W Nisku

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

Ponad 40 mln zł ma kosztować budowa nowej, wspólnej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku. Będzie to nowoczesny obiekt spełniający potrzeby i wymagania tych placówek. Miasto na tę inwestycję nieodpłatnie przekazało ponad 70-arową działkę budowlaną. Nowy gmach będzie się mieścił przy ul. Jana Marii Gisgesa.

Wczoraj, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, uroczyście podpisano porozumienie w tej sprawie.

Sąd Rejonowy w Nisku obecnie mieści się w trzech budynkach przy placu Wolności. Dwa z nich, które są objęte ochroną konserwatorską, sąd dzieli wspólnie z urzędem miasta oraz Aresztem Śledczym. Natomiast w trzecim obiekcie, w budynku starostwa powiatowego jest Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Cywilny oraz Archiwum Ksiąg Wieczystych.

Jak podkreślał Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, budowa nowej siedziby jest absolutnie konieczna dla prawidłowego funkcjonowania instytucji Wymiaru Sprawiedliwości na terenie powiatu niżańskiego. Praca wydziałów i administracji w trzech lokalizacjach jest problemem nie tylko dla Sądu Okręgowego, ale też Prokuratury Rejonowej, Sądu Apelacyjnego oraz Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

- W tym budynku sądu, brakuje około 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, nie licząc powierzchni użytkowych. Nie ma dostępu dla osób niepełnosprawnych, wystarczającej liczby miejsc dla świadków i pokrzywdzonych, brakuje pomieszczeń na narady sędziowskie, a także wejść dla osób eskortowanych. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na moją prośbę podjął decyzję o budowie nowego sądu w Nisku. Zapewnił, że w tym budynku będzie się również mieściła jednostka prokuratury niżańskiej – mówił Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Trzeba zaznaczyć, że lokalizacja nowej siedziby sądu będzie bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Obiekt będzie znajdował się nieopodal przystanków autobusowych i dworca PKP. Bardzo istotne jest również, to, że zapewnione zostaną nowe miejsca parkingowe, a tych przy obecnej siedzibie jest tylko 4. Nowy sąd będzie miał powierzchnię blisko 3000 tys. metrów kwadratowych i będzie tam 135 pomieszczeń.

Oprócz siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej planowane są również pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie oraz referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto, w nowym gmachu, będą także pomieszczenia archiwalne Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Obecni podczas tej konferencji, przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych podkreślali, że ta inwestycja planowana przez Ministerstwo Sprawiedliwościowi jest bardzo bardzo ważna i istotna dla tej części Podkarpacia.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (6)

Komentarze

 1. robo

  15 marca 2018 at 10:59

  Czyli wybory blisko

 2. biba

  17 marca 2018 at 20:37

  W Nisku TYLKO Julian Ozimek może być Burmistrzem. Oby chciał kandydować.Bardzo Go o to prosimy.

  • abc

   18 marca 2018 at 06:32

   biba używaj liczby pojedyńczej!

 3. abc

  18 marca 2018 at 07:25

  ygn. akt I Ca 431/14 S.O Tarnobrzeg.

  „ Na wstępie zauważyć należy brak logicznej konsekwencji w wywodzie Sądu Rejonowego ( S.R. w Nisku ) prowadzącym do stwierdzenia w jego uzasadnieniu wyroku ( str. 8 uzasadnienia zdanie przedostatnie i ostatnie), że nieodpłatne przekazanie, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych dotyczy komunalizacji dokonanej w trybie art. 5 ust. 4 ustawy z 10 maja 1990 r. – przepisy wprowadzające… i dalej, że nie było wobec tego podstaw do stosowania do stosowania przez gminę 95% ulgi w cenie nabycia lokalu. Brak logicznej konsekwencji polega na tym, że wcześniej stwierdził, iż nabycie przez gminę nieruchomości, na której znajduje się lokal omawiany w sprawie, nastąpiło z mocy prawa na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z 27 maja 1990 r., a więc według tegoż wywodu sądu istniały podstawy do zastosowania 95% ulgi w cenie sprzedaży lokalu wynikającej z przepisu art. 58 ustawy o zakwaterowaniu.
  Ustalenia faktyczne i ocenę prawną Sądu Rejonowego Sąd Okręgowy podziela i uznaje za własną, za wyjątkiem tego ostatniego omawianego wniosku, a mianowicie stwierdza, że według przepisów obowiązujących przed dniem 1 lipca 2004 r., to jest przed zmianą ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych istniała podstawa do zastosowania przez gminę 95% bonifikaty w cenie sprzedaży lokalu na rzecz powoda i dochodzenie różnicy pomiędzy tą bonifikatą a wielkością bonifikaty stosowaną przez gminę nie należało do powoda, a było treścią relacji prawnych między gminą a agencją Skarbu Państwa wskazaną w ustawie.”
  W dalszej części SO stwierdził, że roszczeniu uległo przedawnieniu po upływie roku, bo przecież obywatel nie może wygrać z miejscowym układem.
  Gminni urzędnicy nie znający prawa, sędzia nie potrafiąca wyciągać logicznych wniosków z tego co sama napisała – codzienność z jaką borykają się obywatele tego nieszczęsnego kraju.
  Nowa siedziba prokuratury i sądu – gdyby mury zmieniły rzeczywistość, potrafiły logicznie myśleć i przestrzegać obowiązującego prawa.

 4. biba

  18 marca 2018 at 11:26

  A kto wg. ciebie abc może godnie zastąpić Pana Ozimka??? Czy ci co chcą kandydować, o których się słyszy / od kilku lat / powinni być burmistrzem gminy i miasta Nisko ??? Jednak liczy się jakość a nie czcze gadanie i dziesiątki obiecanek niemożliwych do wykonania po wyborach. Ludzie – słuchajcie ich co Wam obiecują na czas po wyborach.Czy to jest możliwe do zrealizowania???

  • abc

   22 marca 2018 at 17:44

   Niestety tuba propagandowa ugim nie pozwala odpowiadać. Nisko-PRL

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Nisku

Więcej w W Nisku

narkotyki

Mieszkaniec Rudnika nad Sanem miał narkotyki za ponad 10 tys. zł

rni24.eu22 maja 2018
dowod

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu osobistego?

rni24.eu22 maja 2018
rower

Rowerzysto! Uważaj na drodze

rni24.eu22 maja 2018
ksiazki

„RzeczpospoCzyta” – noc bibliotek w Rudniku nad Sanem

rni24.eu22 maja 2018
natura (1)

Zielony Tydzień 2018

rni24.eu22 maja 2018
303-160157

7 woreczków narkotyków schował pod bielizną

rni24.eu21 maja 2018
wypadek (3)

Wypadek i kolizja na ul. Tysiąclecia

rni24.eu21 maja 2018
basia

„Marzy ci się bombonierka, taka jak ja”

rni24.eu21 maja 2018
1297

Uczniowie Czarnieckiego odwiedzili belgijską szkołę

rni24.eu21 maja 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl