W Nisku

W Zespole Szkół w Jeżowem „Języki integrują” już po raz IX

W Zespole Szkół w Jeżowem „Języki integrują” już po raz IX

To już tradycja, że w Zespole Szkół w Jeżowem, w drugiej połowie marca, odbywa się kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego i Języka Angielskiego pod hasłem „Języki integrują”. Tym razem miało to miejsce w piątek 22 marca 2019 r. Konkurs ten od kilku lat wpisany jest na listę konkursów kuratoryjnych i może być umieszczany na świadectwie ukończenia szkoły gimnazjalnej, podstawowej czy świadectwie promocyjnym.

Była to już IX edycja konkursu językowego, skierowanego do uczniów trzecich klas gimnazjalnych oraz VII i VIII klas szkół podstawowych. Patronat honorowy nad nim objął Starosta Niżański Robert Bednarz. Powiat Niżański był również głównym fundatorem nagród dla laureatów konkursu, ponadto część nagród została ufundowana z środków Zespołu Szkół Jeżowem.

O tym, że konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością świadczy fakt, że w tegorocznej edycji wzięło udział 13 szkół z różnych zakątków naszego województwa:  z Bojanowa, Cholewianej Góry, Górna, Grobel, Jaty, Kamienia, Łętowni, Nowosielca, Nowej Sarzyny, Starego Nartu, Wólki Łętowskiej i oczywiście Jeżowego, które reprezentowały trzy szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeżowem Podgórzu, Zespół Szkół w Jeżowem Centrum oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeżowem Kameralnem. W sumie w konkursie wzięło udział 60. uczestników: 39 osób w konkursie z języka angielskiego (13 zespołów) oraz 21 osób w konkursie z języka niemieckiego (21 zespołów).

Formuła konkursu od pierwszej edycji jest identyczna, trzyosobowe drużyny, reprezentujące poszczególne szkoły, rywalizują ze sobą w kilku konkurencjach, sprawdzających wiedzę oraz różne sprawności językowe w formie gier i zabaw. Konkurs jest organizowany przy użyciu najnowszych form TIK. W każdej konkurencji drużyna mogła uzyskać maksymalnie 15 punktów. W jury konkursu zasiadali nauczyciele szkół uczestniczących w konkursie, a prowadzącymi rozgrywki językowe były uczennice klasy pierwszej Technikum: Faustyna Korzępa i Monika Drzymała.

Pierwsi do konkursowych zmagań przystąpili młodzi angliści. Za techniczną i merytoryczną stronę tegorocznej multimedialnej prezentacji z języka angielskiego odpowiedzialny był nauczyciel języka angielskiego, Marek Piśko. W organizację i przebieg całego konkursu zaangażowana była również Agnieszka Kołodziej – nauczyciel języka angielskiego.

W trakcie pierwszego zadania młodzi angliści zmagali się z przekształcaniem zdań oraz musieli wykazać się umiejętnością poprawnego, pod względem leksykalnym jak i gramatycznym, przekładu zdań z języka polskiego na język angielski. Dwie kolejne konkurencje sprawdzały umiejętność rozumienia ze słuchu. Uczniowie, na podstawie krótkiego materiału filmowego i nagrania, musieli wybrać jedną odpowiedź spośród trzech. Kolejną konkurencją konkursową był opis obrazka, zaś ostania runda sprawdzała, jak dobrze młodzież kojarzy miejsca i osoby z anglojęzycznego obszaru językowego.

Po podsumowaniu wyników okazało się, że „tradycyjnie” zwyciężyli uczniowie z Bojanowa, przed debiutującymi w konkursie uczniami z Nowej Sarzyny, a za nimi, na III miejscu, uplasowali się uczniowie z Górna. Kolejne miejsca przypadły szkołom z Jeżowego Podgórza, Jeżowego Centrum, Kamienia, Cholewianej Góry, Nowosielca, Grobel, Jeżowego Kameralnego, Jaty i Starego Nartu.

Po krótkiej przerwie na poczęstunek rywalizować zaczęli młodzi germaniści. Konkurs został rozpoczęty konkurencją z gramatyki, w trakcie której uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krótki test gramatyczny, składający się z 10 zadań. W kolejnym zadaniu przyszedł czas na sprawdzenie ortografii języka niemieckiego – odbyło się dyktando. W trakcie oglądania krótkiego filmu uczniowie uzupełniali luki w tekście. W zadaniu trzecim uczestnicy konkursu sprawdzili, jak dobrze radzą sobie z zadaniami leksykalnymi. Tradycyjnie, ostatnia konkurencja testowała wiedzę o krajach niemieckiego obszaru językowego. Zadanie polegało na dopasowaniu prawidłowych odpowiedzi do obrazków, zdań czy pytań. Całoś
przygotowały nauczycielki języka niemieckiego: Elżbieta Łagocka-Mękal oraz Justyna Rurak. Wśród młodych germanistów najlepsi okazali się, podobnie jak w ubiegłym roku, uczniowie z Kamienia przed Starym Nartem i drużyną z Jeżowego Podgórza. Następne miejsca zajęły zespoły z Nowej Sarzyny, Jeżowego Centrum, Nowosielca i Cholewianej Góry.

Zanim nastąpiła sesja zdjęciowa oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród przez Wicestarostę Adama Macha i Dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem Stanisława Haducha, uczestnicy i ich opiekunowie wysłuchali prezentacji oraz obejrzeli filmy o udziale Zespołu Szkół w Jeżowem w programie Erasmus Plus.

Warto nadmienić, że w marcu 2020 roku odbędzie się X jubileuszowa edycja konkursu „Języki integrują”.

Materiały prasowe DSC_0009

DSC_0019

DSC_0021

DSC_0091

DSC_0103

DSC_0108

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Nisku

Więcej w W Nisku

nisko pog órze

Ruszyły prace budowlane na odcinku S19 Nisko Południe – Podgórze

rni24.eu21 lutego 2020
IMG_20200221_081043

Śmiertelne zderzenie z ciężarówką w Nisku

rni24.eu21 lutego 2020
b_318_450_16777215_00_images_stories_strona_grafiki_2020_kgw-plakat

Szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Niżańskiego

rni24.eu21 lutego 2020
nisko

Pierwsze spotkanie Zespołu Kluczowych Specjalistów

rni24.eu21 lutego 2020
wypadek11

Śmiertelne potrącenie na pasach

rni24.eu20 lutego 2020
image007

Spektakl “Pół na pół ” w NCK

rni24.eu20 lutego 2020
policja pączki

Policja informuje – po pączkach możesz prowadzić

rni24.eu20 lutego 2020
skowronnnnnn

Posłanka Skowrońska miała wypadek. Auto dachowało

rni24.eu19 lutego 2020
NISKO RCEZ

O Stanisławie Beresiu przyszłym patronie szkoły RCEZ w Nisku

rni24.eu19 lutego 2020