W Nisku

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

Ponad 40 mln zł ma kosztować budowa nowej, wspólnej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku. Będzie to nowoczesny obiekt spełniający potrzeby i wymagania tych placówek. Miasto na tę inwestycję nieodpłatnie przekazało ponad 70-arową działkę budowlaną. Nowy gmach będzie się mieścił przy ul. Jana Marii Gisgesa.

Wczoraj, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, uroczyście podpisano porozumienie w tej sprawie.

Sąd Rejonowy w Nisku obecnie mieści się w trzech budynkach przy placu Wolności. Dwa z nich, które są objęte ochroną konserwatorską, sąd dzieli wspólnie z urzędem miasta oraz Aresztem Śledczym. Natomiast w trzecim obiekcie, w budynku starostwa powiatowego jest Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Cywilny oraz Archiwum Ksiąg Wieczystych.

Jak podkreślał Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, budowa nowej siedziby jest absolutnie konieczna dla prawidłowego funkcjonowania instytucji Wymiaru Sprawiedliwości na terenie powiatu niżańskiego. Praca wydziałów i administracji w trzech lokalizacjach jest problemem nie tylko dla Sądu Okręgowego, ale też Prokuratury Rejonowej, Sądu Apelacyjnego oraz Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

- W tym budynku sądu, brakuje około 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, nie licząc powierzchni użytkowych. Nie ma dostępu dla osób niepełnosprawnych, wystarczającej liczby miejsc dla świadków i pokrzywdzonych, brakuje pomieszczeń na narady sędziowskie, a także wejść dla osób eskortowanych. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na moją prośbę podjął decyzję o budowie nowego sądu w Nisku. Zapewnił, że w tym budynku będzie się również mieściła jednostka prokuratury niżańskiej – mówił Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Trzeba zaznaczyć, że lokalizacja nowej siedziby sądu będzie bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Obiekt będzie znajdował się nieopodal przystanków autobusowych i dworca PKP. Bardzo istotne jest również, to, że zapewnione zostaną nowe miejsca parkingowe, a tych przy obecnej siedzibie jest tylko 4. Nowy sąd będzie miał powierzchnię blisko 3000 tys. metrów kwadratowych i będzie tam 135 pomieszczeń.

Oprócz siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej planowane są również pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie oraz referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto, w nowym gmachu, będą także pomieszczenia archiwalne Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Obecni podczas tej konferencji, przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych podkreślali, że ta inwestycja planowana przez Ministerstwo Sprawiedliwościowi jest bardzo bardzo ważna i istotna dla tej części Podkarpacia.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (6)

Komentarze

 1. robo

  15 marca 2018 at 10:59

  Czyli wybory blisko

 2. biba

  17 marca 2018 at 20:37

  W Nisku TYLKO Julian Ozimek może być Burmistrzem. Oby chciał kandydować.Bardzo Go o to prosimy.

  • abc

   18 marca 2018 at 06:32

   biba używaj liczby pojedyńczej!

 3. abc

  18 marca 2018 at 07:25

  ygn. akt I Ca 431/14 S.O Tarnobrzeg.

  „ Na wstępie zauważyć należy brak logicznej konsekwencji w wywodzie Sądu Rejonowego ( S.R. w Nisku ) prowadzącym do stwierdzenia w jego uzasadnieniu wyroku ( str. 8 uzasadnienia zdanie przedostatnie i ostatnie), że nieodpłatne przekazanie, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych dotyczy komunalizacji dokonanej w trybie art. 5 ust. 4 ustawy z 10 maja 1990 r. – przepisy wprowadzające… i dalej, że nie było wobec tego podstaw do stosowania do stosowania przez gminę 95% ulgi w cenie nabycia lokalu. Brak logicznej konsekwencji polega na tym, że wcześniej stwierdził, iż nabycie przez gminę nieruchomości, na której znajduje się lokal omawiany w sprawie, nastąpiło z mocy prawa na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z 27 maja 1990 r., a więc według tegoż wywodu sądu istniały podstawy do zastosowania 95% ulgi w cenie sprzedaży lokalu wynikającej z przepisu art. 58 ustawy o zakwaterowaniu.
  Ustalenia faktyczne i ocenę prawną Sądu Rejonowego Sąd Okręgowy podziela i uznaje za własną, za wyjątkiem tego ostatniego omawianego wniosku, a mianowicie stwierdza, że według przepisów obowiązujących przed dniem 1 lipca 2004 r., to jest przed zmianą ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych istniała podstawa do zastosowania przez gminę 95% bonifikaty w cenie sprzedaży lokalu na rzecz powoda i dochodzenie różnicy pomiędzy tą bonifikatą a wielkością bonifikaty stosowaną przez gminę nie należało do powoda, a było treścią relacji prawnych między gminą a agencją Skarbu Państwa wskazaną w ustawie.”
  W dalszej części SO stwierdził, że roszczeniu uległo przedawnieniu po upływie roku, bo przecież obywatel nie może wygrać z miejscowym układem.
  Gminni urzędnicy nie znający prawa, sędzia nie potrafiąca wyciągać logicznych wniosków z tego co sama napisała – codzienność z jaką borykają się obywatele tego nieszczęsnego kraju.
  Nowa siedziba prokuratury i sądu – gdyby mury zmieniły rzeczywistość, potrafiły logicznie myśleć i przestrzegać obowiązującego prawa.

 4. biba

  18 marca 2018 at 11:26

  A kto wg. ciebie abc może godnie zastąpić Pana Ozimka??? Czy ci co chcą kandydować, o których się słyszy / od kilku lat / powinni być burmistrzem gminy i miasta Nisko ??? Jednak liczy się jakość a nie czcze gadanie i dziesiątki obiecanek niemożliwych do wykonania po wyborach. Ludzie – słuchajcie ich co Wam obiecują na czas po wyborach.Czy to jest możliwe do zrealizowania???

  • abc

   22 marca 2018 at 17:44

   Niestety tuba propagandowa ugim nie pozwala odpowiadać. Nisko-PRL

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Nisku

Więcej w W Nisku

Afisz - Andrzej Piaseczny Stalowa Wola

Andrzej Piaseczny w MDK w Stalowej Woli

rni24.eu14 lutego 2019
_MG_6953

Mija rok Wypożyczalni w Rudniku

rni24.eu14 lutego 2019
turniej

Walentynkowy Turniej Piłkarski

rni24.eu13 lutego 2019
DSC_0632

V Powiatowy Konkurs Języków Obcych dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych

rni24.eu12 lutego 2019
_MG_3776

Odbył się Niżański Konwent Samorządowy

rni24.eu12 lutego 2019
B4D2552F-F8E5-43A0-B9C5-2014EA792F31-768x576

Biłgorajskie zwycięstwo Orlików Rotundy

rni24.eu12 lutego 2019
policja_rni

Policjanci pomogli mężczyznom

rni24.eu12 lutego 2019
bal-025

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019
112

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

rni24.eu11 lutego 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl