W Nisku

26 zgonów po ustawie dezubekizacyjnej – mundurowi walczą o honor

26 zgonów po ustawie dezubekizacyjnej – mundurowi walczą o honor

Zgodnie z ustawą dezubekizacyjną, którą Sejm przyjął w grudniu 2016 r., emerytury i renty byłych funkcjonariuszy tajnych służb PRL zostały obniżone do wysokości średniego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku emerytur jest to ok. 2 tys. zł i renty ok. 1,5 tys. zł. Dla jednych, ustawa ta jest sprawiedliwa, dla innych zaś jest oszczerstwem i hańbą.

W Nisku odbyło się spotkanie na ten temat, zorganizowane przez przedstawicieli Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Przybyli na nią emerytowani mundurowi, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych, którzy sprzeciwiają się tej ustawie, mówiąc że jest ona niesprawiedliwa. Podkreślają, że walczą o honor, praworządność i i godność.

Zaprezentowane przez OKIU założenia projektu o zmianie ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej przedstawili m. in Andrzej Rozenek, pełnomocnik OKIU oraz Zdzisław Czarnecki – Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, powołany przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych uważa, że decyzja, która obniża świadczenia emerytalne, spowodowała tragiczne skutki, jakimi są odnotowane przypadki samobójstw i nagłych zgonów.

– W wyniku ustawy z 16 grudnia 2016 r. zginęło 26 osób. Są to przypadki zweryfikowane, ale z całą pewnością ta liczba jest większa. Po otrzymaniu decyzji z zakładu emerytalno-rentowego te osoby dostały zawału serca lub wylewu krwi. Ustawa dezubekizacyjna absolutnie nie powinna być tak nazywana, ponieważ jest to ustawa represyjno-eutanazyjna. Bo jak inaczej nazwać ustawę, która ogranicza emerytury ludziom, którzy całe życie poświęcili Polsce. Te najwyższe emerytury, czyli 1.7 tys. zł dostają ci, którzy przepracowali 25 lat dla współczesnej Polski. Przepracowali ją w takich instytucjach jak Urząd Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Straż Pożarna itd. – mówił pełnomocnik OKIU Andrzej Rozenek.

Jak zaznaczał, ustawa ta, nie jest sprawiedliwa. Tłumaczy, że nie było żadnych emerytur mundurowych , które wynosiłyby po 20 tys. zł.

– O tym, że takich emerytur nie było, wiemy od Zakładu Emerytalno-Rentowego. Okazało się, że jest tylko jeden mundurowy, który dostaje 19 tys. zł emerytury. Jest to były polityk, senator i generał straży pożarnej. Ponadto, zakład poinformował nas, że średnio ludzie objęci tą ustawą mieli przed wprowadzeniem jej w życie 2800 zł emerytury. Zatem rządowa propaganda mówiąca o kilkunastotysięcznych emeryturach jest brutalnym kłamstwem – dodaje Rozenek.

Państwo ma służyć obywatelom, a obywatel musi mieć do państwa zaufanie. Jeżeli państwo wobec 55 tys swoich obywateli okazuje się zwykłym oszustem, to może się okazać takim samym oszustem i złodziejem wobec każdego obywatela. Uważam, że każdy praworządny obywatel Polski powinien stanąć wobec pokrzywdzonych funkcjonariuszy. Każdy, kto chce żyć w państwie do którego można mieć zaufanie, powinien bronić pokrzywdzonych emerytów mundurowych, ponieważ sam może być na ich miejscu. Kiedy ja płace składki do ZUS-u, od 16 grudnia ubiegłego roku nie mam żadnej gwarancji, że płace je w jakimś sensownym celu, bo nie wiem czy państwo mi wypłaci jakąkolwiek emeryturę. Państwo zawiodło i oszukało. Nie ma znaczenia czy oszukało 55 tys. ludzi czy 500 osób, oszustwo jest zawsze oszustwem – podkreślał poseł.

Dodaje, że byli funkcjonariusze pełnili służbę całą dobę. Poświęcali się dla narodu, tracąc zdrowie i życie, często relacje z najbliższymi.

– To nie jest praca od 7 do 15, jest to służba z narażeniem zdrowia i życia, dlatego każde państwo z mundurowymi umawia się na inny system emerytalny. Państwo jest świadome, że nie jest w stanie tyle zapłacić tym ludziom, żeby im zrekompensować to co tracą. Państwo w zamian obiecuje im, że będą mogli przejść wcześniej na emeryturę i że ta emerytura będzie godna, a nie będzie jałmużną – mówił Andrzej Rozenek.

Zdzisław Czarnecki mówił o planie, jaki Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych realizuje od września do grudnia 2020 i który jest dostępny na stronie federacji. Zaznaczał, że nie można koncentrować się w tej sprawie samemu. – Ten problem musi stać się problemem społecznym – apelował.

Według OIUK wyłączenie z systemu pewnej grupy emerytów mundurowych, jest tak naprawdę dla pozostałych mundurowych ostrzeżeniem. Na przygotowanej liście przez Instytut Pamięci Narodowej mnogą znaleźć się kolejni żołnierze wojska polskiego, byli działacze PZPR czy organizacji młodzieżowych. Andrzej Rozenek przekonuje, że na takiej liście znajdą się kolejni, byli milicjanci, sędziowie i prokuratorzy.

– Nie wiem jak daleko jeszcze sięgną. Może będą to wykładowcy szkół wyższych czy kolejarzy bo przecież oni też mają mundury. Ta władza żywi się nienawiścią i karmi ją swój elektorat – dodaje.

OKIU od 13 października zbiera podpisy pod projektem ustawy zmieniającej przepisy. Aby projekt wszedł do Sejmu potrzeba ich 100 tys. M. in jest tam zapis o nienaruszalnym prawie do świadczeń po zmarłych funkcjonariuszach.

Było to już 37 spotkanie w Polsce w tej sprawie organizowane przez OKIU. Od 19 lipca na terenie całego kraju odbywają się spotkania komitetów protestacyjnych z członkami OKIU.

Agata Piotrowska

IMG_6296 IMG_6297 IMG_6299 IMG_6313 IMG_6315 IMG_6317

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021

Odbyła się gra edukacyjna „Niepodległa w sercach, konstytucja marcowa”

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

rni24.eu4 października 2021

Policyjne działania „Motocykl”

rni24.eu4 października 2021