Fotorelacje

KONKURS NIE PO TO, ŻEBY KOGOŚ WYBRAĆ?

KONKURS NIE PO TO, ŻEBY KOGOŚ WYBRAĆ?

ILE TO SIĘ TRZEBA POZMIENIAĆ, ŻEBY ZOSTAŁO PO STAREMU?

Czy nad szpitalem powiatowym w Nisku wisi jakieś fatum dotyczące dyrektora? A może to nie żadne fatum, ale partyjne chomąto, które sprawia, że dyrektorem nie zostanie nikt nie będący członkiem PiS-u lub nie mający pisowskiego namaszczenia, czyli tego chomąta. Rzeczywiście dziwne rzeczy dzieją się z konkursem na dyrektora niżańskiego szpitala.

ATMOSFERA JAK U SZEKSPIRA

Po ucieczce, bo tak to trzeba nazwać, ostatniego dyrektora wokół szpitala zrobiło się jakby ciszej. Jednak szpital musi mieć dyrektora i są procedury jego wyboru. Tego władze powiatu nie mogły zignorować. No to w końcu konkurs ogłoszono. Do pierwszego zgłosił się jeden kandydat. Czyżby poszła w świat informacja, że następny dyrektor szpitala będzie tym, który gasi światło? A może uznano, że bez pisowskiego poparcia nie ma sensu startować? Jakby nie było do wyboru dyrektora nie doszło. Przepisy wymagają, żeby ogłosić kolejny konkurs. I tak zrobiono. Tym razem zgłosiło się czworo kandydatów. I jak to w takich konkursach bywa zaczął się etap przepytywania. Nie chodzi jednak o przepytywanie kandydatów przez komisję konkursową, ale o przepytywanie różnych „dobrze poinformowanych” osób przez kandydatów, czyli szukanie dojścia. To przepytywanie musiało słabo wypaść, bo dwóch kandydatów wycofało się z konkursu zanim został rozstrzygnięty. W zasadzie powinno się napisać nie zanim został rozstrzygnięty, ale dlatego że już został rozstrzygnięty.

KONKURS NIE PO TO, ŻEBY KOGOŚ WYBRAĆ

Mamy swoją teorię na ten temat. Wydaje się nam, że ma się tu do czynienia z od dawna funkcjonującą zasadą, że robi się konkurs nie po to, żeby kogoś wybrać, ale po to, żeby nikogo nie wybrać, bo ten najważniejszy kandydat stoi sobie z boku i czeka na moment w którym bez konkursu, bez konkurencji zostanie powołany na dyrektora. Oczywiście wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Wnosimy tak po zachowaniu jednego z kandydatów, który się z konkursu wycofał. Podejrzewamy, że zrobił tak, ponieważ dowiedział się, że konkurs jest dla zachowania pozorów. Akurat tak się składa, że ten kandydat ma bliskie relacje z jedną z wpływowych osób we władzach powiatu i pewnie w przyjacielskiej rozmowie usłyszał „weź się nie wygłupiaj”. Sytuację w której ten kandydat wycofuje się, bo konkurencja jest za silna należy wykluczyć, bo konkurencja nie jest za silna.

ATMOSFERA JAK W SERIALU „DOMEK Z KART”

W słynnym serialu „Domek z kart” intryga polega na tym, że główny bohater chce zostać prezydentem USA bez brania udziału w wyborach. I to mu się udaje. Ani nie posądzamy, ani nie wiemy czy serial był przykładem dla konkursu w niżańskim szpitalu. Mamy jednak poważne podejrzenia, że chodziło o niedokonanie wyboru w konkursie, żeby Zarząd powiatu miał wolną rękę w wyznaczeniu dyrektora szpitala i żeby to był Roman Ryznar. Przecież pan Ryznar mógł wystartować w konkursie i go wygrać. Tak, ale wtedy mogłoby się okazać, że zgłosili się lepsi kandydaci itd. itp. i atmosfera zrobiłaby się śmierdząca, a tego smrodu wokół stanowiska dyrektora szpitala było już i tak dużo. Dodatkowo jak dyrektora ma wskazać Zarząd to jest gwarancja, że nie będzie „politycznej pomyłki”, czyli kandydat będzie na pewno w pisowskim chomącie. W ten sposób bez zbytniego rozgłosu, zgodnie ze wszystkimi przepisami ci, którzy powinni powołują kogo trzeba i jak to mówią, wszystko jest według zasady, że wiele musi się zmienić, żeby wszystko zostało po staremu. Tylko czy to się nie rozleci jak wspomniany już domek z kart?

Weronika Przestój
fot.Archiwum

10 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Muzyczna uczta dla wielbicieli klasyki i organowego brzemienia

rni24.eu6 września 2021

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017