W Nisku

Szef MON w Nisku

Szef MON w Nisku

W środę wieczorem w garnizonie Nisko odbyła się odprawa dowódców wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Wziął w niej udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON odebrał meldunki na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielania pomocy w rejonach zagrożonych powodzią.

Przez Podkarpacie przelewa się fala wezbraniowa. W kilku powiatach obowiązują alarmy przeciwpowodziowe. Najgorzej jest w okolicach Mielca, Kolbuszowej i Jasła. W środę wieczorem pod Mielcem był premier Mateusz Morawiecki. Po jego wizycie zebrał się Wojewódzki Sztab Kryzysowy. Woda w Wisłoce przekroczyła stan alarmowy. Pełny jest Wisłok. „Ryzyko podtopień występuje wokół mniejszych rzek, które mogą przerwać wały przeciwpowodziowe” – ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. W Izbiskach k. Mielca napór wody w stawie przerwał groblę i woda spłynęła na pola uprawne. Na miejsce pojechało od razu ok. 100 strażaków, którzy dostali wsparcie od Straży Granicznej. Śmigłowiec Kania należący do SG zrzucał do wyrwy uszczelniające worki z piaskiem. Na miejsce skierowane zostały też policyjne Black Hawki, które są wykorzystywane do patrolowania terenów zalewowych i ewentualnej ewakuacji ludzi przy pomocy wyciągarek.

Na północy Podkarpacia sytuacja nie jest tak dramatyczna. Najgorzej w środę było w Jeżowem. Wylane wody z Jeżówki odcięły drogę do szkoły w Cholewianej Górze. W południe fala przelewała się przez Jeżowe. Na szczęście Rudna, do której wpada Jeżówka, nie była przepełniona i fala powodziowa w Jeżowem opadała. Wzbierała za to na Łęgu i po południu ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy zabezpieczali głównie dopływy melioracyjne, przez które woda z Łęgu zaczęła wylewać się na łąki. Mieszkańcy Rzeczycy mogli docenić zbiornik retencyjny w Musikowie. Gdyby go nie było, Łukawica już by była szeroko rozlana.

- Jesteśmy gotowi podjąć stanowcze i skuteczne działania – mówił min. Błaszczak po odprawie w Nisku. – Sytuacja jest pod kontrolą. Zarówno wojska operacyjne, jak i wojska OT są gotowe nieść pomoc pokrzywdzonym powodzią, pokrzywdzonym sytuacją, jaka wynikłą z warunków naturalnych.

Szef MON zapewnił, że żołnierze WOT w ciągu kilku godzin stawią się w miejscach, w których ich wsparcie dla straży pożarnej jest niezbędne. Zapewnił też o wsparciu ze strony wojsk operacyjnych. „Będzie ono polegało z jednej strony na uruchomieniu wsparcia śmigłowców. Takie wsparcie będzie udzielane przez śmigłowce 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Także żołnierze 3. Batalionu Inżynieryjnego z Niska udadzą się na miejsce, by wspierać straż pożarną” – zaznaczył min. Błaszczak. Na odprawie w Nisku obecni byli m.in. gen Tomasz Piotrowski, dowódca wojsk operacyjnych i gen Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Łącznie aktywujemy siedem tysięcy żołnierzy WOT – mówił gen. Kukuła. – Z aktywacji zwolnieni są jedynie żołnierze, którzy są tegorocznymi maturzystami.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Nisku

Więcej w W Nisku

Opera Zdjęcie_2019-08-21_150929_nisko.pl

Niżańskie Mażoretki na Węgrzech

rni24.eu21 sierpnia 2019
DSC00936

XXI Dożynki Powiatu Niżańskiego

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja_rni

Pijana matka opiekowała się dziećmi

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja1

17-latka wjechała motocyklem w drzewo

rni24.eu20 sierpnia 2019
303-193228

Narkotyki schował pod bielizną

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_1161

Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Krzeszowie

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_0043

Żagle na placu zabaw w Rudniku nad Sanem

rni24.eu19 sierpnia 2019
robert_bednarz

Starosta czy wiceminister?

rni24.eu16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

rni24.eu16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl