W Nisku

104 urodziny mieszkanki Jeżowego

104 urodziny mieszkanki Jeżowego

17 września to dzień urodzin Zofii Dzieńkowskiej, mieszkanki Jeżowego i jednej z najstarszych mieszkanek Podkarpacia. Te jubileuszowe urodziny były szczególnie wyjątkowe, bo Pani Zofia obchodziła w tym dniu – 104 rocznicę urodzin. Pani Zofia jest najstarszą mieszkanką Jeżowego i drugą w powiecie niżańskim (po 106 letniej mieszkance Katów w gminie Jarocin) jest też najdłużej żyjącym znanym stulatkiem w gminie Jeżowe.

18 września zorganizowano jubileuszową uroczystość dla wyjątkowej Jubilatki. Uroczystość ta odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem z udziałem: władz gminy Jeżowe wójta Gminy Marka Stępaka oraz zastępcy wójta Stanisława Szota, Radę Gminy Jeżowe reprezentował radny i sołtys sołectwa Jeżowe Podgórze Józef Głuszak, kierownika i pracowników Urzędu Stanu Cywilnego, Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrektora i pracowników domu kultury oraz osób najbliższych Pani Zosi i zarazem jej opiekunów – Państwa Kobylarzów.

index (1)

Marek Stępak znając niezwykłą pokorę i pobożność Jubilatki w swoich życzeniach i gratulacjach nawiązał do znanych słów św. Jana Marii Vianney’a: „Kochajmy wszyscy Boga i bliźniego – do tego nie trzeba ani bogactw, ani nauki. Serce ma każdy, a do miłości Bożej to wystarcza” i stwierdził, że w życiu i osobie Pani Zofii znajdują one najpełniejszą realizację. Dziękował za dany nam współczesnym przykład życia, pokornego, pobożnego, pracowitego i niejednokrotnie naznaczonego cierpieniem, za stałość przekonań Jubilatki przepełnionych Bożą miłością i życzliwością dla bliźnich, którą od zawsze Pani Zofia darzy mieszkańców Jeżowego i naszej gminy.

Wójt z okazji 104 urodzin pani Zofii wręczył nie tylko okolicznościowy list gratulacyjny, ale i bardzo piękny prezent – album o Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku, z którym Jubilatka jest szczególnie związana i gdzie regularnie co dwa tygodnie, do dzisiaj tam pielgrzymuje w towarzystwie swoich opiekunów.

Po życzeniach wójta, swoje życzenia i kwiaty składali pozostali uczestnicy uroczystości, które zostały ubogacone gromkim odśpiewaniem niezwykle rzadkiego „200lat”, urodzinowym toastem i pysznym tortem.

Pani Zofia przy tak szczególnej okazji, dziękując za tak życzliwe i uroczyste przyjęcie, nie kryła wzruszenia i radości oraz dzieliła się z gośćmi swoimi wspomnieniami, także kulinarnymi i prośbą by „dużo się modlić” podając to, jako receptę na życie długowieczne i szczęśliwe. Mimo wieku pani Zofia zachowuje dobrą sprawność, samodzielnie się porusza, zachowuje jasność umysłu i poczucie humoru.

index (2)

Dostojna Jubilatka urodziła się w dniu 17 września 1913 roku w Jeżowem, przed I wojną światową, gdy Polska była w końcowym etapie okupacji przez zaborców. Jako młoda osoba, jeszcze przed II wojną światową, wyjechała do Francji pracować w gospodarstwie rolnym, tam poznała na “potańcówce” swojego przyszłego męża, tam też się pobrali. Po powrocie do Polski, chcieli wziąć udział w jej odbudowie po wojennej pożodze, stąd praca na Śląsku, ciężki wypadek w pracy, wczesna śmierć męża, powrót pani Zofii do Jeżowego i życie w rodzinnej miejscowości, w sąsiedztwie kościoła, w małym, drewnianym, lasowiackim domku do dzisiaj.

W historii gminy Jeżowe Pani Zofia jest 12 znanym „stulatkiem” (od 1984r prowadzony jest rejestr tych danych).

Źródło: UG Jeżowe

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021