5 czerwca 2020

Baseny i pływalnie znów mogą działać. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać

rni24.eu5 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu5 czerwca 2020

W Jarocinie zostanie otworzony punkt przyjęć dzielnicowego

rni24.eu5 czerwca 2020

Niżańskie Forum Rozwoju Lokalnego – weź udział w dyskusji

rni24.eu4 czerwca 2020

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

rni24.eu4 czerwca 2020

Zmarł wieloletni samorządowiec Śp. Jan Oleksak

rni24.eu4 czerwca 2020

Świadkowie zatrzymali pijanego kierowce

rni24.eu3 czerwca 2020

Nowa sala gimnastyczna w trakcie odbioru

rni24.eu2 czerwca 2020