W Nisku

Urzędnicy pójdą do aresztu

Urzędnicy pójdą do aresztu

Na razie w celach starego aresztu przy Pl. Wolności hula wiatr, ale już niedługo znów zacznie tętnić w nich życie. Miejsca osadzonych niewiast zajmą urzędnicy powiatowi płci obojga. Terminów żadnych jeszcze nie ma, ale urzędnicy już się cieszą. Wielu z nich w starych celach będzie miało luźniej, niż w obecnych nowoczesnych pokojach. A i petenci będą mieli lepiej, bo całą administrację będą mieli na miejscu. I w końcu do budynku byłego aresztu będą wchodzić za sprawą, a nie na widzenie.

Rok temu w resorcie min. Ziobry zapadła decyzja o reformie więziennictwa. W jej wyniku zlikwidowano 23 zakłady karne, które były najbardziej kosztowne w utrzymaniu. Mówiąc wprost, chodziło o te najmniejsze, akuratnie najbardziej lubiane przez osadzonych i pieszczotliwie przez nich zwane sanatoriami. Na Podkarpaciu ofiarą tej reformy padły dwa areszty śledcze – w Nisku i Sanoku. Osadzonych szybko przeniesiono do innych zakładów, służbie więziennej zaproponowano pracę też gdzie indziej. Stary budynek z 1912 r. przy Pl. Wolności w Nisku od tamtej pory stoi pusty.

Gmach jest własnością skarbu państwa, ale apetyt nań mają samorządowcy z gminy i powiatu. Gmina miejska stoi na pozycji straconej i burmistrz Waldemar Ślusarczyk nawet nie podejmuje starań. Tym bardziej, że niedługo będzie miał w zasięgu aspiracji znacznie bliższy pustostan po Sądzie Rejonowym. Zabiegi o zabytek z czasów CK czyni starosta Robert Bednarz. Rozmawiał już w tej sprawie z wojewodą Ewą Leniart i można powiedzieć, że ws. byłego aresztu województwo i powiat są po słowie. – W tegorocznym budżecie umieściliśmy już pieniądze na prace projektowe, a po ich zakończeniu podejmiemy kolejne kroki – mówi starosta niżański dając do zrozumienia, że urzędnikom starostwa spieszy się do przenosin.

Do przenosin jeszcze daleko, ale gdy już do nich dojdzie, powiatowe urzędy będą się mieścić w dwóch, a nie trzech jak teraz. Architekci będą mieli nie lada problem, choćby z pomysłem na zagospodarowanie więziennego spacerniaka, ale to ich problem. Z takiego rozwiązania powinni się za to cieszyć mieszkańcy Niska i powiatu. Oto bowiem w zasięgu kilku kroków po Pl. Wolności będą mieli wszystkie wydziały Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. To luksus, który odczuwany jest w niewielu miastach. Starostwo nie rezygnuje przy tym z planów rozbudowy obecnego budynku głównego. Znacznie wcześniej niż przenosiny do byłego aresztu, powstały plany nadbudowy na obecnych murach trzeciego piętra. Głównie po to, by pod dachem umieścić salę obrad. Też mądre rozwiązanie, choć przyznajmy – nie tanie.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Nisku

Więcej w W Nisku

policja1

17-latka wjechała motocyklem w drzewo

rni24.eu20 sierpnia 2019
303-193228

Narkotyki schował pod bielizną

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_1161

Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Krzeszowie

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_0043

Żagle na placu zabaw w Rudniku nad Sanem

rni24.eu19 sierpnia 2019
robert_bednarz

Starosta czy wiceminister?

rni24.eu16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

rni24.eu16 sierpnia 2019
objazd do biłgoraja

Do Biłgoraja z objazdem

rni24.eu16 sierpnia 2019
303-193165

Zderzenie dwóch samochodów ciężarowych

rni24.eu16 sierpnia 2019
panu

Poncyljusz za Ferenca

rni24.eu14 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl